"פתאום משרתת זה לוקסוס"; מחסור בהודו מעניק מנוף לעובדים חסרי כישורים

בעוד הביקוש למשרתות ולעובדי משק בית בהודו עולה ההיצע יורד באופן קיצוני ■ לכן משפחות רבות בהן האישה נדרשת לצאת לעבוד לא יכולות להרשות לעצמן עזרה בבית

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אמריטה סאבנאוויס, בנקאית עסוקה, נעזרת בשני טלפונים סלולריים כדי לנווט בין הקריירה שלה למשפחתה, הכוללת בעל עסוק לא פחות ובת שגילה שש. את המשרתת שעבדה עד לאחרונה בביתה היא מתארת במילה אחת: "סיוט". לדבריה, העובדת נהגה לשוחח בטלפון ללא הפסקה, לאחר למקומות שמהם היתה צריכה לאסוף את הילדה, ואף ניסתה לשכנע את העובדת השניה בבית להתחמק מביצוע מטלותיה. בחודש מאי, מספרת סאבנאוויס, יצאה לחופשה שממנה לא חזרה. לא פחות מ 11 משרתות התגוררו ועבדו בביתה של סאבנאוויס במומבאי בשלוש השנים האחרונות. מציאת עובדת חדשה, היא אומרת, הפכה למשימה קשה ביותר.

בהודו, כמו בבריטניה ובארה"ב עד לפני כמאה שנים, נהוג להעסיק צוות משרתים שמתגורר תחת קורת גגה של המשפחה. משפחות עירוניות מבוססות מחזיקות במשרתת, על פי רוב מהגרת צעירה, שאחראית למגוון מטלות, החל בניקיון כללי וכלה בטיפול בילדים.

משפחות אמידות יותר מעסיקות צוות נרחב, שבו כל עובד אחראי לתחום אחר, מניהול משק הבית ועד לטאטוא הבית וסביבתו. גאורי סינג, בעלת סוכנות לעובדי משק בית בגורגאון שבפאתי דלהי, מספרת שבביתן של משפחות בעלות הכנסה חודשית בגובה 100 אלף רופי (1,850 דולר) מתגוררת לפחות משרתת אחת.

כוח העבודה בהודו זול בגלל מספרם העצום של חסרי ההכשרה המקצועית. מסקר שנערך ב 10 2009 עולה כי 2.7% מכוח העבודה בהודו, 10.4 מיליון בני אדם, עובדים בבתים פרטיים כמשרתים, טבחים, גננים, מנקים ובעוד עבודות. הענף אינו בפיקוח, ויש להניח שהמספר האמיתי אף גבוה מזה. על פי נתוני איגוד העבודה הבינלאומי של האו"ם, עובדי משק בית מהווים 12%-3.5% מכוח העבודה במדינות המתפתחות, לעומת פחות מ 1% במדינות המפותחות.

ואולם, המצב בהודו משתנה בהדרגה. בעיר צ'נאי - מרכז עסקי בדרום המדינה, בבנגאלור - מרכז טכנולוגיית המידע של המדינה, ובעיר התיירות גואה, מתלוננים התושבים כי אין כמעט למצוא צוות שיתגורר ויעבוד בבתיהם. הדרישה עולה במקביל לעלייה במספר הנשים היוצאות לעבוד מחוץ לבית, והירידה במספר הזוגות המתגוררים עם הוריהם, שמטפלים בנכדים. במקביל, יורד ההיצע: 18% מהנשים חסרות המקצוע בערים בחרו בעבודת משק בית בשנים 2009-10, לעומת 27% בשנים 2005-2004.

תהליך הליברליזציה הכלכלית בהודו בעשרים השנים האחרונות יצר מגוון רחב של משרות לאנשים חסרי מקצוע. במרכזי הקניות יש דרישה לזבנים. במשרדים יש צורך בשליחים. באזורים הכפריים הוקמו גופים שתפקידם יצירת משרות, במטרה לצמצם את נטישת הכפרים וההגירה לערים. עובדי משק בית מבוגרים השקיעו את כספם בהשכלה לילדיהם, כדי לאפשר להם עתיד מקצועי טוב יותר. פושפה קודה, משרתת ומבשלת בת 45 ממומבאי, החלה לעבוד בגיל שבע בהשקיית גינתו של שחקן בבוליווד. בנה מנהל בנק ובתה לומדת מסחר.

העובדים במשק בית יכולים כעת לדרוש תנאי עבודה הולמים. עובדים בצ'נאי, מעיד אחד המעסיקים, לא יסכימו לעבוד בבית שבו אין מכונת כביסה או מעבד מזון. השכר החודשי המקובל של מבשלת או משרתת המתגוררת בבית, ועובדת לעתים 6 ימים בשבוע במשך יותר מ 12 שעות ביום, עדיין נמוך: 10,000-4,000 רופי (184-73 דולר). עם זאת, יש עלייה מתמדת בגובה המשכורות, למגינת ליבם של המעסיקים.

רבים אינם ששים לעבוד במשק בית בגלל היחס הגרוע מצד בעלי הבית. גם משפחות מתקדמות יחסית אוסרות על הצוות להשתמש ברהיטים או להשתמש בכלי האוכל של המעסיקים. לעתים סובלים משרתים מיחס אלים והתעללות מינית. בעת האחרונה מנסה ממשלת הודו לפעול לביסוס זכויותיהם של המשרתים.

עובדי משק הבית נכללו בהצעת חוק הטרדה מינית, שעברה בבית התחתון של הפרלמנט בספטמבר. בשנה שעברה נכללו בתוכנית ביטוח בריאות חינם. כמו כן, אף שחוק שכר המינימום הלאומי אינו מתייחס לעובדי משק בית, בתשע מתוך 35 מדינות וטריטוריות איחוד בהודו תקף החוק גם לגבי עובדים אלה. ואולם הרשויות פועלות לאכיפת החוק רק במקרים שבהם עובד מתלונן על יחס גרוע.

ימיהם של המשרתים במשרה מלאה ספורים. יותר ויותר עובדים מועסקים במשרות חלקיות במספר בתים במקביל, בשעות קבועות ותמורת שכר גבוה יותר. הסוכנות שפתחה סינג לפני 18 חודשים דורשת מהמעסיקים להגדיר מראש את סוג ואת שעות העבודה. בסוכנות רשומות כ-90 משרתות. רשימת ההמתנה של המעסיקים מונה 90 משפחות. "כולם מתקשרים ומבקשים משרתת שתגור בבית", היא אומרת, "ואז מעקמים את האף, ומתפשרים על "חבילה" של עשר שעות עבודה".

נערות מוסלמיות משתתפות בטקס דתי בראג'סטאן, לפני כחודשייםצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker