האם גינאה תפקיע את זיכיונות הכרייה מבני שטיינמץ?

ממשלת גינאה מעוניינת לגבש חוזה חדש על הזכויות לאחד ממרבצי עפרות הברזל הגדולים בעולם, דיווח "פייננשל טיימס"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
סוכנויות הידיעות

ממשלת גינאה מעוניינת לגבש חוזה חדש על הזכויות לאחד ממרבצי עפרות הברזל הגדולים בעולם, מרבץ סימנדו, בהן מחזיקות כיום חברת ואלה הברזילאית וחברת BSGR שבבעלות המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ, במקביל לניהול חקירה בחשד לשחיתות נגד BSGR על ידי ועדה ממלכתית במדינה האפריקאית, דיווח העיתון "פייננשל טיימס".

בני שטיינמץצילום: מוטי קמחי

ההסכם הקיימים בין שתי החברות לממשלת גינאה נחתם בתקופת הרודנות שקדמה לנשיא הנוכחי אלפא קונדה, אשר אמר בשבו שעבר כי הממשלה עובדת יחד עם ואלה כדי להבטח את המשך מעורבות החברה בפרויקט סימנדו. BSGR, אשר מעמדה בחוזה החדש שיגובש אינו ברור, מסרה בתגובה לטיימס כי כל שותפות אסטרטגית חדשה שתגובש תהיה אפשרית רק בברכתה של ואלה. ואלה עצמה סירבה להגיב על הדיווח.

BSGR  רכשה בשנת 2008 את זיכיון הכרייה בחלקים 1 ו-2 במכרות סימנדו תמורת 160 מיליון דולר, לאחר שממשלת גיניאה הפקיעה אותו מענקית הכרייה ריו טינטו והותירה בידיה את החלק האחר של סימנדו, חלקים 3 ו-4. באפריל 2010 מכרה החברה של שטייניץ 51% מאחזקותיה במכרות לואלה תמורת 2.5 מיליארד דולר.

בשנת 2008, בעת הפקעת הזיכיונות מריו טינטו, אמרו מקורות המקורבים למצב כי זכויותיה של ריו טינטו במחצית מהשטח כיוון שלא עמדה בציפיות של ממשלת גינאה להשקעות בפיתוח חברתי-כלכלי. ריו טינטו קיבלה את הזכיון על כל סימנדו ב-1990, אולם לא עסקה מאז בפיתוח שוטף של האזור והמיכרות. בשנים האחרונות נוטות ממשלות באפריקה להעניק זכיונות גם תמורת התחיבות להשקעות בפיתוח חברתי-כלכלי במדינה.

כיוון שלחברת BSGR של שטיינמץ לא היו היכולות מספיקות לפיתוח המיכרות, חתמה על הסכם על ואלה, אחת מחברות הכרייה הגדולות בעולם, להקמת מיזם משותף לכרייה ושיווק של עפרת ברזל בסימנדו. על פי ההסכם, ואלה רכשה משטיינמץ 51% מחברת BSGR גניאה, שבבעלותה זכויות כרייה בסימנדו, תמורת 2.5 מיליארד דולר, מהם 500 מליון דולר בשלב ראשון ואת היתרה על פי אבני דרך, שסוכמו בין הצדדים.

בחודש נובמבר האחרון דיווח הטיימס כי ועדה ממלכתית בגינאה פתחה בחקירה בחשד לשחיתות במתן זכויות כרייה רווחיות ביותר לחברת BSGR. ועדת החקירה, הפועלת בתמיכתו של המיליארדר האמריקאי ג'ורג' סורוס, הגישה ל-BSGR רשימת האשמות בשחיתות ושוחד, דיווח הטיימס. במסגרת החקירה נגבו עדויות משותפים עסקיים לשעבר, יועצים ופיננסיירים שסיפרו על מתן טובות הנאה לממשלו של לנסנה קונטה, הדיקטטור הוותיק של גינאה אשר הלך לעולמו בסוף 2008, כמו גם לאנשי הממשל שבאו בעקבותיו.

הטיימס דיווח בנובמבר כי בין היתר, החברה של שטיינמץ נתנה לשר בממשלה במתנה מיניאטורת מכונית פורמולה 1 מזהב ויהלומים. בהמשך, אמרה אמרה החברה כי המתנה ניתנה בטקס פומבי למשרד המכרות של גינאה, וכי עלותה היתה 2,000 דולר בלבד. העיתון דיווח אז גם כי בחקירה עלה כי אשתו הרביעית של קונטה קיבלה תשלום של 2.5 מיליון דולר כדי לסייע לחברה של שטיינמץ לקבל זכויות כרייה. החברה הכחישה.

BSGR הודיעה ביום חמישי האחרון כי הגישה לוועדת החקירה הממלכתית "תגובה מפורטת" להאשמות נגדה, תוך הדגשת "זכויותיה הבלתי מעורערות" על סימנדו ומכרות נוסף קטן יותר בגינאה. לדברי החברה, הוועדה לא סיפקה "כל ראיה לביסוס ההאשמות הכוזבות והזדוניות".

שטיינמץ נחשב לאחד מאנשי העסקים הישראלים האמידים ביותר. הונו מוערך ב-3-6 מיליארד דולר ופעילות העסקים שלו חובקת עולם וכוללת מיכרות מתכות באפריקה ובבלקן, עסקי יהלומים ברחבי תבל שנבנו לא מעט על יחסים קרובים עם ענקית יהלומי הגלם העולמית דה בירס, נדל"ן באירופה וצפון אמריקה, חברות הנדסה וחיפושי גז ונפט בעולם, בכלל זה באזרביג'אן ובישראל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker