ההשכלה שרכשנו לא שווה בעולם הדיגיטלי

יותר דברים שאנחנו יודעים וכלים שבהם אנו עושים שימוש נעשים מיושנים בקצב גובר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הקדנציה הראשונה של הנשיא אובמה התמקדה בעיקר בהתמודדות עם המשבר הגדול. אני מקווה שבקדנציה השנייה הוא יוכל להקדיש יותר תשומת לב אל "השינוי הגדול".

הטיפול במשבר הכלכלי היה ברובו בהשראת הסלוגן "כן, אנחנו יכולים" - לגבי הממשלה, לגבי מה שאפשר לעשות "ביחד" כדי לחזק את רשתות הביטחון והמוסדות שהם הבסיס לכלכלה והחברה שלנו. נאום ההשבעה של אובמה היה כל כולו הגנה על אותו צד "ציבורי" של השותפות הציבורית-הפרטית הייחודית שהפכה את אמריקה לאומה הגדולה שהיא.

איור: אילה טל

אם ברצוננו לשמור על המוסדות ורשתות הביטחון שלנו, הדבר יחייב צמיחה של המגזר הפרטי - הרבה יותר יזמות, הרבה יותר סטארט-אפים והרבה יותר נטילת סיכונים של אינדיבידואלים - דברים שהנשיא שלנו כמעט ואינו מדבר עליהם. וכל זה יהיה חייב לקרות במסגרת "השינוי הגדול".

למה אני מתכוון כשאני אומר "השינוי הגדול"? אני מתכוון למשהו מאוד גדול שקרה בעשור האחרון. העולם כבר אינו רק "מחובר", אלא "היפר-מחובר" בדרך שמשפיעה על כל משרה, ענף ובית ספר. ב-2004 כתבתי ספר בשם "העולם הוא שטוח" על איך שהעולם שהופך דיגיטלי ומחובר כך שיותר אנשים יכולים להתחרות אחד בשני, להיות מחוברים אחד לשני ולשתף פעולה. כשכתבתי את הספר, פייסבוק, טוויטר, לינקדאין, מיחשוב ענן, סקייפ, אייפונים, אייפדים ואפליקציות לא היו קיימים, או שהיו בחיתוליהם.

היום, לא רק שכל אלה קיימים, אלא שבשילוב שלהם הם הפכו את העולם להיפר-מחובר. כיום, מציין קרייג מאנדי, בכיר במיקרוסופט, לא רק האליטות אלא למעשה לכל אחד בכל מקום יש גישה למחשב או סמארטפון, שמופעלים באמצעות מגע או קול, מתחברים דרך הענן לאינסוף אפליקציות, כך שכל אחד יוכל לעבוד, להמציא, לבדר, לשתף וללמוד בפחות כסף מאי פעם.

כשהעולם יהפוך ל"היפר-מחובר", מוסיף מאנדי, מהירות השינוי בענפים בתעשייה תואץ. "פעם היתה ההנחה שההשכלה של אדם תהיה תקפה למשך כל חייו. זה כבר לא נכון". בגלל האופן שבו כל מגזר - מבריאות, לייצור ועד חינוך - עובר שינוי באמצעות כוח מיחשוב מהיר, זול ומחובר, המיומנויות הנדרשות לכל עבודה רצינית עולות, כמו גם הנחיצות בלמידה נמשכת.

יותר ויותר דברים שאנחנו יודעים וכלים שבהם אנו עושים שימוש "נעשים מיושנים בקצב גובר", מוסיף מאנדי. זאת החרפה של בעיית האבטלה שלנו.

אנחנו יודעים שנהיה חייבים לרכוש השכלה "נכונה" יותר כדי לפתח כישורים שיהיו משלימים לטכנולוגיה במקום אלה שיכולים בקלות להיות מוחלפים על ידיה. אנחנו מבינים שכל אחד יצטרך לנהוג בחדשנות ולאמץ מוצרים ושירותים חדשים כדי להיות מועסק, לאחר שהאוטומציה והתוכנה החליפו את עבודתו השגרתית.

המרוויחים יהיו לא רק אלה עם יותר I.Q - מנת משכל, אלא גם אלה עם יותר P.Q - מנת תשוקה ו-C.Q - מנת סקרנות, כדי למנף את כל הכלים הדיגיטליים החדשים, לא רק כדי למצוא עבודה, אלא גם כדי להמציא אחת, ולא רק כדי ללמוד אלא כדי ללמוד מחדש למשך כל החיים. הממשל יכול לחייב לסייע בכך, אבל הנשיא צריך להסביר שהעידן הנוכחי אינו רק "כן, אנחנו יכולים", אלא גם "כן, אתה יכול" ו-"כן, אתה מוכרח".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker