וול סטריט בינואר הטוב זה 19 שנים; היורו ברצף העליות הארוך זה עשור

בורסות אירופה השלימו את רצף העליות החודשי הארוך ביותר זה 16 שנים; הנפט בפתיחת השנה הטובה ביותר מאז 2006 - קפץ ב-6.1% בינואר; האג"ח הממשלתיות רשמו הנפילה החודשית החדה זה שנתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות קלות על רקע נתוני מקרו כלכליים ודו"חות רבעוניים מעורבים שפורסמו בארה"ב, אך השלימו את חודש ינואר הטוב ביותר זה 19 שנים. בורסות אירופה נסגרו בירידות זה היום השני ברציפות, אולם השלימו עלייה חודשית שמינית ברציפות - רצף העליות החודשי הארוך ביותר זה 16 שנים.

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.3% אולם עלה בסיכום חודשי ב-5.8% - העלייה החדה ביותר שרשם המדד בחודש ינואר מאז שנת 1994; מדד S&P 500 נסוג ב-0.3% אולם עלה בסיכום חודשי ב-5.1% - פתיחת השנה הטובה ביותר מאז שנת 1997; מדד נאסד"ק נסגר כמעט ללא שינוי בדרכו לעלייה חודשית של 4.1%.

עליות בחודש ינואר בשוקי המניות של ארה"ב בדרך כלל מבשרים גם על עלייה שנתית, אמר הווארד סילברבלט, אנליסט בכיר בחברת S&P דאו ג'ונס, בראיון לאתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'. "הכיוון בו הולך ינואר, הוא הכיוון בו הולכת כל השנה", אמר סילברבלט, אשר ציין כי שוק המניות סיים את השנה במגמה זהה לזו של ינואר ב-61 מתוך 84 השנים האחרונות, או ב-73% מהמקרים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות לראשונה זה שישה ימים, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.02% לרמה של 1.99% לאחר שבמהלך המסחר אתמול טיפסה לרמה של 2.03% - רמתה הגבוהה ביותר מאז ה-25 באפריל. האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ירדו מתחילת החודש ועד אתמול ב-1.1%, ונמצאות בדרכן לירידה החודשית החדה ביותר מאז דצמבר 2010, לפי מדדי בנק אוף אמריקה מריל לינץ'.

בשוק הסחורות סגר הנפט הגולמי את חודש ינואר הטוב ביותר זה שבע שנים. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו במחיר של 97.49 דולר לחבית, ירידה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום חודשי קפץ מחיר החוזים בינואר ב-6.1% - פתיחת השנה הטובה ביותר מאז שנת 2006. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,662 דולר לאונקייה, ירידה של 1.2%. בסיכום חודשי ירדו החוזים ב-0.8%.

בשוק המט"ח, היורו נמצא בדרכו לעלייה חודשית שישית ברציפות, רצף העליות החודשי הארוך ביותר זה כמעט עשור, על רקע הערכות כי שיאו של משבר החוב בגוש היורו כבר חלף. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.3587 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר עלה לרמה של 1.3594 דולר ליורו - שערו הגבוה ביותר מול המטבע האמריקאי מאז ה-18 בנובמבר 2011. היורו טיפס מתחילת החודש ב-3% מול הדולר, העלייה החודשית החדה ביותר מאז אוקטובר 2011 וחודשי חיובי שישי ברציפות - רצף העליות החודשי הממושך ביותר מאז חודש מאי 2003. מול הין היפני מתחזק היורו ב-0.4% לשער של 124.04 ין ליורו בדרכו לזינוק של 8.4% מתחילת ינואר - הזינוק החודשי החד ביותר מאז פברואר 2012. הדולר מוסיף 0.3% מול הין לרמה של 91.36 ין לדולר.

ההכנסה האישית בארה"ב בזינוק החד זה 8 שנים

ההכנסה האישית בארה"ב בשיעור החד ביותר זה שמונה שנים, יותר מפי שלושה מתחזיות הכלכלנים, על רקע הקדמת חלוקת דיווידנדים על ידי חברות מחשש להעלאות מסים השנה. מספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב עלה לשיא של חודש, לקראת פרסום דו"ח התעסוקה של דצמבר מחר. מדד מנהלי הרכש של אזור שיקגו עלה לרמתו הגבוהה ביותר מאז אפריל.

ההכנסה האישית בארה"ב צמחה בחודש דצמבר בקצב חד יותר מאשר הצריכה הפרטית, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי. ההכנסה האישית זינקה בחודש שעבר ב-2.6% - הקפיצה החדה ביותר מאז דצמבר 2004 והרבה מעל לתחזיות הכלכלנים לגידול של 0.8%, הודות לחלוקה חד פעמית של דיווידנדים שבוצעה על ידי חברות רבות בחודש שעבר בצל חששות מהעלאות מסים השנה. הצריכה הפרטית צמחה בדצמבר ב-0.2% - בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור באזור שיקגו בארה"ב קפץ בינואר לרמה של 55.6 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז אפריל - לעומת רמה של 50 נקודות בדצמבר, מסרה היום חברת המחקר ISM. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 50.5 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-38 אלף - הזינוק השבועי החד ביותר זה חודשיים וחצי - לרמה של 368 אלף, המספר הגבוה ביותר זה חודש, מסר היום משרד העבודה האמריקאי.

מחר יפרסם משרד העבודה האמריקאי את דו"ח התעסוקה של חודש ינואר. כלכלנים צופים כי 160 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש ינואר, לאחר גידול של 155 אלף משרות בדצמבר.

192 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש ינואר לאחר תוספת של 185 אלף משרות בחודש הקודם, לפי נתונים שפירסמו אתמול חברות ADP ומודי'ס אנליטיקס. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 165 אלף משרות בינואר, לאחר תוספת של 215 אלף משרות שעליה דווח במקור בדצמבר.

עונת הדו"חות בוול סטריט

עונת הדו"חות הרבעוניים של החברות בארה"ב ממשיכה במלוא התנופה, ו-38 חברות הנכללות במדד המניות S&P 500 - בהן מאסטרקארד ו-UPS - מפרסמות היום את תוצאותיהן הכספיות. מתוך 210 החברות הנכללות במדד S&P 500 שכבר פירסמו את תוצאותיהן לרבעון הרביעי, כ-75% דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, ו-66% רשמו הכנסות גבוהות מהצפוי, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג.

ענקית הרשתות החברתיות פייסבוק דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר על נפילה של 79% חדה ברווחיה הרבעוניים בשל גידול בהוצאות, לצד האצה ראשונה מאז הנפקתה בצמיחת הכנסותיה הודות לשיפור בהכנסות מפרסום בסלולר.

פייסבוק, מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם, רשמה ברבעון הרביעי רווח של 64 מיליון דולר, או שלושה סנט למניה, לעומת רווח של 205 מיליון דולר, או 14 סנט למניה, בתקופה המקבילה ב-2011. תחזית האנליסטים היתה לרווח נקי של 45.8 מיליון דולר. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 17 סנט למניה - שני סנט מעל לתחזית האנליסטים.

בשורה העליונה רשמה החברה הכנסות של 1.59 מיליארד דולר, צמיחה של 41% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, הודות לשיפור בהכנסות החברה מפרסום המיועד למשתמשים המתחברים לרשת החברתית באמצעות סמארטפונים ומחשבי טאבלט. תוצאות החברה עלו על תחזית האנליסטים להכנסות של 1.52 מיליארד דולר. זו ההאצה הראשונה בצמיחת הכנסות החברה מאז הנפקתה הראשונה לציבור בחודש מאי, לאחר שרשמה צמיחה של 32% בהכנסות בשני הרבעונים הקודמים - שיעור צמיחה ששיקף האטה לעומת רבעונים שקדמו להנפקה.

פייסבוק, שבראשה עומד המנכ"ל מרק צוקרברג שייסד את הרשת החברתית לפני כמעט עשור, דיווחה כי שיעור הכנסותיה ברבעון שמקורן בפרסומות בסלולר גדל ל-23% ברבעון הרביעי לעומת 14% ברבעון השלישי של 2012.

מניית פייסבוק, אשר זינקה בכ-75% מאז השפל אליו נפלה בספטמבר ועד אתמול, אולם מחירה עם סגירת המסחר ביום רביעי עדיין היה נמוך ב-18% ממחיר של 38 דולרים בו נמכרה בהנפקה הראשונה לציבור (IPO) שביצעה ב-17 במאי.

קואלקום, יצרנית שבבי הסלולר הגדולה בעולם, סיפקה תחזית טובה מהצפוי לרבעון הנוכחי עם פרסום תוצאותיה הכספיות אתמול לאחר סגירת המסחר. החברה צופה לרשום ברבעון הנוכחי רווח של 98 סנט עד 1.06 דולר למניה והכנסות של 5.8-6.3 מיליארד דולר. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 94 סנט למניה והכנסות של 5.87 מיליארד דולר.

לאס וגאס סנדס, חברת בתי הקזינו שבראשה עומד המיליארדר שלדון אלדסון, דיווחה אמש לאחר סגירת המסחר כי הכנסותיה במקאו - "לאס וגאס של אסיה" - הסתכמו ברבעון הרביעי ב-1.97 מיליארד דולר, צמיחה של 48% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. החברה גם הודיעה על הגדלת הדיווידנד הרבעוני המחולק למשקיעים ב-40% מרמה של 25 סנט למניה לרמה של 35 סנט למניה.

חברת האשראי מאסטרקארד דיווחה היום על רווח של 605 מיליון דולר, או 4.86 דולר למניה, ברבעון הרביעי של השנה, שיפור חד לעומת רווח של 19 מיליון דולר, או 15 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. אנליסטים צפו רווח של 4.80 דולר למניה. הכנסות החברה ברבעון הסתכמו ב-1.9 מיליארד דולר, צמיחה של 10% לעומת הרבעון המקביל.

UPS, חברת השילוח הגדולה בעולם, דיווחה היום על הפסד נקי ברבעון הרביעי של השנה לאחר שרשמה הוצאה חד פעמית בסך שלושה מיליארד דולר בגין שינויים חשבונאיים הקשורים לתשלומי פנסיה לעובדים, והעריכה כי רווחיה בשנת 2013 צפויים לצמוח ב-6% עד 12%.

שווי יצרנית בלקברי נחתך בחמישית מאז השקת מערכת ההפעלה החדשה

חברת ריסרץ' אין מושן (RIM), אשר תחליף בשבוע הבא את שמה לבלקברי, איבדה כחמישית משווייה מאז השקתם אתמול שני דגמי הסמארטפון הראשונים המבוססים על מערכת ההפעלה החדשה של החברה.

RIM הקנדית, יצרנית הסמארטפון בלקברי, חשפה אתמול - לאחר עיכובים ממושכים - שני דגמי טלפונים חכמים חדשים המבוססים על מערכת ההפעלה החדשה בלקברי 10 (BB10). דגם הסמארטפון החדש Q10 מצויד במקלדת, ואילו הדגם השני - Z10 - מצויד במקלדת מסך מגע בלבד. דגם Z10, אשר עתיד להימכר במחיר התחלתי של 199 דולר במסגרת חוזה שירות סלולרי, יתחיל להימכר בבריטניה החל מהיום, וייצא לשוק בקנדה בחמישי בפברואר. עם זאת, ארה"ב יתחיל הדגם להימכר רק בחודש מארס. דגם Q10 עתיד לצאת לשוק בהפרש של מספר שבועות אחרי Z10.

ירידות באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית זה היום השני ברציפות, אולם השלימו עלייה חודשית שמינית ברציפות - רצף העליות הארוך ביותר זה 16 שנים. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.7%; פרנקפורט נסוגה ב-0.5%; פאריס איבדה 0.9%. מדריד נפלה ב-2.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.5%, אולם עלה בסיכום חודשי ב-2.7% בדרכו לעלייה חודשית שמינית ברציפות - רצף העליות החודשי הממושך ביותר מאז שנת 1997.

המכירות הקמעוניות ביוון הואטו ב-16.6% בנובמבר לעומת נובמבר 2011, לאחר ירידה של 17.1% במכירות באוקטובר. המכירות הקמעוניות בגרמניה ירדו בשיעור החד זה שלוש שנים בחודש דצמבר - 1.7%, לעומת תחזיות לירידה של 0.1%. ב-2012 כולה ירדו המכירות הקמעוניות בגרמניה ב-4.7%, לעומת תחזית לירידה מתונה בהרבה - 1.5%.

לעומת זאת, שיעור האבטלה בגרמניה ירד ל-6.8% בינואר, ירידה של 16 אלף מובטלים, לעומת תחזיות לעלייה של 8,000 במספר המובטלים, ולשיעור אבטלה ללא שינוי לעומת דצמבר – 6.9%. שיעור אבטלת הצעירים בגרמניה נותר ללא שינוי – 8%.

דויטשה בנק, הבנק הגדול באירופה במונחי נכסים, . הבנק דיווח על הפסד בסך 2.17 מיליארד יורו, לעומת רווח בסך 147 מיליון יורו בתקופה המקבילה לפני שנה. זהו הפסד גדול בהרבה מתחזיות כלכלנים להפסד של 311 מיליון יורו. מניית דויטשה בנק נסגרה בעלייה של 2.5% בבורסת פרנקפורט.

הבנק הספרדי סנטנדר דיווח על רווח של 401 מיליון יורו ברבעון הרביעי של 2012 – נמוך מתחזיות האנליסטים שצפו רווח של 801.6 מיליון יורו. סנטנדר הוא הבנק הראשון בספרד המדווח על תוצאות הרבעון הרביעי. ברבעון המקביל בשנה שעברה הרוויח הבנק 47 מיליון יורו לאחר שדיווח על הוצאות חד פעמיות של 1.8 מיליארד יורו בגין הפסדים במגזר הנדל"ן. מנייתו ירדה ביותר מ-3% בבורסת מדריד.

אמון הצרכנים בבריטניה טיפס בינואר, לפי מכון GfK, מה שמעיד כי הצרכנים פחות פסימיים בנוגע למצבם הכלכלי. המדד עלה ל-26- נקודות, לעומת 29- נקודות בדצמבר, ומעל לתחזיות. עם זאת, קריאה שלילית של המדד עדיין מעידה כי ישנם יותר צרכנים פסימיים מאופטימיים בבריטניה.

טוקיו ושנחאי ננעלו בעליות

מדד MSCI אסיה פסיפיק נחלש ב-0.3%. טוקיו עלתה ב-0.2% לאחר שמוקדם יותר ירדה כתוצאה מאכזבה מהצמיחה בתפוקה התעשייתית של יפן; סיאול ירדה ב-0.1%; הונג קונג ירדה ב-0.4%; שנחאי עלתה ב-0.1%. 

התפוקה התעשייתית ביפן צמחה ב-2.5% בדצמבר, פחות מתחזיות הכלכלנים לצמיחה של 4.1%. הדולר מתחזק ב-0.1% מול היורו, לרמה של 1.3552 דולר ליורו; מול הין נחלש הדולר ב-0.2% לרמה של 90.93 ין לדולר. היורו נחלש ב-0.3% מול הין, לרמה של 123.25 ין ליורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker