רפורמת הגירה בארה"ב עשויה לתרום 1.5 טריליון דולר לכלכלה

כלכלנים מסכימים כי רפורמה במערכת ההגירה צפויה לתרום במובנים רבים לכלכלה – חלוקים על הסכום

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

כלכלת ארה"ב המדשדשת עשויה לזכות בתנופה עם הקונגרס האמריקאי והבית הלבן יצליחו לבצע את הרפורמה הגדולה ביותר במערכת ההגירה האמריקאית מאז שנות ה-80. חוקי הגירה מקלים יותר יעודדו יזמות, יגדילו את הביקוש לדיור, יגדילו את הכנסות הממשל ממס ויסייעו לצמצום הגירעון בתקציב, העריכו כלכלנים.

סיוע למספר גדול יותר של מהגרים להיכנס לארה"ב באופן חוקי, ומתן אפשרות למהגרים בלתי חוקיים להישאר במדינה, עשוי לסייע לארה"ב להתמודד עם האטה בשיעור הילודה, ולהיות במצב דמוגרפי טוב יותר ממדינות מזדקנות אחרות כמו אירופה, יפן וסין.

"מגזרים רבים בארה"ב אינם מוצאים את העובדים להם הם זקוקים, גם כעת, כשהכלכלה חלשה. הם לא מצליחים לעמוד בהזמנות ולהרחיב את הייצור כנדרש", אמר אלכס נוארסטה, מומחה להגירה במכון קאטו הליברטריאני. הקונצנזוס בקרב כלכלנים היא שלהגירה יש יותר יתרונות מחסרונות. היא מגדילה הן את הביקוש והן את הייצור, מסייעת לעידוד חדשנות ולהורדת מחירים. עם זאת, אין הסכמה לגבי מידת ההשפעה על הצמיחה הכלכלית.

הדיונים על רפורמה בהגירה, אותה ניסה גם ג'ורג' וו. בוש להעביר בתקופתו כנשיא, צפויים להיכנס להילוך גבוה השבוע, לאחר שהיום יכריז הנשיא הנוכחי, ברק אובמה, באופן רשמי על תכניתו לרפורמה שכזו, בעת ביקור בנוואדה, אחת ממדינות הגבול עם מקסיקו. הוא צפוי לקרוא להסכמה בקונגרס עוד השנה. גם רפובליקאים מעוניינים בביצוע רפורמה שכזו השנה, על מנת להציג הישגים בנושא לקראת הבחירות הבאות לקונגרס, ב-2014. לפי הערכות, הקונגרס צפוי להיות חלוק בנושא - אך לא בהכרח לפי קווים מפלגתיים.

צילום: בלומברג

ביום שני הציגה קבוצה על-מפלגתית של סנאטורים תכנית שתאפשר בסופו של דבר ל-11 מיליון מהגרים לא-חוקיים הזדמנות לקבל אזרחות אמריקאית. ההצעה כוללת גם אפשרויות להבאת עובדים בעלי רקע מדעי, טכנולוגי, הנדסי ומתימטי לארה"ב, בין היתר של סטודנטים זרים באוניברסיטאות האמריקאיות. כ-40% מהמדענים בארה"ב הם מהגרים.

להערכת ראול הינוחוסה אוחדה, מומחה למדיניות הגירה באוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס, מתן אזרחות למהגרים לא חוקיים ועידוד ההגירה עשויים להוסיף 1.5 טריליון דולר לכלכלת ארה"ב בעשור הקרוב. זוהי תרומה שנתית של 0.8% לצמיחה בתמ"ג, שכעת נעה סביב 2%. כלכלנים אחרים מעריכים כי התרומה לצמיחה תהיה נמוכה בהרבה. כלכלן הרווארד ריצ'רד פרימן למשל, מעריך כי מהגרים לא חוקיים בארה"ב כבר תרמו לכלכלה, ואיזרוח שלהם לא ישנה דבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker