הבנק המרכזי של אירופה הכשיל תוכנית התאוששות של אירלנד

אירלנד עשויה שלא להחזיר את כל כספי החילוץ השנה, כפי שתיכננה, בשל פסילת תוכניתה לארגון מחדש של חובות הבנקים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התאוששות המגזר הבנקאי של אירלנד עוד עשויה להיפגע על ידי הנושים הבינלאומיים שלה. סירובו של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) לסייע לממשלת אירלנד במימון חבילת החילוץ לבנק אנגלו אייריש הוא מכשול משמעותי עבור הממשלה, שהיתה מעוניין לסיים את חבילת החילוץ שקיבלה מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית (IMF) כבר השנה, וליהפך לסיפור ההצלחה הראשון של התאוששות ממשבר החובות.

הכישלון בהסכם על אנגלו אייריש גם מטיל עננה שחורה על יתר הבנקים באירלנד. כמעט כל הבנקים באירלנד הולאמו ב-2009 לאחר קריסת בועת הנדל"ן באירלנד. מכיוון שמשלמי המסים האיריים כעת ערבים לחובות הבנקים, גורל הבנקים תלוי במדינה - והם זקוקים שממשלת אירלנד תגיע להסכם עם הבנק המרכזי של אירופה, שיבטיח כי יוכלו לחזור לממן הלוואותיהם בשווקים.

"המדינה זועקת להתקדמות העסקה", אמר ג'רמי מסדינג, מנכ"ל חברת המשכנתאות פרמננט TSB, שחולצה אף היא על ידי הממשל. "זה יעניק זריקת עידוד משמעותית לאמון במדינה".

הבנק המרכזי של אירופה דחה את הפתרון המועדף על ממשלת אירלנד לארגון מחדש של החוב שנוצר כתוצאה מחילוץ אנגלו אייריש, בטענה כי זהו "מימון מוניטרי" של הממשלה.

במסגרת ההסכם הקיים, על אירלנד לשלם 3.1 מיליארד יורו מדי שנה עד 2023, כדי לממן את תשלומי שטר ההתחייבות העורב לאנגלו אייריש. שר האוצר מייקל נונן הציע להמיר את שטר ההתחייבות לאג"ח ממשלתיות לטווח ארוך, שיוחזקו על ידי הבנק המרכזי של אירלנד.

הנושים של אירלנד באיחוד האירופי, בבנק המרכזי של אירופה ובקרן המטבע דחו גם תוכנית מקבילה שנועדה להסיר ממאזני הבנקים האיריים משכנתאות מפסידות הצמודות לריבית ה-ECB, לדברי מקורבים למגעים לרויטרס. הסכם רק על משכנתאות אלה היה אף הוא נותן זריקת עידוד למגזר הבנקאות המקומי. הריבית על משכנתאות אלה היא לרוב 1.8%, לעומת ריבית של 3%-4% שהבנקים נדרשים לשלם כדי לגייס מימון בשווקים. ההצעה להסיר הלוואות שכאלה בשווי כ-36 מיליארד יורו מאלייד אייריש בנקס (AIB) ומפרמננט TSB, ולנהל אותם בנפרד, נדחתה על רקע חוסר הסכמה על האופן שבו יש לחשב את ערכן ולממן את המהלך.

חברת גודבודי'ס סטוקברוקרס בדאבלין העריכה כי AIB מפסיד כ-400 מיליון יורו מדי שנה על תיק השקעות בסך 17.7 מיליארד יורו של משכנתאות צמודות ריבית. לפרמננט TSB משכנתאות כאלה בשווי 22.5 מיליארד יורו.

אירלנד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker