לראשונה מאז המיתון ב-2009: צמיחה שלילית בארה"ב

כלכלת ארה"ב הצטמצמה ב-0.1% לעומת תחזיות כלכלנים לצמיחה של 1%

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הצמיחה בכלכלת ארה"ב עברה להיות שלילית ברבעון הרביעי, לראשונה מאז המיתון בשיא המשבר הפיננסי, על רקע ירידה בהוצאות הביטחוניות, במלאי החברות וביצוא. הכלכלה האמריקאית הצטמצמה בקצב שנתי שלילי של 0.1% ברבעון הרביעי של 2012, לעומת הרבעון השלישי ב-2012, לפי הנתון המקדמי שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזיות הכלכלנים היו לצמיחה חיובית של 1%. עם זאת, הנתון המקדמי אינו כולל את מלוא הנתונים, ולרוב מתוקן בשני הפרסומים המאוחרים יותר. ב-2012 כולה צמחה הכלכלה ב-2.2%.

נשיא ארצות הברית ברק אובמהצילום: רויטרס

האכזבה מצמיחה שלילית ראשונה מאז הרבעון השני של 2009, והחשש מהידרדרות של ארה"ב למיתון חוזר, הפילו את שוקי המניות. בורסות אירופה עברו לירידות, וכך גם החוזים על בורסות וול סטריט.

הוצאות הממשל האמריקאי הצטמצמו ב-6.6% ברבעון הרביעי, בייחוד בשל ירידה חדה של 22.2% בתקציבי הביטחון התנודתיים, מה שגרע 1.33% מהצמיחה. ההשקעות המעטות יותר במלאים גרעו 1.27% מהצמיחה בתמ"ג האמריקאי. סופת ההוריקן סנדי, ששיתקה אזורים שלמים בצפון מזרח ארה"ב למשך כמה שבועות, גרעה כ-0.5% נוספים מהצמיחה בתמ"ג. היצוא נפל בחדות - 5.7% - ובקצב מהיר יותר מהיבוא.

עם זאת, בדו"ח היו גם כמה נתונים חיוביים: הצריכה הפרטית עלתה ב-2.2%, מהר יותר מהצמיחה בצריכה ברבעון השלישי. השקעות ההון של עסקים טיפסו וגם בענף הבנייה נרשמה צמיחה. הבנייה במגזר הדיור זינקה בקצב שנתי של 15.3% ברבעון הרביעי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker