מגזר הייצור העולמי: בארה"ב - שיא של 9 חודשים; התכווצות בגוש היורו

שיפור מפתיע בביטחון הצרכנים בארה"ב בינואר; עלייה בהוצאות הבנייה בארה"ב; הייצור בבריטניה צמח חודש שני ברצף

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נתונים על מגזר הייצור ברחבי העולם שפורסמו היום הראו כי הייצור בארה"ב צמח במפתיע בשיעור החד ביותר זה תשעה חודשים, הייצור בבריטניה צמח זה החודש השני ברציפות, לצד המשך התכווצות פעילות הייצור בגוש היורו - אם כי בקצב האיטי ביותר זה כמעט שנה - והאטה מפתיעה בקצב צמיחת פעילות הייצור בסין.

פעילות מגזר הייצור בארה"ב צמחה בינואר בקצב חד מהצפוי, והגבוה ביותר זה תשעה חודשים. מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בארה"ב עלה בחודש שעבר לרמה של 53.1 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר זה תשעה חודשים - לעומת רמה של 52 נקודות בדצמבר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 50.7 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות.

אולם ייצור המכוניות ב"טסלה מוטורס" שבקליפורניה צילום: אי-פי

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בגוש היורו עלה בינואר לרמה של 47.9 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר זה 11 חודשים - לעומת רמה של 46.2 נקודות בדצמבר, מסרה היום חברת המחקר מרקיט. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 47.5 נקודות. בגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, עלה מדד מנהלי הרכש ל-49.8 נקודות - שיא של 11 חודשים - ואילו בצרפת ירד המדד לרמה של 42.9 נקודות - שפל של ארבעה חודשים. מדד פעילות הייצור בספרד עלה לרמה של 46.1 נקודות - שיא של 19 חודשים.

מחוץ לגוש היורו באירופה, פעילות הייצור בבריטניה צמחה זה החודש השני ברציפות. המדד אמנם ירד בינואר לרמה של 50.8 נקודות לעומת רמה של 51.2 נקודות בדצמבר, אולם נותר מעל לרמה של 50 נקודות - רמה שכל קריאה מעליה מצביעה על צמיחה בפעילות.

מוקדם יותר היום באסיה, פורסם מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור של ממשלת סין, אשר ירד במפתיע בינואר לרמה של 50.4 נקודות לעומת רמה של 50.6 נקודות בדצמבר. עם זאת, מדד בלתי רשמי של פעילות הייצור בסין, שמפרסמים בנק HSBC וחברת מרקיט אקונומיקס, עלה בינואר לרמה של 52.3 נקודות - שיא של שנתיים - לעומת רמה של 51.5 נקודות בדצמבר.

שיפור מפתיע בבטחון הצרכנים בארה"ב; עלייה בהוצאות הבנייה

מלבד נתוני מגזר הייצור, פורסמו היום בארה"ב עוד שורה של נתוני מקרו כלכליים שהצביעו על כך שבטחון הצרכנים בארה"ב השתפר במפתיע בינואר, הוצאות הבנייה גדלו, והתאוששות שוק התעסוקה נמשכה.

מדד ביטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן עלה בינואר לרמה של 73.8 נקודות לעומת רמה של 72.9 נקודות בדצמבר. תחזית הכלכלנים היתה למדד של 71.5 נקודות לעומת רמה של 71.3 נקודות שעליה דווח במקור בדצמבר. רמתו הממוצע של המדד בשנה שקדמה לתקופת המיתון הכלכלי האחרונה בארה"ב היתה כ-87 נקודות.

השיפור במדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן שפורסם היום עומד בסתירה לנתוני מדד ביטחון הצרכנים שפירסמה חברת המחקר קונפרנס בורד ביום שלישי, לפיהם המדד צנח בינואר לרמה של 58.6 נקודות לעומת רמה של 66.7 נקודות בחודש הקודם.

הוצאות הבנייה בארה"ב צמחו בדצמבר ב-0.9% לקצב שנתי של 885 מיליארד דולר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. נתוני נובמבר תוקנו כלפי מעלה לגידול של 0.1% לעומת ירידה של 0.3% שעליה דווח במקור. בשנת 2012 כולה צמחו הוצאות הבנייה ב-9.2% לעומת השנה הקודמת, בעקבות זינוק של 22.3% בהוצאות הבנייה לדיור.

מוקדם יותר היום מסר משרד העבודה האמריקאי כי 157 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש ינואר, לאחר גידול של 196 אלף משרות בדצמבר, וזינוק של 247 אלף משרות בנובמבר. כלכלנים צפו גידול של 170 אלף משרות בינואר, אולם התיקון כלפי מעלה של נתוני נובמבר ודצמבר, הוסיף 127 אלף משרות לגידול המקורי שעליו דווח בשני החודשים הללו. שיעור האבטלה בארה"ב טיפס בינואר ל-7.9% לעומת 7.8% בחודש הקודם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker