בורסות עולם

הבנק הפדרלי והתמ"ג גררו את וול סטריט לירידות

RIM נפלה ב-12% לאחר השקת בלקברי 10; התשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב קרובה לשיא של 9 חודשים; היורו מעל 1.35 דולר לראשונה מאז 2011; מדד S&P 500 בדרכו לינואר הטוב ביותר מאז 1989; אמזון טיפסה ב-5% בעקבות דו"חות; הנפט נסגר על סף 98 דולר לחבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בורסות וול סטריט נסוגו משיא של חמש שנים ונסגרו בירידות על רקע הודעת הבנק הפדרלי כי ימשיך ביישום תוכנית רכישות האג"ח לאחר שכלכלת ארה"ב רשמה במפתיע צמיחה שלילית ברבעון הרביעי של 2012.

מדד דאו ג'ונס, שנסגר אתמול במרחק של פחות מ-2% מהשיא אליו עלה בשנת 2007, נסגר היום בירידה של 0.3%; מדד S&P 500, שנסגר אתמול בשיא של יותר מחמש שנים לאחר שעלה מתחילת החודש ב-5.7% - פתיחת השנה הטובה ביותר מאז שנת 1989 - נסוג היום ב-0.4%; מדד נאסד"ק איבד 0.4%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות זה היום החמישי ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.02% לרמה של 2.01% לאחר שבמהלך המסחר טיפסה לרמה של 2.03% - רמתה הגבוהה ביותר מאז ה-25 באפריל.

היורו פרץ את רמת 1.35 דולר ליורו לראשונה זה למעלה משנה על רקע שיפור חד מהצפוי בביטחון הכלכלי באירופה. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.3556 דולר ליורו - רמתו הגבוהה ביותר מול המטבע האמריקאי מאז דצמבר 2011. 

בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,679.9 דולר לאונקייה, עלייה של 1.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 97.94 דולר לחבית, עלייה של 0.4%.

הבנק הפדרלי ממשיך ברכישות האג"ח מחשש להרעה במצב כלכלת ארה"ב

הבנק הפדרלי בארה"ב הודיעה היום על המשך יישום תוכנית ההרחבה הכמותית במסגרתה רוכש הבנק המרכזי מדי חודש אג"ח בהיקף של 85 מיליארד דולר, על רקע המשך הסיכונים להרעה בתחזית הכלכלית. כך עולה מהודעת הריבית שפירסם הבנק הפדרלי בתום ישיבה בת יומיים.

הבנק הפדרלי לא מסר בהודעתו עד מתי בכוונתו להמשיך בביצוע רכישות האג"ח הממשלתיות והאג"ח מגובות משכנתאות. החלטת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) התקבלה ברוב של 11 תומכים מול מתנגדת אחת - נשיאת הבנק הפדרלי של קנזס סיטי אסתר ג'ורג', אשר טענה כי המדיניות המוניטרית המרחיבה של הבנק הפדרלי עלולה לגרום לחוסר יציבות פיננסית ולהתגברות האינפלציה. הבנק המרכזי הותיר כצפוי את הריבית בארה"ב בשפל של 0%-0.25%.

הבנק המרכזי ציין כי בחודשים האחרונים נרשמה הפוגה בהתאוששות הפעילות הכלכלית בארה"ב בשל השפעות מזג אוויר וגורמים זמניים אחרים, וכי עדיין קיימים סיכונים להרעה בצמיחה. עוד ציין הבנק הפדרלי כי שיעור האבטלה בארה"ב ממשיך להיות גבוה מהרצוי. בהתייחסו לשווקים הגלובליים, העריך הבנק המרכזי כי חלה הקלה במתחים בשווקים העולמיים.

כלכלנים: סבב ההרחבה הכמותית הנוכחי יסתכם ב-1.14 טריליון דולר

כלכלנים צופים כי במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) הנוכחית, השלישית במספר, ירכוש הבנק הפדרלי בסופו של דבר אג"ח מגובות משכנתאות בהיקף של 600 מיליארד דולר ואג"ח ממשלתיות אמריקאיות בסך 540 מיליארד דולר, לפי סקר כלכלנים שערכה ספקית המידע הפיננסי בלומברג, אשר פורסם לפני החלטת הריבית היום. לפי תחזית הכלכלנים, הבנק המרכזי יסיים את סבב הרכישות הנוכחי ברבעון הראשון של שנת 2014.

במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית הראשונה שהשיק הבנק הפדרלי בשנת 2008, רכש הבנק המרכזי אג"ח מגובות משכנתאות בסך 1.4 טריליון דולר והאג"ח ממשלתיות אמריקאיות בהיקף של 300 מיליארד דולר. בסבב ההרחבה הכמותית השני, שהחל בנובמבר 2010, רכש הבנק הפדרלי אג"ח ממשלתיות אמריקאיות בסך 600 מיליארד דולר.

צמיחה שלילית ראשונה של כלכלת ארה"ב מאז המשבר הפיננסי

ברבעון הרביעי של שנת 2012, לראשונה מאז הרבעון השני של שנת 2009, בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. הצמיחה השלילית נרשמה בעקבות ירידה בהוצאות הביטחוניות, במלאי החברות ובייצוא. התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב התכווץ ב-0.1% ברבעון הרביעי של 2012 לעומת הרבעון המקביל ב-2011 - לעומת תחזית הכלכלנים לצמיחה של 1.1%. נתון המקדמי שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

עוד בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב. 192 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש ינואר לאחר תוספת של 185 אלף משרות בחודש הקודם, לפי נתונים שפירסמו היום חברות ADP ומודי'ס אנליטיקס. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 165 אלף משרות בינואר, לאחר תוספת של 215 אלף משרות שעליה דווח במקור בדצמבר.

ביום שישי יפרסם משרד העבודה האמריקאי את דו"ח התעסוקה של חודש ינואר. כלכלנים צופים כי 160 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש ינואר, לאחר גידול של 155 אלף משרות בדצמבר.

עונת הדו"חות בוול סטריט: אמזון, בואינג ופייסבוק

עונת הד"וחות הכספיים הרבעוניים של החברות בארה"ב ממשיכה לצבור תנופה, ובין החברות שמפרסמות תוצאות היום נמנות ענקית הרשתות החברתיות פייסבוק ויצרנית המטוסים בואינג.

מתוך 192 החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 שפירסמו עד כה את תוצאותיה הכספיות ברבעון הרביעי, 76% דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, ו-67% רשמו מכירות גבוהות מהצפוי, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג.

יצרנית המטוסים דיווחה היום על נפילה של 30% ברווחיה הרבעוניים ומסרה כי העדיפות העליונה שלה לשנה הקרובה היא טיפול בתקלה בסוללת דגם 787 החדש. החברה רשמה ברבעון הרביעי של 2012 רווח נקי של 978 מיליון דולר או 1.28 דולר למניה לעומת רווח של 1.39 מיליארד דולר או 1.84 דולר למניה, ברבעון המקביל בשנה הקודמת. הרווח בניכוי סעיפים חד פעמיים ירד ל-1.46 דולר למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.19 דולר למניה. הכנסות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-22.3 מיליארד דולר, גידול של 14% לעומת הרבעון הרביעי של שנת 2011, עלו ב-14% ל-22.3 מיליארד דולר - בהתאם לתחזיות האנליסטים.

פייסבוק, מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם, תפרסם את דו"חותיה הרבעוניים לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

עוד במגזר הטכנולוגיה: אמזון, קמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם, דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על התרחבות חדה בשולי הרווח הגולמי ברבעון הרביעי לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ועל עלייה ברווח התפעולי, אשר האפילו בהשפעתם על רווח למניה והכנסות רבעוניים שהיו נמוכים מתחזיות האנליסטים.

RIM השיקה את מערכת ההפעלה החדשה בלקברי 10

חברת ריסרץ' אין מושן (RIM), יצרנית הסמארטפון בלקברי, חשפה היום - לאחר עיכובים ממושכים - שני דגמי טלפונים חכמים חדשים המבוססים על מערכת ההפעלה החדשה בלקברי 10 (BB10). החברה הקנדית גם הודיעה על החלפת שמה מ-RIM לבלקברי.

דגם הסמארטפון החדש Q10 מצויד במקלדת, ואילו הדגם השני - Z10 - מצויד במקלדת מסך מגע בלבד. דגם Z10, אשר עתיד להימכר במחיר התחלתי של 199 דולר במסגרת חוזה שירות סלולרי, יתחיל להימכר בבריטניה החל ממחר, וייצא לשוק בקנדה בחמישי בפברואר. הדגם יתחיל להימכר בארה"ב בחודש מארס. דגם Q10 עתיד לצאת לשוק בהפרש של מספר שבועות אחרי Z10.

החברה חשפה עוד קודם לכן פרטים על הדגמים החדשים, אולם האירוע היום היה הפעם הראשונה בה החברה הציגה את המוצרים המוגמרים ומסרה פרטים על מועד תחילת מכירת הדגמים ומחיריהם. מנכ"ל החברה, תורסטן היינס, ניהל את האירוע המרכזי של החברה שהתקיים בניו יורק, אולם הועבר בשידור חי לאירועים מקבילים שערכה החברה בטורונטו, לונדון, פאריס, דובאי, יוהנסבורג, ניו דלהי וג'קרטה.

החברה הודיעה היום גם על החלפת שמה לבלקברי במטרה למקד את מיתוג החברה, וכי הסימול תחתיו נסחרת המניה בבורסת נאסד"ק יוחלף מ-RIMM ל-BBRY.

שיא של חצי שנה בביטחון הכלכלי באירופה

בורסות אירופה, אשר רשמו עליות בתחילת יום המסחר, נסגרו בירידות בעקבות נתוני הצמיחה השליליים בארה"ב. בורסת לונדון ירדה ב-0.3%; פאריס ופרנקפורט נסוגו ב-0.5%; מילאנו צנחה ב-3.4%.

הביטחון הכלכלי בגוש היורו עלה מעל לתחזיות האנליסטים בינואר לרמה הגבוהה מאז יוני, נתון מעודד המאותת על ההתאוששות של כלכלות אירופה ממשבר החוב. מדד הביטחון הכלכלי עלה בינואר ל-89.2 מרמה של 87.8 נקודות בדצמבר, שתוקנה כלפי מעלה, לפי נתונים רשמיים שפירסמה הנציבות האירופית. אנליסטים צפו עלייה ל-88.2 נקודות, לפי סקר כלכלנים של בלומברג. 

נתונים שפורסמו היום בספרד מעידים על העמקת המיתון במדינה ברבעון האחרון של 2012. התמ"ג של ספרד נסוג ב-0.7% ברבעון הרביעי, לאחר צמיחה שלילית של 0.3% ברבעון השלישי, דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה במדינה. הנסיגה היתה חדה מתחזיות אנליסטים, שצפו כי תסתכם ב-0.6%. ב-2012 נרשמה בספרד צמיחה שלילית של 1.8%. 

מניית H&M יורדת ב-2.6% לאחר שקמעונאית האופנה דיווחה על ירידה שלישית ברציפות ברווחיה הרבעוניים, בעקבות המשבר באירופה. הרווח הנקי של H&M ירד ברבעון הרביעי ב-1.3% ל-5.29 מיליארד קרונה (83 מיליון דולר), מעל לתחזיות אנליסטים כי יסתכם ב-5.2 מיליארד קרונות. 

אסיה בשיא של כמעט שנה וחצי

בורסות אסיה עלו הבוקר ונסגרו ברמה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2011. טוקיו עלתה ב-2.3%; הונג קונג הוסיפה 0.7%; שנחאי ללא שינוי; סינגפור עלתה ב-1%; מדד MSCI אסיה פסיפיק עלה ב-0.6%, בדרכו להשלים חודש שלישי ברציפות של עליות. 

בורסת סידני עלתה ב-0.2% והשלימה בכך עלייה יומית תשיעית ברציפות - רצף העליות הארוך ביותר זה למעלה משמונה שנים - לאחר שראשת הממשלה ג'וליה גילארד הודיעה היום על קיום בחירות כלליות ב-14 בספטמבר.

המכירות הקמעוניות ביפן עלו בדצמבר ב-0.4% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה, דיווח משרד הכלכלה היום. אף שהעלייה היתה חדה מתחזיות אנליסטים, זוהי האטה לאחר זינוק של 1.2% במכירות בנובמבר. מכירותיהן של קמעונאיות גדולות נותרו ללא שינוי לעומת דצמבר 2011, לאחר עלייה של 0.9% בנובמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker