רוברט רייך: ארה"ב תילחם בריכוזיות העושר כפי שעשתה לפני 100 שנים

כפי שבעידן הבהלה לזהב, התנועה הפרוגרסיבית לחמה נגד אריסטוקרטיית ההון של "הברונים השודדים" והניחה את היסודות לחקיקה מתקדמת, כך יתרחש שוב בעתיד, טוען רייך

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תגובת נגד לריכוזיות של העוצמה והעושר בארה"ב התרחשה כבר לפני מאה שנים, והיא תתרחש שוב בעתיד. כך טוען רוברט רייך, פרופסור למדיניות ציבורית באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, הנחשב לאחד הלוחמים הותיקים נגד בעיית האי שיוויון בארה"ב.

רייך מזכיר כי בדיוק לפני מאה שנים הוכנס התיקון ה-16 לחוקה האמריקאית, שהינו מס הכנסה פדרלי המבוסס על יכולת התשלום של האזרח לפי מידת ההשתכרות שלו. "היה זה אחד הנצחונות של התנועה הפרוגרסיבית והתיקון הראשון לחוקה מזה 40 שנה, ששיקף שינוי פוליטי עמוק בארה"ב", כותב רייך.

רוברט רייךצילום: אי–פי

בשנות ה-80 וה-90 של המאה ה-19, הידוע כעידן הבהלה הזהב בארה"ב, "מספר קטן של ברונים שודדים שלטו באומה ובדמוקרטיה האמריקאית", ומנגד עלה העוני לרמות שיא. "נראה היה שהאומה בדרכה להפוך לאריסטוקרטיית הון", כותב רייך.

אולם התנועה הפרוגרסיבית, שכללה בכירים בשתי המפלגות הגדולות וחרטה על דגלה חקיקה נגד קרטלים ולרווחת הציבור האמריקאי, הצליחה להפוך את המגמה וסחפה את ארה"ב. "רוזוולט נבחר לנשיאות ב-1901 והתחייב לסיים את שלטון ההון של בני הבליעל", כותב רייך. "הונהג שבוע עבודה בן 40 שעות ורפורמות שהיוו את אבני היסוד לניו דיל " – המדיניות הכלכלית שיישם רוזוולט הבן בתגובה לשפל הגדול.

"בסוף המאה ה-19 תנועה פרוגרסיבית נראתה בלתי סבירה אם לא בלתי אפשרית. רק לאידיאליסטים וחולמים היה רצון לשנות את יחסי העוצמה ולחוקק תיקון חברתי", כותב רייך. "אבל זה התרחש אז, וזה יתרחש שוב בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker