נצחון לאיסלנד: לא תצטרך לשלם חובות לבריטניה והולנד

ממשלת איסלנד סירבה לערוב לפקדונות של אזרחי שתי המדינות בבנק האיסלנדי לנדסבנקי שהתמוטט

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ממשלת איסלנד זקפה לזכותה נצחון משפטי גדול לאחר שבית המשפט של איגוד הסחר החופשי האירופי (EFTA) פסק היום (ב') כי איסלנד לא הפרה את כללי הסחר של האיחוד האירופי - אשר להם כפופה גם איסלנד - בכך שסירבה לערוב לפקדונות של אזרחי בריטניה והולנד בהיקף של כ-9 מיליארד דולר בחשבונות מקוונים של בנק לנדסבנקי האיסלנדי, שקרס יחד עם המגזר הבנקאי של איסלנד כולו בשנת 2008.

ESA, רשות הביקורת של EFTA, הגישה את התביעה נגד איסלנד, וטענה בה כי ממשלת איסלנד היתה צריכה לוודא כי אזרחי בריטניה והולנד שאיבדו כספים שהפקידו בבנק לנדסבנקי יקבלו את כספם. פסיקת משפט המשפט היום היא סופית ולא ניתן לערער עליה.

למעלה מ-300 אלף אזרחי בריטניה הפקידו סכום כולל של יותר מארבעה מיליארד ליש"ט (6.3 מיליארד דולר) בחשבונות בבנק המקוון אייסקלייב שבבעלות לנדסבנקי, וכ-125 אלף אזרחי הולנד הפקידו בבנק כ-1.7 מיליארד יורו (2.3 מיליארד דולר). ממשלות בריטניה והולנד פיצו את בעלי הפקדונות במלוא הסכום, ואז דרשו מאיסלנד להשיב להם את הסכומים, אולם האחרונה כאמור סירבה.

עם פרוץ המשבר הפיננסי, כלכלת איסלנד רשמה את אחת הקריסות המהירות ביותר. הכלכלה, שחלק נכבד ממנה הסתמך באותה עת על המגזר הפיננסי, התמוטטה כאשר המגזר הפיננסי התמוטט - ובכל זאת, איסלנד בחרה שלא להציל את הבנקים.

איסלנד ספגה ביקורות בינלאומיות רבות על התנהלותה, בין היתר על סירובה לערוב לפקדונות של אזרחי בריטניה והולנד בבנקים האיסלנדיים שקרסו. אך כעבור ארבע שנים, כלכלת איסלנד חזרה לשגשג, ואילו כלכלות של מדינות כמו בריטניה וארה"ב, שסייעו לבנקים, ממשיכות לדשדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker