גם ג'יי.פי מורגן הימר נגד הפעולה שגרמה לו הפסד של 6.2 מיליארד ד'

סוחרים בבנק ההשקעות של הבנק הימרו נגד "הלווייתן מלונדון" במשרד ההשקעות הראשי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

 תפנית חדשה נחשפה בפרשת "הלווייתן מלונדון" – שערוריית המסחר שעלתה לבנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס בהפסד של 6.2 מיליארד דולר. כמה מהסוחרים של הבנק הימרו נגד אותם נגזרים שגרמו להפסד הענק בבנק, לדברי 3 אנשים המקורבים לנושא.

ועדת החקירות של הסנאט האמריקאי, שפתחה בחקירת הפסד המסחר בסתיו האחרון, בוחנת כיצד קרה שחטיבות שונות של הבנק היו בשני צידיו של הימור אחד, לדברי המקורות. הועדה צפויה לפרסם דו"ח בנושא בשבועות הקרובים.

ג'יי.פי מורגן צ'ייסצילום: בלומברג

המקורות לא ציינה מה השווי הדולרי של ההימור הנגדי של סוחרי בנק ההשקעות בג'יי.פי מורגן, אך אמרו כי הוא היה הרבה יותר קטן מזה שביצע ברונו איקסיל, סוחר בסניף הלונדוני של משרד ההשקעות הראשי. ההימור הנגדי לא הוזכר בדו"ח בן 129 עמודים שפירסם ג'יי.פי מורגן ב-16 בינואר, ותיעד חלק מכשלי ניהול הסיכונים של הבנק.

קריסטין למקאו, דוברת ג'יי.פי מורגן, סירבה למסור תגובה. דוברת ועדת הסנאט, בראשה עומד הסנאטור הדמוקרטי קרל לוין, לא מסרה תגובה על החקירה.

ידוע היטב כי קבוצה של כ-8 קרנות גידור המתמחות בשוק האשראי, בהן בלומפונטיין קפיטל מנג'מנט וסבא קפיטל מנג'מנט הימרו על הצד ההפוך של ההימור שביצע איקסיל, על מדד הקשור לשיעורי חדלות פירעון של חברות. אך התפקיד שבנק ההשקעות של ג'יי.פי מורגן עצמו שיחק בהפסד לא נחשף עד עתה.

אחד מבין 3 המקורות טען כי מנהלי ג'יי.פי מורגן דנו באיחוד שני ההימורים, בניסיון לצמצם חלק מההפסדים של איקסיל. אך דיונים אלה הסתיימו כחודש לפני שבלומברג דיווחו לראשונה על הפוזיציה של איקסיל, ב-5 באפריל בשנה שעברה. למקאו אמרה כי "זה מעולם לא עלה בחקירה הפנימית המקיפה שלנו".

ביולי האחרון, פיטר הבנק את 3 הסוחרים במשרד ההשקעות הראשי בלונדון שהיו מעורבים בהימור, בהם איקסיל, שזכה לכינוי "הלווייתן מלונדון" בשל גודל ההימור שביצע עבור הבנק. לדברי שני מקורות, איקסיל והממונה הישיר שלו, חויאר מרטין-ארטיו, התלוננו על פעולות בנק ההשקעות באביב 2012, והאשימו את סוחריו שניסו במכוון להניע את השוק כנגד משרד ההשקעות הראשי, באמצעות הדלפת מידע על הפוזיציה שלו לקרנות גידור. איקסיל התלונן לחבר בחטיבת הבקרה הפנימית של ג'יי.פי מורגן, לדברי אחד המקורות. אך אותם מקורות אמרו כי לא ראו ראיות התומכות בטענות של איקסיל, ולמקאו סירבה להגיב על הנושא. עורכי דינם של מרטין-ארטחו ואיקסיל סירבו למסור תגובה.

לא ברור מתי גילו סוחרי בנק ההשקעות וסוחרי משרד ההשקעות הראשי ששניהם ניצבים בצדדים נגדיים של אותה עסקה, על מדד הצמוד לעסקות החלף על אג"ח קונצרטיות. הדו"ח הפנימי של ג'יי.פי מורגן ציין כי הבנק השתמש בסופו של דבר במתודולוגיית הערכת שווי של בנק ההשקעות על מנת להתמודד עם ההימור של איקסיל – ולא בשיטות משרד ההשקעות הראשי עצמו.

לא נדיר שבנקים גדולים יחזיקו בהימורים נגדיים על אותו שוק. לעתים זה מתבצע על מנת לגדר סיכונים, או כיוון שצוותי מחקר שונים מגבשים השקפות מנוגדות על שוק מסויים. אך החשיפה כי הבנק נקט עמדות מנוגדות עשוי להצית מחדש את הדיון על גודלם של בנקים כג'יי.פי מורגן צ'ייס, והאם יש לפעול לצמצומם או להגבלת יכולתם לסחור בכספי הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker