הפחד חזר: נפילות באירופה; וול סטריט בירידה החדה השנה

בורסת מילאנו צללה ב-5% ומדריד ב-4% בצל שובם של חששות משבר החוב באירופה ■ "מדד הפחד" האירופי VStoxx נסק ב-26% - הזינוק החד מאז אוגוסט 2011 ■ היורו נחלש ביותר מ-1% מול הדולר והין היפני ■ מחיר הנפט נסוג לאחר רצף העליות הארוך מאז 2004

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט, אשר השלימו בשבוע שעבר את חודש ינואר הטוב ביותר זה 16 שנים ונסגרו ביום שישי ברמתן הגבוהה ביותר זה יותר חמש שנים, רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר השנה על רקע שובם של חששות המשבר באירופה ועלייה מתונה מהצפוי בהזמנות מבתי חרושת בארה"ב.

בורסות אירופה צנחו בשיעור החד ביותר זה שלושה חודשים ונסגרו ברמתן הנמוכה ביותר השנה לאחר שחשדות לשחיתות של ראשי השלטון בספרד וחוסר ודאות פוליטית באיטליה הגבירו את החששות מפני שובו של משבר החוב באירופה.

מוקדם יותר היום, נסגרו בורסות אסיה בשיא של 18 חודשים לאחר שמגזר השירותים בסין צמח בינואר בקצב המהיר ביותר זה חמישה חודשים, ובעקבות העליות שנרשמו בוול סטריט ביום שישי.

מדד דאו ג'ונס, אשר נסגר ביום שישי מעל לרמה של 14 אלף נקודות לראשונה מאז אוקטובר 2007, נסוג היום ב-0.9%; מדד S&P 500, אשר עלה ביום שישי לרמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2007, ירד ב-1.2% - הנפילה היומית החדה ביותר השנה; מדד נאסד"ק איבד 1.5%. מדד התנודתיות VIX, הידוע בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, זינק ב-14%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.04% לרמה של 1.97%, לאחר שמוקדם יותר היום טיפסה התשואה לרמה של 2.06% - רמתה הגבוהה ביותר מאז 12 באפריל.

בורסות וול סטריט השלימו בשבוע שעבר את חודש ינואר הטוב ביותר זה 16 שנים לאחר שהקונגרס בארה"ב הצליח להגיע לפשרה תקציבית שמנעה את התממשות תרחיש "המצוק הפיסקלי", ועל רקע דו"חות כספיים טובים מהצפוי של שפירסמו חברות בארה"ב. מדד דאו ג'ונס עלה בינוארב-5.8% - העלייה החדה ביותר שרשם המדד בחודש ינואר מאז שנת 1994; מדד S&P 500 עלה בחודש שעבר ב-5.2% - פתיחת השנה הטובה ביותר מאז שנת 1997; מדד נאסד"ק עלה בינואר ב-4.1%.

עליות בחודש ינואר בשוקי המניות של ארה"ב בדרך כלל מבשרות גם על עלייה שנתית - כך אמר בשבוע שעבר הווארד סילברבלט, אנליסט בכיר בחברת S&P דאו ג'ונס, בראיון לאתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'. "הכיוון בו הולך ינואר הוא הכיוון בו הולכת כל השנה". סילברבלט ציין כי שוק המניות סיים את השנה במגמה זהה לזו של ינואר ב-61 מתוך 84 השנים האחרונות או ב-73% מהמקרים.

בשוק הסחורות: החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו במחיר של 96.16 דולר לחבית, ירידה של 1.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, מחיר הנפט הגולמי עלה בשבוע שעבר ב-2% - שבוע חיובי שמיני ברציפות ורצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז אוגוסט 2004. בחודש ינואר קפץ מחיר הנפט הגולמי ב-6.1% - פתיחת השנה הטובה ביותר מאז שנת 2006. מחיר הזהב עלה זה היום השני ברציפות, והחוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,676.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.4%. מחיר הזהב עלה בשבוע שעבר ב-0.9%, אולם ירד בינואר ב-0.8%.

בשוק המט"ח מתחזק הדולר מול המטבעות המרכזיים בעולם, ואילו היורו נחלש מול הדולר והין היפני לאחר שחשדות לשחיתות של ראשי השלטון בספרד וחוסר ודאות פוליטית באיטליה שבו ועוררו את חששות המשקיעים באירופה. היורו, אשר השלים בשבוע שעבר עלייה חודשית שישית ברציפות - רצף העליות החודשי הארוך ביותר זה כמעט עשור - על רקע הערכות כי שיאו של משבר החוב בגוש היורו כבר חלף, נחלש ב-1% מול הדולר לשער של 1.3519 דולר ליורו.

ביום שישי טיפס היורו מול הדולר לשערו הגבוה ביותר מול המטבע האמריקאי מאז נובמבר 2011, לאחר שהתחזק בחודש ינואר מול הדולר בכ-3%, העלייה החודשית החדה ביותר מאז אוקטובר 2011 וחודשי חיובי שישי ברציפות - רצף העליות החודשי הממושך ביותר מאז חודש מאי 2003. מול הין היפני צונח היורו ב-1.4% לרמה של 124.915 ין ליורו, לאחר שביום שישי טיפס לשיא של 33 חודשים מול המטבע היפני. היורו קפץ מול הין בחודש ינואר ביותר מ-8% - הזינוק החודשי החד ביותר מאז פברואר 2012. הדולר נחלש היום מול הין ב-0.5% לשער של 92.355 ין לדולר.

בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב: היקף ההזמנות מבתי חרושת בארה"ב גדל בדצמבר ב-1.8% לאחר ירידה של 0.3% בנובמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו גידול חד יותר של 2.3% בדצמבר לאחר הדיווח במקור כי ההזמנות בנובמבר נותרו כמעט ללא שינוי.

עונת הדו"חות בוול סטריט

עונת הדו"חות הכספיים הרבעוניים של החברות בארה"ב נמשכת, ולמעלה ממחצית מהחברות הגדולות כבר פירסמו את תוצאותיהן. מתוך 254 החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 שכבר פירסמו את תוצאותיהן לרבעון הרביעי, כ-73% דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטיםנמ ו-65% רשמו הכנסות גבוהות מהצפוי, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג. אנליסטים צופים כי סך רווחי החברות הנכללות במדד S&P 500 צמחו ברבעון הרביעי ב-3.8%, לפי נתוני ספקית המידע הפיינסי תומסון רויטרס.

השבוע יפרסמו את תוצאותיהן 90 חברות נוספות הנכללות במדד S&P 500, ומגזרי המדיה והמדיה החברתית צפויים לעמוד במוקד תשומת הלב. ענקית המדיה והבידור וולט דיסני תפרסם את תוצאותיה הכספיות ביום שלישי, ולמחרת ידווחו ניוז קורפ וטיים וורנר. ביום חמישי תפרסם את דו"חותיה מו"לית העיתונות ניו יורק טיימס. בתחום המדיה החברתית, יפרסמו השבוע את תוצאותיהן הכספיות אתר הרשתות החברתיות העסקיות לינקדאין, מפעילת משחקי הרשת זינגה ואתר ביקורות העסקים ילפ.  

רויאל קריביאן, חברת שיט התענוגות השנייה בגודלה בעולם, דיווחה היום על מעבר להפסד ברבעון הרביעי עקב הפרשה חד פעמית בסך 414 מיליון דולר, וסיפקה תחזית מאכזבת לשנה הנוכחית. החברה רשמה ברבון הרביעי הפסד של 393 מיליון דולר, או 1.8 דולר למניה, לעומת רווח של 37 מיליון דולר, או 17 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. ההפסד הרבעוני של החברה היה גבוה בשיעור ניכר מתחזיות האנליסטים. החברה רשמה ברבעון הרביעי הפרשות בסך 414 מיליון דולר, מרבית הסכום להפחתת מוניטין הקשורה לאחד ממותגיה. בשורה העליונה רשמה החברה הכנסות רבעוניות של 1.81 מיליארד דולר, צמיחה של כ-2% לעומת הרבעון המקביל. תחזית האנליסטים היתה להכנסות של 1.82 מיליארד דולר. במבט קדימה, צופה רויאל קריביאן לרשום בשנה הנוכחית רווח של 2.3-2.5 דולר למניה - פחות מתחזית האנליסטים לרווח של 2.67 דולר למניה.

גאנט, מו"לית העיתונות הגדולה ביותר בארה"ב במונחי תפוצה, דיווחה היום על ירידה של 12% ברווחיה הרבעון הרביעי לאחר שהוצאות ארגון מחדש האפילו בהשפעתן על שיפור בהכנסות שנרשם הודות לצמיחה במספר המנויים הדיגיטליים ופרסום מוגבר הודות לבחירות שנערכו בארה"ב. גאנט, המוציאה לאור את העיתון "USA טודיי", רשמה ברבעון הרביעי רווח של 103 מיליון דולר, או 44 סנט למניה, לעומת רווח של 117 מיליון דולר, או 49 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי הוצאות ארגון מחדש והוצאות חד פעמיות אחרות רשמה החברה בתקופה המדווחת רווח של 89 סנט למניה לעומת רווח של 72 סנט למניה ברבעון הרביעי של שנת 2011. הכנסות החברה ברבעון הסכתמו ב-1.52 מיליארד דולר, גידול של 9.4% לעומת התקופה המקבילה.

דיווח: כתב אישום ראשון נגד חברת דירוג אשראי בשל המשבר הפיננסי 

מניית מקגרו-היל (סימול MHP), החברה האם של סטנדרד אנד פור'ס, צנחה בעקבות דיווח של העיתון "וול סטריט ג'ורנל" לפיו משרד המשפטים האמריקאי ומשרדי תובע כללי של מספר מדינות בארה"ב מתכוונים להגיש תביעות אזרחיות נגד חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) בגין הדירוג שהעניקה לאג"ח מגובות משכנתאות בתקופה שקדמה המשבר הפיננסי של שנת 2008.

לדברי מקורבים למצב האישומים הצפויים, שיתכן שיוגשו כבר השבוע, נוגעים למודל בו השתמשה סטנדרד אנד פור'ס לדירוג אג"ח מגובות משכנתאות, דיווח הג'ורנל. משרדי התובעים הכלליים של מספר מדינות בארה"ב צפויים להצטרף לתביעה של משרד המשפטים.

ספרד ואיטליה הפילו את בורסות אירופה

בורסות אירופה צנחו בשיעור החד ביותר זה שלושה חודשים בהובלת המדדים בספרד ואיטליה, ונסגרו ברמתן הנמוכה ביותר השנה על רקע שובם של חששות משבר החוב ביבשת. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.6%; פרנקפורט נפלה ב-2.5% - הירידה היומית החדה ביותר זה שישה חודשים; פאריס צנחה ב-3%; מדריד נפלה ב-3.8%; מילאנו צללה ב-4.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1.5% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ה-23 באוקטובר - ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר בשנת 2013. מדד התנודתיות של בורסות אירופה, מדד VStoxx, העוקב אחרי עלות האופציות כנגד ירידות במדד יורו סטוקס 50 הכלל אירופי, נסק היום ב-26% - הזינוק החד ביותר מאז אוגוסט 2011.

ירידות נרשמות בשוקי האג"ח של איטליה וספרד על רקע עלייה נוספת באבטלה בספרד והחשדות לשחיתות בקרב בכירי השלטון, בעוד שבאיטליה מעיבה חוסר ודאות הפוליטית לקראת הבחירות בסוף החודש. התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים של ספרד זינקה במהלך המסחר ב-0.2% לרמה של 5.4% - רמתה הגבוהה ביותר זה שישה שבועות. התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים של איטליה קפצה מל לרמה של 4.4%. הירידות של האג"ח הממשלתיות של ספרד ואיטליה באה לאחר שהללו השלימו בינואר חודש שישי ברציפות של עליות. 

בספרד ממשיך ראש הממשלה מריאנו ראחוי להכחיש כי קיבל תשלומים לא חוקיים מאנשי עסקים. בשבת הבטיח ראחוי "שקיפות מלאה" בחקירת החשדות לשחיתות במפלגת השלטון. בנאום לאומה הוא אמר כי המסמכים שפירסם העיתון "אל פאיס" נגדו ונגד בכירי "מפלגת העם" - "מזויפים".

במקביל, היום דווח כי האבטלה בספרד ממשיכה לעלות ולקבוע שיאים שליליים. בינואר נוספו למעגל האבטלה עוד 132 אלף איש, ומספר המובטלים הכולל עלה לשיא של 4.98 מיליון איש.

באיטליה, ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני, המנסה לעשות קאמבק פוליטי, הבטיח לאזרחי ארצו כי אם יחזירו אותו לתפקיד ראש הממשלה, הוא יבטל מס נדל"ן לא פופולרי ויבצע החזרים על מסי רכוש שהחילה ממשלתו של מריו מונטי כחלק מצעדי הצנע שנקטה ב-2012 כדי להציל את המדינה ממשבר החוב של גוש היורו.

מדד הביטחון הכלכלי של גוש היורו השתפר החודש, זה החודש השישי ברציפות, ומדד הציפיות עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז 2007, כך לפי נתונים שפירסמה היום חברת המחקר סנטיקס. המדד, העוקב אחר ביטחון המשקיעים ב-17 מדינות גוש היורו, עלה החודש לרמה של מינוס 3.9, לעומת מינוס 7 בינואר. אנליסטים צפו כי המדד יעלה לרמה גבוהה יותר של מינוס 3. מדד הציפיות עלה לרמה של 15.8, הגבוהה ביותר מאז יוני 2007, וזאת לעומת רמה של 12 נקודות בינואר.

בימים חמישי ושישי ייפגשו בבריסל מנהיגי האיחוד האירופי לפסגה שבה ינסו שוב להגיע להסכמה לגבי תקציב האיחוד לשבע השנים הקרובות.

מניית קומרצבנק צנחה ב-6.5% לאחר שהבנק השני בגודלו בגרמניה דיווח היוםם על ההפסד הרבעוני הגדול ביותר זה שלוש שנים עקב הוצאות הקשורות למכירתו של בנק פורום ומחיקה בגין מיסים דחויים על נכסים. הבנק רשם ברבעון הרביעי הפסד של 720 מיליון יורו (976 מיליון דולר) לעומת רווח של 320 מיליון יורו בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. הבנק רשם הפרשות בסך 185 מיליון יורו על רקע מכירת בנק פורום, וכן מחיקה של 560 מיליון יורו בגין מיסוי נכסים. 

צמיחה בפעילות השירותים בסין

בורסות אסיה נסגרו שיא של 18 חודשים לאחר שמגזר השירותים בסין צמח בינואר בקצב המהיר ביותר זה חמישה חודשים, ובעקבות העליות שנרשמו בוול סטריט ביום שישי. בורסת טוקיו עלתה ב-0.6%; הונג קונג ירדה ב-0.2%; שנחאי הוסיפה 0.4%; 

מגזר השירותים בסין צמח בינואר בקצב המהיר מאז אוגוסט בעיקר בזכות התחזקות הקמעונות והבנייה. מדד מנהלי הרכש, שאינו כולל את מגזר הייצור, עלה בינואר לרמה של 56.2 נקודות לעומת 56.1 נקודות בדצמבר, כך לפי לשכת הסטטיסטיקה הרשמית של סין. קריאה של המדד מעל 50 נקודות משמעותה התרחבות המגזר. קריאה מתחת ל-50 נקודות משמעותה התכווצות המגזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker