מדד ביג מק: השקל נסחר בכ-10% מתחת לשוויו ההוגן מול הדולר

הפער של השקל לפי המדד הצטמצם בשנה האחרונה ■ מדד הביג מק מראה כי המטבע הסיני נסחר בכ-40% מתחת לשוויו ההוגן מול הדולר

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מדד ביג מק, הגירסה המשועשעת של "אקונומיסט" למדידת שווי מטבעות, מראה כי השקל הישראלי נסחר בכ-10% מתחת לשוויו ההוגן מול הדולר האמריקאי. המטבעות של נורווגיה, שוויץ, ברזיל, קנדה ואוסטרליה נסחרים מעל לשוויים ההוגן.

המדד בוחן את השווי ההוגן של המטבעות ביחס לדולר האמריקאי בהתבסס על רעיון כח הקנייה. במדינות שבהן מחיר הביג מק - קציצת הבשר של מקדונלד'ס, גבוה בהרבה במונחים דולריים מהמחיר בארה"ב, המטבע נסחר מעל שוויו ההוגן, ואילו במדינות שבהן הביג מק זול משמעותית - המטבע נסחר בהערכת חסר.

מקדונלד'ס
מקדונלד'ס

השקל הישראל נע משמעותית לכיוון ערך הוגן מול הדולר האמריקאי בשנה האחרונה, לאחר שב-2012 נסחר בכמעט 40% מתחת לשוויו ההוגן לפי המדד, מראה מחולל הגרפים האינטראקטיבי של אתר "אקונומיסט".

לפי המדד הנוכחי, המטבעות הנסחרים הרבה מתחת לשוויים הם הרופי ההודית, הראנד הדרום אמריקאי, הדולר ההונג קונגי והלירה המצרית. היואן הסיני נמצא גם הוא כ-40% מתחת לשוויו ההוגן, בשל התערבות ממשלת סין בשערו. היורו נסחר ב-12% מעל שוויו ההוגן מול הדולר.

המדד נחשב לבלתי מדויק, משום שהוא מסתמך על מחיר של מוצר אחד, שאיננו מצרך יסוד חיוני בהכרח ומושפע משלל גורמים שאינם בהכרח קשורים לשער המטבע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker