ראיון TheMarker

"הדת הורגת את היצירתיות והופכת אנשים לרובוטים"

רוב קירשבאום, ראש חטיבת החדשנות ברויאל DSM ההולנדית, האחראי על פיתוחים שהולידו מוצרים כמו אפוד חסין כדורים, האופניים המהירים בעולם, ואפילו שקיק תה מהפכני, מזהיר מפני הגורמים שבולמים חדשנות, ומסביר מה בדיוק ההבדל בינה לבין מחקר מדעי

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"עד 2015 נתחיל לייצר דלק מפסולת חקלאית. זה יהיה עסק של מולטי־מיליארדים" - כך מבטיח רוב קירשבאום, ראש חטיבת החדשנות הפתוחה ‏(Open Innovation‏) בחברת רויאל DSM, בראיון שנערך עמו במהלך ביקורו בישראל, לרגל כנס אילת־אילות לחדשנות באנרגיה. החברה ההולנדית, שהוקמה ב–1902 ומעסיקה כיום 22 אלף עובדים, מפתחת מוצרים לתעשיות האלקטרוניקה, הביגוד, הרפואה והמזון.

"אנחנו משקיעים עכשיו עוד 250 מיליון דולר בבתי הזיקוק של חברת פואט ‏(Poet‏) האמריקאית, שעמה הקמנו שותפות. המטרה שלנו לייצר ביו־אתנול מפסולת חקלאית, ונוכיח לעולם שאפשר לייצר חלופות לדלק", הוא אומר.

מהם הפיתוחים האחרונים שעליהם עבדתם ב–DSM?

"אנחנו משתתפים בלפחות עשרה פרויקטים ברחבי העולם בתחום הביוטכנולוגיה. בנוסף לפיתוח דלק מפסולת חקלאית, אני יכול למנות עוד כמה פיתוחים. אחד מהם הוא בתחום הפאנלים הסולאריים. הפאנלים הקיימים כיום יקרים והיעילות שלהם ניתנת לשיפור. פיתחנו מערכת לציפוי דק מאוד מעל לזכוכית, כך שכמעט כל קרני השמש שנקלטות יהפכו לחשמל. אנחנו מוכרים את הציפוי הזה בשנה וחצי האחרונות.

רוב קירשבאוםצילום: רויאל DSM

"לפני כמה שנים הקמנו שותפות עם תוכנית המזון העולמית של האו"ם, ופיתחנו שקיק תה עם רכיבים תזונתיים ששמים אותו בסיר בזמן שמכינים אורז, כך שהאורז יהיה הרבה יותר מזין ויחזק את המערכת החיסונית של בני אדם במדינות עניות ובאזורי רעב.

"בשנות ה–90 קיבלתי את האחריות על פיתוח, שיווק ומכירה של ניילון חדש, שעמיד בטמפרטורות גבוהות ויועד בהתחלה לתעשיית הסיבים. עבדו תחתי יותר מ–100 אנשים. היינו חייבים לשנות כיוון, ובתקופה של שמונה שנים פיתחנו יישומים חדשים לחלוטין. לאחרונה המוצר קיבל שוב הדים כרכיב לשרשרת אופניים שהופך אותה לגמישה וקלה יותר, וכך האופניים מגיעים למהירות מקסימלית של 113 קמ"ש. חוץ מזה, הסיפוק הכי גדול שלי זה שלחברה שלנו היו מדענים שפיתחו את הסיב החזק בעולם - דיינימה - שמרכיב, למשל, אפודים חסיני כדורים".

הגדרת התפקיד שלך לא שגרתית. מה בעצם אתה עושה?

"כשהצטרפתי לחברה ב–1978, היתה בה מעבדת חדשנות מרכזית שבה פותחו המוצרים שלנו, אבל כיום מעבדת החדשנות שלי היא העולם כולו - באמצעות השתתפות ביוזמות פרטיות והשקעה בעשרות סטארט־אפים ברחבי העולם. כך יש לנו גישה לטכנולוגיות חדשות ומגוונות, וזאת המטרה המרכזית של היחידה שבראשה אני עומד. אנחנו משקיעים בסטארט־אפ, בוחנים את הטכנולוגיה שהוא מציע, ואם אנחנו מעוניינים לקבל אותה לידינו, זה כבר כרוך במשא ומתן כספי.

"בנוסף, יש אפשרות לעובדים בחברה לפתח מוצר חיצוני שהחברה תתמוך בו. ב–DSM יש 2,500 עובדי מחקר ופיתוח, וכשיש להם רעיון חדשני שלא תואם את אסטרטגיית החברה, היא מסייעת להם בגיוס הון סיכון, לעתים גם משקיעה כסף בעצמה, ומעודדת אותם ללכת עם התשוקה שלהם ולהגשים את הרעיון כיזמים מחוץ לחברה, כשאולי בעתיד המיזם שלהם יעניין את DSM כחלק מפעילותה".

רכב סולארי שמגיע למהירות 140 קמ"שצילום: רויאל DSM

יש עוד חברות שהיית מגדיר כחדשניות ופורצות דרך בתחומן?

"ענקית הכימיקלים דופונט, חברת הביוטק הדנית novozyme, רנו־ניסאן, יוניליבר, וגם סימנס היא חברה פורצת דרך, כי היא עשתה רבות כדי להוריד את עלויות הפאנלים הסולאריים".

אתה חושב שהעולם התאגידי כיום בולם חדשנות? למשל, במקרה של תעשיית הרכב המסורתית מול כלי רכב חשמליים.

"בגדול, זה רק עניין של זמן עד שמכוניות חשמליות ישתלטו על השוק, ומכוניות היברידיות הן שלב ביניים, אף שיש יותר דגמים כאלה שיוצאים לשוק. למרות הטענות שחשמל מזיק יותר, שריפת דלק בפירוש גורמת יותר נזק לאטמוספירה מאשר תהליך ייצור חשמל. אני לא חושב שתעשיית הרכב המסורתית מהווה בלם לחדשנות, כי טויוטה בעצמה השקיעה מרצונה הון רב בפיתוח של מכוניות היברידיות".

קירשבאום מתייחס גם לחוסר ההצלחה של בטר פלייס הישראלית. "בטר פלייס נתקלה בקשיים בגלל שלמכוניות שלה אין מספיק נקודות טעינה חשמלית לאורך הדרך. אם אתה גומר את הסוללה בכביש מהיר, ייקח לך הרבה מאוד זמן להטעין אותה. בעיה נוספת היא העלות הגבוהה של המכונית החשמלית. רק אידיאליסטים יהיו מוכנים לשלם סכום כזה על מכונית".

אופני Velox שמגיעים למהירות 113 קמ"שצילום: רויאל DSM

יש מקרים שבהם חדשנות גרמה לנזק אדיר: משקה הקולה החדש שקוקה קולה הוציאה לשוק ב–1985 ונחל כישלון מהדהד; מיקרוסופט ומערכת ההפעלה הבעייתית חלונות ויסטה, שגרמה לאנשים לחזור לחלונות XP.

"המניע לחדשנות איננו תמיד להפוך את העולם למקום טוב יותר, אלא להגדיל רווחים ולפתח את החברה. אם קוקה קולה חשבה שקולה חדשה יכולה להגדיל את רווחיה ואת נתח השוק שלה, זה הגיוני שהיא תפתח פורמולה חדשה. חדשנות זה עניין קריטי לחברה, גם אם היא עלולה שלא תמיד להצליח".

אילו מכשולים עומדים לדעתך בפני החדשנות?

"כמובן שמשבר כלכלי הוא מכשול גדול לחדשנות, אבל הוא זמני. אנחנו לא שינינו את האסטרטגיה העסקית שלנו בגלל המשבר. תהליכים אמנם התארכו, גיוס הון נעשה קשה יותר, אבל הכיוון שלנו נכון.

"שחיתות היא מכשול משמעותי בפני חדשנות. אם למשל, DSM משקיעה במדינה מסוימת והמדינה מנצלת לרעה את הכסף מול האזרחים, אנחנו נפסיק לפעול באותה מדינה. כל אחד מהמנהלים אצלנו חותם מדי שנה על הסכם שמחייב אותו לא להיות מעורב במקרי שחיתות, ועובדים עוברים הכשרה כדי לזהות טובות הנאה שלא לגמרי נראות כמו שוחד, אבל למעשה פועלות מאותו מניע, כמו למשל שיטות תמחור.

"גם שיטות חינוך מסוימות מהוות מכשול לחדשנות. אם החינוך של הילדים יהיה בסגנון של פנימייה צבאית והיצירתיות תדוכא, תהיה לנו בעיה גדולה בעתיד. אפשר לחשוב על אותן מדינות שבהן נשים לא יכולות ללמוד בבית ספר או לצאת לעבוד וגברים מתהלכים שטופי מוח - וזה הורג יצירתיות. עלינו להיזהר עם דתות קיצוניות, כי זה מחסל את היצירתיות והיזמות והופך את האנשים לרובוטים. חינוך חייב ללמד אנשים לחשוב, לא רק לזכור ולשנן. זה המפתח ליצירתיות".

מה ההבדל בין מחקר מדעי לבין פיתוח חדשנות?

"מחקר הופך כסף לידע ולקניין רוחני, ואילו חדשנות הופכת ידע וקניין רוחני לכסף. מחקר עוסק כולו בהשגת התקדמות בידע והגנה עליו, וחדשנות נועדה להביא את הדברים לשוק הפרטי ולעשות מזה כסף".

מה התנאי להצלחה של חדשנות?

"ההצלחה של חדשנות לעולם לא תלויה באדם אחד, אלא בקבוצה של אנשים ובשיתוף פעולה ביניהם. מייסד אפל, סטיב ג'ובס, היה צריך הרבה אנשים מוכשרים לידו כדי להגשים את החלומות שלו. הוא היה מנהיג אוטוקרטי למדי, עם חזון ברור, אבל הוא הזדקק להרבה אנשים יצירתיים שיסייעו לו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker