הליקופטר בן נהפך למפציץ כבד

מתי תתפוצץ הפצצה שמבשלים הבנקים המרכזיים בעולם?

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק הפדרלי צפוי להכריז הערב (לפי שעון ישראל) על כוונותיו להמשיך ברכישת אג"ח נוספות בסכום של יותר מטריליון דולר. בהנחה שלא תתבצע מכירה בסדר גודל דומה של ניירות ערך אחרים שהבנק המרכזי של ארה"ב מחזיק כיום, המאזן של הבנק הפדרלי - כלומר היקף הנכסים שהוא מחזיק - יגיע ליותר מ-4 טריליון דולר בתוך שנה.

המהלך הזה נקרא הרחבה כמותית. במלים פשוטות, מדובר בהגדלת כמות הכסף שזורם במערכת הכלכלית בארה"ב. איך עושה זאת הבנק? הוא רוכש ממוסדות פיננסיים מסחריים, כמו הבנקים הגדולים וחברות הביטוח, אג"ח ממשלתיות שיש בידיהם, וכן אג"ח מגובות משכנתאות. התוצאה היא שמאזן הנכסים של אותם מוכרים קטן, היקף המזומן שבידיהם גדל, ולכאורה משתחרר כסף שהם - הבנקים - יכולים להלוות לעסקים קטנים ובינוניים ולצרכנים.

בן ברננקיצילום: אי-פי

הבנק הפדרלי התחייב לפני חודשים ספורים כי ימשיך להרחיב את כמות הכסף כל עוד האבטלה בארה"ב לא תרד לממוצע ההיסטורי שלה - פחות מ-5%. בפועל ארה"ב סובלת עדיין ממצוקת אשראי בחלקים נרחבים של הכלכלה, ומצמיחה כלכלית אטית שאינה מאפשרת גידול בתעסוקה.

ההרחבה הכמותית הזאת היא יישום של תיאוריה שהגה הכלכלן מילטון פרידמן, שמדבריו ציטט הנגיד האמריקאי בן ברננקי בנאום שנשא ב-2002: כשסכנת דפלציה מאיימת על הכלכלה, צריך להמטיר עליה כסף ממסוק. כך זכה ברננקי לכינוי "הליקופטר בן", אולם אין שום הליקופטר בעולם שהיה מסוגל לשאת את הטריליונים הרבים שפיזר בן מאז 2008 - יותר מ-3 טריליון דולר, אם נביא בחשבון את ההרחבה הבאה.

מה יקרה לבנק הפדרלי, למערכת האשראי האמריקאית, ולכלכלה האמריקאית כשההאטה הכלכלית תחלוף והאבטלה תדעך? הבנק הפדרלי יצטרך להחזיר את הנכסים הללו לשוק, ולספוג בחזרה את הנזילות האדירה ששפך על הכלכלה.

זה אומר שהכסף הזול שיזרום בעורקי הכלכלה עלול לייצר עודף ביקושים ועמם אינפלציה. אינפלציה שוחקת את כוח הקנייה של העובדים, ויוצרת צרות קשות מסוג אחר.

מה צריך הפד לעשות?

העלאת ריבית היא הדרך המרכזית לבלום אינפלציה, אולם לפי התיאוריות המקובלות היא פוגעת שוב בצמיחה הכלכלית. אז מה צריך הפד לעשות? אם יפסיק את ההרחבה הכמותית או יעלה את הריבית, הוא יגרום הלם קשה לכלכלה האמריקאית. האשראי שוב יתכווץ, חברות יפטרו עובדים והצרכנים יחסלו את ההתאוששות הצנועה שהחלה במגזר הדיור. מעגל חוזר של משבר יתרחש.

יתר על כן, תופעת הלוואי הבלתי רצויה של הרחבה כמותית - האינפלציה - היתה בעבר הרחוק בעלת תופעת לוואי רצויה משל עצמה: לאחר מלחמת העולם השנייה התחזקה האינפלציה, וכתוצאה מכך נשחק החוב של ארה"ב ליתר העולם במונחים ריאליים. האינפלציה, סבורים כמה כלכלנים, עשויה לפתור את בעיות החוב והגירעון החמורות של ארה"ב.

אלא שהיום הזה רחוק מאוד. טוב שאין עכשיו אינפלציה, אבל ההרחבה הכמותית אדירת הממדים היא ניסוי חסר תקדים במדיניות מוניטרית מרחיבה. למעשה, היא מגמדת את מה שקרה בעשור הקודם, כאשר אלן גרינספאן הוריד את הריבית ל-1% במהלך שסייע לנפח את הבועה שפקעה במשבר של 2008.

אובדן האמון בכסף שמדפיסה המדינה עורר בעבר הרחוק משברים ומלחמות. גם אם לא יקומו אנשים זה על זה, ההשלכות של מדיניות ברננקי ועמיתיו ברחבי העולם יהיו הרות גורל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker