יפן מתעוררת מתרדמתה

ביפן מקווים שראש הממשלה יצליח לנער את הכלכלה מקיפאון של 20 שנה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> 12 שבועות רצופים שבהם רשם מדד שוק המניות היפני, ניקיי 225, עליות שערים, נהפכו ביום שישי לסיבה למסיבה ביפן. מאז 1959 לא נרשם רצף עליות שבועיות כל כך ממושך במדינה, והעיתונות המקומית חגגה את המאורע במשתה עניים. לכלכלה היפנית לא היו הרבה סיבות לחגיגות זה זמן רב, והאיש שעורר את הראלי המרשים ביפן הוא לא אחר מראש הממשלה, שינזו אבה.

אבה (Abe) נכנס לתפקידו ב-26 בדצמבר 2012, בעקבות ניצחון מוחץ של המפלגה הליברלית-דמוקרטית ביפן. הוא כיהן כראש ממשלה ב-2006, והתפטר לאחר שנה. ואולם הפעם נראה שהביא לתפקיד מרץ ונחישות מהסוג שלא נראה כבר שנים בפוליטיקה היפנית.

עם כניסתו לתפקיד הפעם, הבטיח אבה להמריץ את הכלכלה היפנית בדרכים חדשות ונועזות. הוא הבטיח להילחם במחלת הדפלציה של יפן על ידי הצגת תמריצים תקציביים ממשלתיים, רפורמות מבניות ושינוי המדיניות המוניטרית - גם במחיר של פגיעה בעצמאותו של הבנק המרכזי. הצעד החריף עורר תגובה אוהדת בשווקים.

שינזו אבהצילום: אי–פי

ואכן, הבנק המרכזי הסכים לקבוע לראשונה יעד אינפלציה של 2%. האינפלציה הממוצעת ביפן מאז 1995 היתה 0.1%-, ובעשור האחרון 0.2%-, כך שהיעד החדש שאפתני להפליא. אבה הצליח גם לשכנע את הבנק להודיע על הרחבה כמותית ללא הגבלה.

בהרחבה כמותית, מהלך שהתבצע על ידי ארה"ב בשנים האחרונות, הבנק המרכזי קונה נכסים כמו אג"ח מהבנקים המסחריים ומגורמים אחרים. בתמורה הם מקבלים מזומן, שאותו הם יכולים להלוות בריבית נמוכה, ולאפשר זרימת הון בכלכלה שתתמרץ צריכה והשקעות.

מדוע זקוקה יפן לתרופות כה חריפות? הכלכלה העשירה ביותר באסיה היא סיפור אזהרה, ואולי אפילו סיפור אימים, עבור הכלכלות המדשדשות כיום במערב. במשך קרוב ל-20 שנה היתה שקועה היפהפיה לשעבר של המזרח הרחוק בתרדמה עמוקה. יפן שיחקה בשנות ה-80 תפקיד דומה בכלכלה העולמית לזה שמשחקת כיום סין - מעצמה עולה מהמזרח, לשעבר חממה למפעלים למוצרים זולים ולא איכותיים, שנהפכה למובילה בתחומים רבים. יפן קנתה נדל"ן ונכסים בארה"ב ובמערב, והציפה את השווקים העולמיים במוצרי אלקטרוניקה ומכוניות שאיכותם התעלתה על זו שהפיקו המדינות המפותחות והעשירות ממנה.

ואולם יפן לא מימשה את ההבטחה במלואה: שרשרת של משברי נדל"ן, בנקים, מפולות מניות וסטגנציה כלכלית קשה הפכו אותה לבעלת החובות הגבוהים ביותר בין המדינות המפותחות - חוב גולמי של 240% מהתמ"ג, 130% חוב נקי ללא חובות פנימיים של הממשלה - לכלכלה שכמעט אינה צומחת וסובלת מדפלציה.

הדפלציה, נסיגה ברמות המחירים, היא מחלה כלכלית ניוונית קשה - כשהמחירים דורכים במקום ואף יורדים, אין לצרכנים שום תמריץ להוציא, או לעסקים להשקיע בצמיחה. הנהגת יפן כשלה שוב ושוב לאורך השנים במלחמתה בדפלציה. חרף ריבית אפסית, הכסף לא זורם בכלכלה המקומית. האוכלוסייה מזדקנת, מתכנסת, מתחפרת. אפילו שיעור החיסכון האישי, שהיה מהגבוהים במדינות המפותחות, דעך לרמות של אחוזים בודדים.

התמ"ג לנפש של יפן במונחי שוויון כוח קנייה (PPP - חישוב המאפשר להשוות בין מדינות שונות על בסיס כוח הקנייה של תושביהן) הוא 35.6 אלף דולר. לשם השוואה, הנתון המקביל של ישראל קרוב ל-31.73 אלף דולר, לפי נתוני קרן המטבע הבינלאומית. ארה"ב נהנית מתמ"ג לנפש של כמעט 49 אלף דולר. הצמיחה בתמ"ג לנפש ביפן בעשור האחרון היתה כמעט שליש משהיתה בשנות ה-80.

יפן מדשדשת - וצוברת חובות

הפרדוקס היפני

אחד הגורמים המובהקים לדשדוש של יפן בעשור הקודם היה המגזר הפיננסי, שהכשלים הרבים שבו לא זכו לטיפול שורש, והמשיכו להעיב על המגזר העסקי כולו. הכישרון לחדשנות טכנולוגית, שכל כך קידמה את יפן בשנות ה-80 והעלתה לבמה הגלובלית מותגים כמו סוני וטויוטה, התעמעם. התאגידים הענקיים של יפן ניגפו לא רק בפני המתחרות החדשות מהמזרח - מדרום קוריאה וטייוואן, ובאחרונה גם מסין - אלא גם בפני מתחרות אמריקאיות, כמו אפל.

יפן סבלה גם מפרדוקס הרסני מכיוון המטבע שלה. אף שהבנק המרכזי הוריד את הריבית קרוב לאפס כבר מאמצע שנות ה-90, הין נהפך לאחד המטבעות החזקים בעולם. התחזקותו בשנות ה-80 בעשרות אחוזים היתה מובנת - יפן היתה מעצמה בצמיחה. ואולם מאז נקלעה למשבר כלכלי מתמשך, הין לא עצר מדהירתו. משער של 145 ין לדולר באוגוסט 1998 לשער של 77 ין לדולר באוגוסט 2011 - המטבע עלה ב-88%.

הפרדוקס נבע מכמה גורמים: האחד, אג"ח שממשלת יפן הנפיקה בהיקפים עצומים היו מבוקשות על אף הריבית הנמוכה, גם מקומית וגם בזכות ההערכה שחובותיה של יפן ייפרעו בביטחון מלא.

כשהמטבע היפני מתחזק, חברות היצוא, שאחראיות לרוב הצמיחה בכלכלה היפנית, מתקשות להתחרות בעולם הגדול: המוצרים שלהן, שרוב תשומותיהם נקובות בין, נהפכים ליקרים מדי עבור צרכנים בארה"ב ובאירופה, שם המטבעות נחלשים מול הין. כך, למשל, על כל עלייה של 1 ין בשער הדולר, טויוטה מפסידה 35 מיליארד ין (400 מיליון דולר) ברווח התפעולי השנתי.

גורם נוסף שהעיב על יפן היה רצף של ממשלות חסרות כיוון מובהק ותמיכה רחבה. משבר המנהיגות של יפן קדם אולי למשבר המנהיגות שפרץ באירופה, ארה"ב ומדינות אחרות במשבר הפיננסי, ואולי אף ניבא אותו. בשש השנים האחרונות התחלפו ביפן שישה ראשי ממשלה. הם לא הצליחו ליצור קואליציות רחבות, הן כשלו ביצירת חזון לשינוי ושיפור. אפילו משבר לאומי עצום כמו רעידת האדמה והצונמי שגרמו לאסון גרעיני בכור בפוקשימה לא הצליח להביא ליצירתה של אחדות ממשלתית לאומית שתאפשר קבלת החלטות קשות.

הין נסוג אחרי שנים של עליות

אבה הוא ראש הממשלה הראשון, כך נדמה, שלמישהו יש תקוות שיצליח להביא לשינוי. כך למשל, בחצי השנה האחרונה יצואניות יפן היו יכולות לנשום לרווחה מעט: המטבע שלהן נחלש מול הדולר ב-17%, עם עידוד נכבד לאחר בחירתו של אבה.

ואולם בפני אבה עומדים מכשולים קשים. ההרחבה המוניטרית לא תתחיל לפני 2014, וגודלה המתוכנן זעיר לעומת היקף הנכסים שכבר יש ברשות הבנק המרכזי. מדיניות מוניטרית לבדה לא תמיד מצליחה להתניע התאוששות חזקה, כפי שמוכיח המקרה של ארה"ב והניסיון של יפן עצמה.

הגדלת התקציבים הממשלתיים תנפח את החוב הגדול להחריד ממילא של יפן, ורפורמות מבניות כבר ניסו לעשות ביפן, כולל ג'וניצ'ירו קואיזומי, ראש הממשלה האחרון שהחזיק יותר משנה וקצת בתפקיד, ללא הועיל. עם זאת, "אקונומיסט" העריך בחודש שעבר שזוהי החזית העיקרית שבה אבה עשוי להצליח: דה-רגולציה, הסכמי סחר חוץ, שילוב מבוגרים ונשים במעגל העבודה - כל אלה המלצות של הבנק המרכזי לרפורמות. אבה יגיש את הצעותיו עד אמצע השנה, ואולם יצטרך להיזהר פוליטית, כי ביולי יעמוד הבית העליון של הפרלמנט היפני לבחירות. הוא יצטרך גם לשמור על אופטימיות, כמו בתחזיתו החדשה שיפן תצמח בשנה המתחילה באפריל ב-2.5%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker