למה לצפות בכהונה השנייה של אובמה?

רק שלושה מהנשיאים חוו שיפור כלכלי בכהונתם השנייה - ביל קלינטון, רונלד רייגן והארי טרומן

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם יש קללה על כהונה שנייה של נשיאים בארה"ב? לפי בחינת הנתונים של יותר ממאה השנים האחרונות, אפשר להסיק שכן. כמובן, עשויה להיות לכך סיבה רציונלית יותר, אך "אקונומיסט" בחן את מצב הכלכלה לפי שבעה מדדים שונים, והתוצאה ברורה: בכהונה שנייה, הנשיאים מתפקדים הרבה פחות טוב במובן הכלכלי.

"אקונומיסט" בחן את כל 11 הנשיאים שכיהנו בתפקיד יותר מכהונה אחד, מאז נכנס טדי רוזוולט לבית הלבן בספטמבר 1901. רק שלושה מהנשיאים חוו שיפור כלכלי בכהונתם השנייה - ביל קלינטון, רונלד רייגן והארי טרומן. היתר סבלו מהידרדרות במצב הכלכלה בכהונתם השנייה, לפי השוואת השינוי הממוצע מתחילת הכהונה לסיומה.

ברק אובמה מושבע לנשיא ארה"ב, ינואר 2009צילום: רויטרס

לאובמה יש סיכוי להיות הנשיא הרביעי שבכהונתו השנייה ישתפר מצבה הכלכלי של ארה"ב - ולו מכיוון שהכלכלה שקיבל לידיו היתה במצב כה גרוע. במהלך הכהונה הראשונה של אובמה המצב הכלכלי אכן השתפר אך באטיות רבה, שכמעט עלתה לו בבחירות.

הבוחרים האמריקאים החליטו לבסוף להעניק לו הזדמנות שנייה לנסות לשפר את מצב הכלכלה ולהוציאה מהדשדוש שבו היא שרויה כבר כמה שנים. אם ניתן בכלל ללמוד משהו מביצועיהם של נשיאים שונים על פני יותר ממאה שנה, זה לא בהכרח ייטיב עם הכלכלה האמריקאית - אך כל נשיא קיבל לידיו תנאים שונים בתכלית, והתמודד עם קונגרס שונה לחלוטין, שאיפשר או לא איפשר לנשיא לבצע מדיניות. אובמה קיבל לידיו כלכלה שסועה חברתית וכלכלית, וקונגרס מפולג שכל בית בו נשלט על ידי מפלגה אחרת. עם זאת, הכלכלה האמריקאית נמצאת כבר זמן מה בנתיב התאוששות, גם אם אטי.

קללת הכהונה השנייה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker