הבנק הפדרלי ממשיך ברכישות האג"ח מחשש להרעה במצב כלכלת ארה"ב

הבנק הפדרלי: "הפוגה בהתאוששות הפעילות הכלכלית בחודשים האחרונים בשל גורמים זמניים" ■ הותיר ללא שינוי את תוכנית רכישות האג"ח בהיקף של 85 מיליארד דולר בחודש

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק הפדרלי בארה"ב הודיע היום על המשך יישום תוכנית ההרחבה הכמותית במסגרתה רוכש הבנק המרכזי מדי חודש אג"ח בהיקף של 85 מיליארד דולר, על רקע המשך הסיכונים להרעה בתחזית הכלכלית. כך עולה מהודעת הריבית שפירסם הבנק הפדרלי בתום ישיבה בת יומיים.

הבנק הפדרלי לא מסר בהודעתו עד מתי בכוונתו להמשיך בביצוע רכישות האג"ח הממשלתיות והאג"ח מגובות משכנתאות. החלטת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) התקבלה ברוב של 11 תומכים מול מתנגדת אחת - נשיאת הבנק הפדרלי של קנזס סיטי אסתר ג'ורג', אשר טענה כי המדיניות המוניטרית המרחיבה של הבנק הפדרלי עלולה לגרום לחוסר יציבות פיננסית ולהתגברות האינפלציה.

צילום: יזהר שקדי

הבנק המרכזי ציין כי בחודשים האחרונים נרשמה הפוגה בהתאוששות הפעילות הכלכלית בארה"ב בשל השפעות מזג אוויר וגורמים זמניים אחרים, וכי עדיין קיימים סיכונים להרעה בצמיחה. עוד ציין הבנק הפדרלי כי שיעור האבטלה בארה"ב ממשיך להיות גבוה מהרצוי. בהתייחסו לשווקים הגלובליים, העריך הבנק המרכזי כי חלה הקלה במתחים בשווקים העולמיים. כמו כן, הבנק הפדרלי גם הותיר כצפוי את הריבית בארה"ב בשפל של 0%-0.25%.

כלכלנים: סבב ההרחבה הכמותית הנוכחי יסתכם ב-1.14 טריליון דולר

כלכלנים צופים כי במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) הנוכחית, השלישית במספר, ירכוש הבנק הפדרלי בסופו של דבר אג"ח מגובות משכנתאות בהיקף של 600 מיליארד דולר ואג"ח ממשלתיות אמריקאיות בסך 540 מיליארד דולר, לפי סקר כלכלנים שערכה ספקית המידע הפיננסי בלומברג, אשר פורסם לפני החלטת הריבית היום. לפי תחזית הכלכלנים, הבנק המרכזי יסיים את סבב הרכישות הנוכחי ברבעון הראשון של שנת 2014.

במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית הראשונה שהשיק הבנק הפדרלי בשנת 2008, רכש הבנק המרכזי אג"ח מגובות משכנתאות בסך 1.4 טריליון דולר והאג"ח ממשלתיות אמריקאיות בהיקף של 300 מיליארד דולר. בסבב ההרחבה הכמותית השני, שהחל בנובמבר 2010, רכש הבנק הפדרלי אג"ח ממשלתיות אמריקאיות בסך 600 מיליארד דולר.

צמיחה שלילית ראשונה של כלכלת ארה"ב מאז המשבר הפיננסי

מוקדם יותר היום מסר משרד המסחר האמריקאי כי כלכלת ארה"ב עברה לצמיחה שלילית ברבעון הרביעי של שנת 2012, לראשונה מאז הרבעון השני של שנת 2009, בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי. הצמיחה השלילית נרשמה בעקבות ירידה בהוצאות הביטחוניות, במלאי החברות ובייצוא. התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב התכווץ ב-0.1% ברבעון הרביעי של 2012 לעומת הרבעון המקביל ב-2011 - לעומת תחזית הכלכלנים לצמיחה של 1.1%. נתון המקדמי שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

עוד בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב. 192 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש ינואר לאחר תוספת של 185 אלף משרות בחודש הקודם, לפי נתונים שפירסמו היום חברות ADP ומודי'ס אנליטיקס. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 165 אלף משרות בינואר, לאחר תוספת של 215 אלף משרות שעליה דווח במקור בדצמבר.

ביום שישי יפרסם משרד העבודה האמריקאי את דו"ח התעסוקה של חודש ינואר. כלכלנים צופים כי 160 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש ינואר, לאחר גידול של 155 אלף משרות בדצמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker