מישהו עדיין סומך על הבנקים?

לפי סקר שנערך ב-26 מדינות, הבנקים באסיה נהנים מהאמון הרב ביותר של הציבור המשכיל ■ באירלנד, לעומת זאת, רק 20% מהתושבים המשכילים מאמינים בבנקים ■ בארה"ב צנח האמון בבנקים ל-25% בשל חלקם במשבר המשכנתאות, אך מאז השתקם ועלה ל-50%

ניו יורק טיימס
פלויד נוריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מה עשה בעבורכם הבנק שלכם באחרונה? מבחינת בנקים ברחבי העולם, התשובה לשאלה זו היא אינדיקציה המראה עד כמה התושבים סומכים עליהם. במדינות שבהן המערכת הפיננסית לא קרסה בזמן המיתון העולמי, האמון בבנקים נותר גבוה. לעומת זאת, בחלק ממדינות אירופה, שם הבנקים נתפשים כאחראים למשבר, האמון בבנקים צנח ולא התאושש.

אינדונזיה היא המדינה שבה לתושבים יש האמון הגבוה ביותר בבנקים, ואחריה הודו, מלזיה וסין. התוצאות מגיעות מסקר מקוון שערכה חברת יחסי הציבור אדלמן בקרב אוכלוסייה משכילה ב-26 מדינות. המשיבים נשאלו עד כמה הם סומכים הבנקים ומאמינים שהם "יעשו את הדבר הנכון" בסולם של 1 (לא סומכים כלל) עד 9 (סומכים מאוד). ישראל לא נכללה בסקרים.

בנק ICBC , בייג'יןצילום: בלומברג

מהסקר, שנערך באוקטובר 2012 ופורסם השנה בכנס השנתי של הפורום הכלכלי בדאבוס, שווייץ, עולה כי המדינות שאזרחיהן רוחשים את האמון הרב ביותר לבנקים הן באסיה. בקצה האחר של הספקטרום, שש המדינות שבהן נרשמה רמת האמון הנמוכה ביותר בבנקים הן באירופה: איטליה, הולנד, בריטניה, גרמניה, ספרד ואירלנד, שתפסה את המקום האחרון. המשיבים על הסקר הם אנשים משכילים ומצליחים: אקדמאים בני 25-64, שהכנסתם היא ברבעון העליון של בני גילם ושהצהירו כי הם עוקבים אחר החדשות בקביעות.

בארה"ב, האמון בבנקים צנח לאחר שהתברר כי מדיניות ההלוואות של הבנקים היתה גורם מכריע בהתפוצצות בועת הנדל"ן שהובילה את המדינה למשבר פיננסי. בסקר שנערך בסתיו 2007, זמן קצר לפני שארה"ב נכנסה למיתון, הבנקים קיבלו אמון בשיעור של 71% (כלומר 71% מהמשיבים בחרו ברמות אמון גבוהות של 6-9). בסקר שנערך ב-2010, צנח האמון ל-25%. בסקר הנוכחי עלה האמון ל-50% וארה"ב רשמה את ההתאוששות הגדולה ביותר מבחינת האמון בבנקאים מבין כל המדינות שנבדקו.

אמון הציבור בבנקים

ההתאוששות הגיעה חרף יחסי הציבור הגרועים שעשו המשכנתאות שהעניקו הבנקים, גם בזמן בועת הנדל"ן וגם לאחר מכן, בתקופת העיקולים שלאחר קריסת המגזר. ואולם, העובדה שמחצית מהנשאלים נותנים כיום אמון בבנקים לא אומרת שהם חושבים שהבנקים עושים עבודה טובה. כאשר נשאלו על תפקוד הבנקים בשישה תחומים, יותר ממחצית מהמשיבים האמריקאים השיבו כי הבנקים עושים עבודה טובה או מצוינת רק בתחום אחד - הבטחת הפרטיות והביטחון של הנתונים הפרטיים של הלקוחות. בכל אחד מהתחומים האחרים - הלוואות לעסקים קטנים, משכנתאות, כרטיסי אשראי, מסחר והשקעה באג"ח ממשלתיות ופיקוח על הנפקות ראשונות לציבור של חברות - פחות מ-40% מהמשיבים השיבו כי תפקוד הבנקים טוב או מצוין.

בבריטניה, הנתון שהתקבל היה נמוך מ-40% בכל אחד מששת התחומים. בסין, מרבית המשיבים דווקא הגיבו בחיוב לתפקוד הבנקים בחמישה מתוך ששת התחומים, והשאירו בחוץ את הפיקוח על הנפקות ראשונות לציבור - שם רק מחצית מהמשיבים חשבו כי הבנקים עושים עבודה טובה.

קנדה, מדינה שבה מערכת הבנקאות הצליחה לחמוק כמעט ללא שריטות מהמשבר הפיננסי, נרשמה שונות נמוכה בדירוגים, ואלה נותרו ברמה של 50%-60% במשך כל התקופה. בסין ובהודו, שצמיחתן הכלכלית נמשכה בזמן שמרבית המדינות שקעו במיתון, לפחות 75% מהמשיבים השיבו בכל אחד מהסקרים כי הם נותנים אמון בבנקים. בקצה האחר נמצאת את אירלנד, שבשלושת הסקרים האחרונים נהנו הבנקים שלה מאמונם של פחות מ-20% מהמשיבים. אירלנד סבלה בשנים האחרונות ממשבר בשוק הדיור, שהביא את הממשלה להתערב ולחלץ את מגזר הבנקאות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker