"הקלות שבה ארה"ב התכווצה מעידה עד כמה ההתאוששות שברירית"

"אקונומיסט": הבנק הפדרלי נימק את הצמיחה השלילית ברבעון הרביעי בסופת סנדי וגורמים זמניים אחרים, אבל מוטב לא לפטור את החולשה הכלכלית כאנומליה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אין זו חדשה מרעישה שההתאוששות הכלכלית של ארה"ב היתה איטית עד כה. אחרי הכל, קמפיין הבחירות לנשיאות נסב בעיקר על הנושא הזה. אולם זה עדיין התקבל בהפתעה מוחלטת, בעיקר בציבור הרחב, כשהממשל הודיע ביום חמישי שהכלכלה התכווצה ברבעון הרביעי, לראשונה מאז שהמיתון הסתיים באמצע 2009.

ההתכווצות בתמ"ג בשיעור של 0.1% היא קטנה, ועשויה בקלות להיות מתוקנת כלפי מעלה. הנדנדה בצמיחה מ-3.1% ברבעון השלישי ירדה בשל מספר גורמים שהתנהגותם כנראה לא אומרת יותר מדי על העתיד. המלאים הנצברים במגזר הפרטי נפלו בחדות והוצאות הביטחון הפדרליות, שזינקו ברבעון השלישי, נפלו חזרה ברבעון הרביעי.

הנשיא ברק אובמה ושר האוצר החדש, ג'ק לוצילום: רויטרס

לפני מספר חודשים היו חששות שההשקעות במגזר העסקי והוצאות הצרכנים יצטמצמו ככל שהמצוק הפיסקלי התקרב. אולם אלה דווקא היו המגזרים החזקים ביותר של הכלכלה, שצמחו ב-3.3% במשוקלל, מהר יותר מאשר ברבעון השלישי. ענף הבנייה והשקעות במיכון היו חזקים במיוחד. מדדים שנמדדים בתדירות גבוהה יותר, כמו תביעות אבטלה שבועיות ושוק המניות, מראים התחזקות במומנטום החיובי. הבנק הפדרלי האשים את ה"עצירה" בצמיחה ב"שיבושים הקשורים למזג אויר וגורמים זמניים אחרים" (סופת סנדי, שהרסה חלקים מניו יורק וניו ג'רזי בסוף אוקטובר היא גורם ראשי). הצמיחה בתעסוקה בשנה שעברה היתה הרבה יותר יציבה מאשר התמ"ג.

אך יהיה זה לא נבון לפטור את חולשת הרבעון הרביעי כאנומליה. כלכלנים עשו אותו הדבר כשכלכלת בריטניה רשמה התכווצות מפתיעה בסוף 2010 – ובתוך שנה היא שבה למיתון עם התכווצות מפתיעה נוספת ברבעון השלישי, שעשויה לחזור על עצמה ברבעון האחרון. בעוד שארה"ב כמעט בוודאות אינה צפויה לחזור למיתון, הקלות שבה גורמים מסוימים בכלכלה היטו אותה חזרה לצמיחה שלילית מעידה על השבריריות של ההתאוששות.

כלכלת ארה"ב עומדת בפני מספר אתגרים. בעוד שהחלק העיקרי של המצוק הפיסקלי נמנע, פג תוקפן של הטבות המס מעידן בוש על השכר ועל הכנסות העשירים והדבר פגע בבטחון הצרכנים. אם הקונגרס והנשיא לא יוכלו להסכים ביניהם על פתרון אחר, במארס יכנסו לתוקפם קיצוצים בהוצאות הממשלתיות בהיקף של 85 מיליארד דולר ב-2013. הגורמים האלה יחד מהווים כ-1.5% מהתמ"ג האמריקאי השנה.

הבנק הפדרלי, בינתיים, עדיין רואה סיכונים למשק, והודיע שימשיך לרכוש אג"ח בהיקף של 85 מיליארד דולר מדי חודש עד ששוק התעסוקה יתאושש "באופן משמעותי". האסטרטגיה אינה נטולת סיכונים. אסתר ג'ורג', נשיאת הבנק הפדרלי של קנזס, הביעה חשש כי הבנק הפדרלי בונה עתיד של "חוסר איזון". על רקע ההתכווצות ברבעון הרביעי, הקולגות שלה סבורים שזה הרע במיעוטו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker