גם באיסלנד - הבנקאים שגרמו למשבר עדיין לא נענשו

איסלנד אמנם נקטה קו נוקשה יותר כלפי הבנקאים שהובילו אותה לסף קריסה ב-2008, אך הציבור כועס על כך שהטיפול בהם איטי מדי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עבודתו כמפקד המשטרה בעיירת דיג קטנה במשך 11 שנה עזרה לאולפור האוקסון להבין באופן בסיסי את המוח הקרימינלי. העבריין הטיפוסי, הוא מספר, ונזכר במפגשיו עם עבריינים קטנים, "יודע בבירור שעבר את הגבול" ובדרך כלל "יודע את ההבדל בין טוב לרע".

כיום, השוטר בן ה-48 מתמודד עם סוג שונה לחלוטין של חשודים. הוא הועבר לבירת איסלנד ריקיאוויק, כדי להוביל את מה שנהפכה לחקירה הגדולה ביותר של בנקאים שמעשיהם תרמו למשבר הכלכלי העולמי של 2008. כעת, הוא מתמודד עם חשודים ש"לא מודעים לכך שהם חוצים את הגבול" ו"מגנים על מעשיהם בכל שלב של הדרך".

ממשלות בכל העולם ספגו ביקורת על כך שלא הענישו כראוי בנקאים שהיו אחראים למשבר. אולם אפילו באיסלנד, מדינה של 320 אלף תושבים שנקטה נגד הבנקאים קו נוקשה יותר נגד מאשר ארה"ב ומדינות אחרות שנפגעו במשבר, השגת הרשעות פליליות התגלתה כמשימה קשה להחריד.

צילום: בלומברג

ואולם, בארבע השנים שחלפו מאז שהפרלמנט האיסלנדי אישר חוק שממנה תובע מיוחד לחקירת הנאשמים בקריסה הכלכלית הגדולה של המדינה ב-2008, רק בנקאים בודדים הורשעו.

שרים בממשלת השמאל של איסלנד, שנבחרה לאחר המשבר, מודים כי טחנות הצדק טוחנות לאט, אך קוראים לסבלנות, ומסבירים כי התהליך חייב להיות לפי החוק ולא מונע - אלא מייצר נקמנות. "לא נרדוף אחרי אנשים רק כדי להגיב לזעם הציבורי", אמר סטיינגרימור סיגפוסון, שר התעשיה ולשעבר שר האוצר של איסלנד ומנהיג מפלגת השמאל הירוקה, אשר שותפה בקואליציה.

הורדור טורפה, זמר שסייע לארגן את ההפגנות שהובילו להתפטרות הממשלה הקודמת, הודה כי "אנשים מתחילים לאבד את הסבלנות שלהם", אך אמר שהם צריכים להבין ש"זו לא המהפכה הצרפתית. אני לא מאמין בלהוציא בנקאים להורג בתלייה או ביריה". לאחרים יש פחות סבלנות. "התהליך כולו איטי מדי", אמר תורארין איינרסון, אקטיביסט מהשמאל. "זה רק מראה שבנקאים יכולים לצאת בזול מכל דבר שהם רוצים לעשות".

לדברי האוקסון, חלק מהבעיה היא שהחוק לעתים קרובות אינו ברור לגבי מה מהווה עבירה פלילית בעולם הפיננסי. "תאוות בצע אינה פשע", אמר. "אך השאלה היא: לאן מובילה תאוות בצע?"

האוקסון אומר כי במקרים רבים קל להוכיח שבנקאים הפרו את הנהלים הפנימיים להלוואות ופעילות אחרת, אך "כמו בכל התיקים הקשורים לגניבה או הונאה, הדבר הקשה ביותר להוכחה הוא כוונה".

ישנם גם הבנקאים עצמם. אלה שהובאו לחקירה מתלוננים על כך שהם מתבקשים לתת דין וחשבון על מעשיהם. "הם לא רגילים להיחקר. האנשים האלה לא רגילים למצוא את עצמם במצב הזה", אמר האוקסון. הם גם מגייסים כמובן את עורכי הדין היקרים ביותר.

במשרד התובע המיוחד של איסלנד היו בתחילה רק חמישה אנשי צוות, אך כיום יש יותר ממאה חוקרים, עורכי דין ומומחים פיננסיים, והוא עבר למשרדים חדשים. המשרד פתח יותר ממאה חקירות, במסגרתן נחקרים למעלה מ-120 אנשים בחשד לפשעים הקשורים למגזר הפיננסי של איסלנד, שגדל עד שגימד את כל שאר הכלכלה. כדי לבוא לעזור להאוקסון, המחוקקים באיסלנד תיקנו את החוק כך שלחוקרים תהיה גישה נוחה יותר למידע חשאי של הבנקים, משהו שקודם לכן הצריך צו בית משפט.

הפרלמנט גם הצביע בעד העמדה לדין של מי שהיה ראש ממשלת איסלנד בתקופת המשבר, גייר הארדה, באשמת הזנחה. ההצעה להעמיד לדין את שרי הקבינט שלו לא אושרה. האוקסון לא היה מעורב בתביעה נגד הארדה, שבשנה שעברה נמצא אשם בכך שלא עידכן את השרים כהלכה בכל הקשור למשבר של 2008, אך זוכה מאישומים חמורים יותר שעלולים היו לגרור עונש מאסר.

לאחר המשבר, הממשלה החדשה קידמה ארגון מחדש של הבנקים שקרסו, וסירבה לחלץ את בעלי האג"ח הזרים, שהפסידו כ-85 מיליארד דולר. כיום, כלכלת איסלנד פורחת.

בניגוד לארה"ב ולמדינות אחרות, איסלנד יצאה לא רק נגד פיננסיירים קטנים ולא מוכרים, אלא גם נגד כמה מהשמות הגדולים בעולם הבנקאות המקומי, בהם לארוס ולדינג, לשעבר מנכ"ל גליטניר, אחד משלושת הבנקים שקרסו ב-2008.

ולדינג ובכיר נוסף בגליטניר נמצאו אשמים בהונאה לגבי הלוואה של יותר מ-70 מיליון דולר שהעניקו לחברה שלה היו מניות בבנק. ולדינג, שעומד כעת למשפט שני ביחד עם איש עסקים בולט נוסף, ג'ון אסגיר יוהנסון, נשפט בדצמבר לתשעה חודשי מאסר, שישה מהם על תנאי.

העונש הקל יחסית הרגיז הרבה איסלנדים, אך כפי שהאוקסון אומר, "מה שחשוב הוא שהשגנו הרשעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker