זינוק ביצוא הנפט מאיראן בדצמבר: סין עוקפת את הסנקציות האירופיות

היצוא מאיראן הגיע לרמתו הגבוהה ביותר מאז נכנסו הסנקציות לתוקף בשנה שעברה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יצוא הנפט מאיראן זינק בדצמבר לרמתו הגבוהה ביותר מאז נכנסו לתוקף הסנקציות של האיחוד האירופי ביולי האחרון, לדברי אנליסטים ומקורות מענף הספנות. הביקוש הסיני המוגבר והתרחבות צי המיכליות שלה סייעו לאיראן לעקוף את הסנקציות.

היצוא מאיראן עלה ל-1.4 מיליון חביות נפט ביום בדצמבר, לדברי מקורות מהמגזר ולפי נתוני ספרנות ומכס שעובדו על ידי רויטרס ואומתו על ידי מקורות ויועצים אחרים. המקורות אמרו כי הם צופים ירידה ביצוא בינואר, לקראת כניסתן לתוקף של סנקציות אמריקאיות חדשות. הייצור צפוי להישאר בטווח של 1.3-1.1 מיליון חביות ביום ברבעון הראשון של 2013. הנתון של דצמבר מייצג הכנסות בסך 4.7 מיליארד דולר לממשלת איראן, בהתבסס על מחיר הנפט (מסוג ברנט) הממוצע בדצמבר.

הסנקציות של אירופה וארה"ב שנועדו לפגוע בתכנית הגרעין של איראן, הובילו לצניחת ייצוא הנפט מאיראן בכ-50% ב-2012 לעומת 2.2 מיליון חביות ביום ב-2011, וגרמו לירידה של מיליארדי דולרים בהכנסות הממשל האיראן, לצניחה של המטבע האיראני ולמשבר כלכלי במדינה.

אך ביקוש חזק מסין, יבואנית הנפט הגדולה מסין, כמו גם מדינות אחרות כמו הודו ויפן, כמו גם רכישת מיכליות נפט חדשות, איפשרה לאיראן להגדיל את הייצוא שלה באופן מפתיע בסוף השנה שעברה. נתוני הממשל הסיני הראו כי סין רכשה מאיראן 493,400 חביות נפט גולמי בדצמבר. "סין אומרת, 'בואו נגדיל את הייבוא, כיוון שאף אחד לא עושה דבר בנושא', ונראה שאובמה החליט שלא לצאת למלחמה עם איראן", אמר אחד המקורות.

אחת הבעיות של איראן הייתה כי במסגרת הסנקציות האירופיות, חברות הביטוח האירופיות לא יכולות היו לבטח את משלוחי הנפט, וצרכנים חששו לרכוש נפט ללא ביטוח לספינות.

שדה נפט איראניצילום: רויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום