בורסות עולם

וול סטריט ננעלה בעליות חרף צניחה בביטחון הצרכנים

מחירי הבתים בארה"ב עלו תוך שנה בשיעור החד מאז 2006 ■ באירופה הקפיא בית המשפט את פיטורי 8,000 עובדים בפז'ו ■ הנפט בשיא של 4 חודשים ■ עליות נרשמו באסיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים למרות שביטחון הצרכנים בארה"ב נפל בשיעור חד לרמתו הנמוכה מאז נובמבר 2011. מנגד, מחירי הבתים בארה"ב רשמו את העלייה השנתית החדה מאז 2006; מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.6%; מדד עלה גם הוא ב-0.6%; מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של פחות מ-0.1%.

שוק האג"ח הממשלתיות נסחר בירידות והתשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים עלתה ב-0.03% ל-1.99%, לאחר שאמש עלתה מעל לרמה של 2% בראשונה מאז אפריל, בשל נתוני מאקרו כלכליים חיוביים שפורסמו בארה"ב וצימצמו את הביקוש לאג"ח הממשלתיות האמריקאיות, הנחשבות למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

ביטחון הצרכנים בארה"ב צונח

מדד ביטחון הצרכנים של חברת קונפרנס בורד ירד בינואר לרמה הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2011, לפי נתונים שפורסמו היום.

המדד נפל בשיעור חד לרמה 58‪.‬6 נקודות, נמוך משמעותית מתחזיות אנליסטים שצפו רמה של 64‪.‬3 נקודות. בדצמבר עמד המדד על 66‪.‬7 נקודות. מדד ביטחון הצרכנים נפל בחודשים האחרונים ב-30%. ציון המשקף כלכלה בריאה נע סביב רמה של 90 נקודות במדד.

‫"‬הצרכנים פסימיים יותר לגבי התחזית הכלכלית ובמיוחד לגבי המצב הפיננסי שלהם", אמרה לין פרנקו מקונפרנס בורד. "אין ספק שהגידול בשיעורי המס העכיר את מצב הרוח של הצרכנים ויקח זמן ככל הנראה עד שהביטחון שלהם יתאושש".

היום נפתחה בארה"ב הישיבה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק הפדרלי, בה הוא צפוי לשוב ולהדגיש את מחויבותו לתוכנית רכישת הנכסים ללא הגבלה. בחודש שעבר, אמר הבנק כי הוא צפוי להשאיר את הריבית בשפל של 0%-0.25% עד ששיעור האבטלה בארה"ב ירד לרמה של פחות מ-6.5%.

הנפט בשיא של 4 חודשים

הנפט נסחר היום בעליות חדות לרמתו הגבוהה מאז ספטמבר, על רקע המחאה במצרים נגד משטרו של מורסי והמתיחות השוררת בין אלג'יריה והמורדים במאלי לאחר משבר בני הערובה.

החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק עלו ב-1% במסחר בניו יורק לרמה של 97.8 דולר לחבית, הגבוהה מאז ספטמבר 2012. החוזים על הברנט הנסחרים בלונדון עלו ב-0.6% למחיר 114 דולר לחבית.

"המתיחות הגיאופוליטית הנמשכת במזרח התיכון מקפיצה את מחירי הנפט - מגמה שלא תפתיע אותי אם תימשך לאורך 2013", אמר למרקטווץ' מתיו פארי, אנליסט נפט בסוכנות האנרגיה הבינלאומית.

מחירי הבתים בעליה הגבוהה מאז 2006

מדד קייס-שילר למחירי הבתים בארה"ב רשם בנובמבר את העלייה השנתית החדה ביותר שלו מאז פרוץ המשבר הכלכלי, אך ירד לעומת אוקטובר, בירידה עונתית טיפוסית לחודשי החורף. הירידה תאמה את הערכות האנליסטים. ‫לעומת השנה שעברה, עלו המחירים בנובמבר ב-5.5%, הצמיחה השנתית החדה ביותר מאז אוגוסט 2006, חודשים ספורים לפני הקריסה בשוק הנדל"ן האמריקאי. 19 מבין 20 הערים רשמו עליות מחירים שנתיות, כאשר יוצאת הדופן היחידה הייתה ניו יורק. המחירים עדיין נמוכים ב-30% מאז שיא המחירים שנרשם ב-2006. ‬‬

אתמול נרשם במפתיע נתון שלילי בשוק הדיור לאחר תקופה ממושכת של מגמה חיובית. מספר החוזים למכירת בתים קיימים בארה"ב ירד בדצמבר ב-4‪.‬3% - ירידה ראשונה מאז אוגוסט, לפי נתוני איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). תחזית הכלכלנים היתה כי היקף החוזים יישאר ללא שינוי לאחר גידול של 1.7% שעליו דווח במקור בנובמבר.

בהמשך יפורסם מדד ביטחון הצרכנים של חברת המחקר קונפרנס בורד, אשר צפוי להראות על עלייה לרמה של 64.3 נקודות בינואר, לעומת 65.1 בדצמבר.

היום תיפתח בארה"ב הישיבה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק הפדרלי, בה הוא צפוי לשוב ולהדגיש את מחויבותו לתוכנית רכישת הנכסים ללא הגבלה. בחודש שעבר אמר הבנק כי הוא צפוי להשאיר את הריבית בשפל של 0%-0.25% עד ששיעור האבטלה בארה"ב ירד לרמה של פחות מ-6.5%.

נעילה חיובית באירופה; הנפקה מוצלחת באיטליה

המסחר בבורסות אירופה נסחר במגמה חיובית לאחר הנפקת אג"ח מוצלחת באיטליה. לונדון עלתה ב-0‪.‬15%; פרנקפורט עלתה ב-0‪.‬2%; פאריס עלתה ב-0.2%; מילאנו ללא שינוי ומדריד ירדה ב-0.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.3%; היורו עלה ב-0‪.‬2% מול הדולר לרמה של 1.348 דולר ליורו.

ממשלת איטליה גייסה היום 8.5 מיליארד יורו (11.4 מיליארד דולר) במכרז אג"ח קצרות טווח, בריבית הנמוכה ביותר זה לפחות שלוש שנים. משרד האוצר הנפיק אג"ח לחצי שנה בריבית של 0.731%, הנמוכה ביותר מאז מארס 2010, ולעומת ריבית של 0.949% במכרז קודם בדצמבר. הביקוש עלה פי 1.65 על ההיצע, לעומת ביקוש גבוה פי 1.57 בהנפקה הקודמת.

בית המשפט בצרפת השעה את כוונת פז'ו לפטר 8000 עובדים ולסגור מפעל בסמוך לפאריס במסגרת תכניות התייעלות וצמצום הפסדים. השופטים קיבלו את טענת איגודי העובדים כי הנהלת פז'ו לא טרחה להתייעץ עם נציגות העובדים שייפגעו מסגירת המפעל.

הפסיקה מגיעה ביום בו שר העבודה הצרפתי זיעזע את המדינה כולה כאשר הצהיר שצרפת "נמצאת במצב של פשיטת רגל מוחלטת. זו הסיבה שהיה עלינו לנקוט תוכנית לקיצוץ הגירעון, ואסור ששום דבר יזיז אותנו מהמטרה הזו", אמר השר מישל סאפן בראיון לרדיו.

פייר מוסקוביסי, שר האוצר של צרפת, אמר כי דבריו של סאפן "אינם הולמים", והוסיף כי "צרפת היא מדינה בעלת כושר פירעון. צרפת היא מדינה אמינה. צרפת היא מדינה שמתחילה להתאושש".

נפילה חדה במכירות הקמעוניות בספרד

המכירות הקמעוניות בספרד נפלו ב-10‪.‬7% בדצמבר, ירידה חדה יותר מאשר בנובמבר וקרוב לשפל של כל הזמנים של 11% שנרשם בספטמבר. המכירות הקמעוניות בספרד נמצאות בירידה 30 חודשים ברציפות, שהפכה תלולה יותר מאז שממשלתו של ראחוי יישמה את מדיניות הצנע במדינה כדי לקצץ בגירעון.

בגרמניה, ביטחון הצרכנים בעלייה. חברת המחקר הגרמנית GfK העלתה את מדד ביטחון הצרכנים לרמה של 5‪.‬8 נקודות בינואר, לעומת 5‪.‬6 בדצמבר. בצרפת ביטחון הצרכנים נותר יציב ברמה של 86 נקודות, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה במדינה.

חברת הדירוג סטנדרד אנד פורס (S‪&‬P) העלתה את תחזית הדירוג של אוסטריה למצב יציב משלילי, שנה לאחר שהורידה את דירוג האשראי המושלם של המדינה ל-AA‪+‬.

מניית ענקית האלקטרוניקה ההולנדית פיליפס עולה ב-0.6% לאחר שהחברה דיווחה על רווח גבוה מהתחזיות ברבעון הרביעי, הודות לביקוש חזק לציוד רפואי ולקיצוצי משרות. הרווח של פיליפס בניכוי סעיפים חד פעמיים עלה ב-50% ברבעון הרביעי והסתכם ב-875 מיליון יורו (1.2 מיליארד דולר). אנליסטים צפו כי הרווח יגיע ל-866 מיליון יורו. מכירות החברה עלו ב-6.7% ל-7.16 מיליארד יורו.

עליות באסיה

עליות נרשמו הבוקר בבורסות אסיה לקראת פרסום דו"חות פיננסיים של חברות מובילות ביבשת ונתוני מקרו טובים שהתפרסמו בדרום קוריאה ובאוסטרליה. טוקיו הוסיפה 0.4% בהובלת מניות הבנקים; סיאול עלתה ב-0.8%; סידני הוסיפה 1.1% לאחר שהיתה סגורה אמש לרגל חג; שנחאי עלתה ב-0.5%; הונג קונג ירדה ב-0.1%; מדד MSCI אסיה פסיפיק הכולל את 50 החברות המובילות באזור עלה ב-0.9%.

יותר מ-200 חברות במדד MSCI אסיה פסיפיק יפרסמו השבוע את דו"חותיהן, בהן גם החברות המובילות קנון והונדה. לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג, מתוך 62 החברות שפרסמו את דו"חותיהם הפיננסיים לרבעון הרביעי של 2012, 55% עקפו את תחזיות האנליסטים.

מדד הבודק את ציפיות מגזר הייצור בדרום קוריאה לחודש פברואר עלה ל-72 נקודות לעומת 70 נקודות שנמדדו עבור חודש ינואר, כך פירסם הבנק המרכזי במדינה. מדד בטחון העסקים באוסטרליה עלה ל-3 נקודות בדצמבר לעומת 9 בנובמבר, כך לפי נתוני בנק לאומי לאוסטרליה שסקר 500 חברות, הנתון מגיצ את השיפור הגדול ביותר במדד מאז אוקטובר 2001.01.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker