נפילת הבנק מונטה דיי פאסקי חשפה את הלכלוך; המרוויח: ברלוסקוני

פרשת חילוצו של בנק העתיק עלולה לפגוע ביציבות הפוליטית באיטליה ולהרעיד שוב את השווקים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חילוצו של בנק מונטה דיי פאסקי די סיינה האיטלקי הוא פרשה שנוגעת לא רק למגזר הפיננסי באיטליה, אלא מכה גלים במערכת הפוליטית במדינה, שבועות ספורים לפני הבחירות, ובינתיים מסתמן כי המרוויח מכך הוא ראש הממשלה לשעבר, סילביו ברלוסקוני.

המחנה של ברלוסקוני ניצל את חשיפת הפרשה כדי לתקוף את המפלגה הדמוקרטית בראשות פייר לואיג'י ברסאני, אשר מובילה בסקרי דעת הקהל, על כך שהיא מקורבת למונטה די פאסקי. אנשיו של ברלוסקוני מתחו ביקורת גם על ראש הממשלה הנוכחי, מריו מונטי, אשר הסכים להגדיל את החילוץ לבנק ל-3.9 מיליארד יורו (5.25 מיליארד דולר).

סילביו ברלוסקוניצילום: רויטרס

לעת עתה נראה שהשערוריה אינה מספקת בכדי להשיב את ברלוסקוני לתפקיד ראש הממשלה. ואולם היא עשויה למנוע את התהוות קואליציה של ברסאני ומונטי שתנהל את איטליה עם רוב יציב בשני בתי הפרלמנט. אם אכן כך יקרה, החששות לגבי יציבות המערכת הפוליטית של איטליה עלולים שוב להרעיד את השווקים.

הבנק המרכזי של איטליה נעתר ביום שבת לבקשת חילוץ של מונטה דיי פאסקי, שנוסד בשנת 1472. הבנק חשף בשבוע שעבר כי עסקות נגזרים כושלות גרמו לו להפסד של כמעט 720 מיליון יורו. הפרשה הציבה באור הזרקורים גם את מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB), אשר העסקות המדוברות התרחשו בעת שכיהן כנגיד הבנק המרכזי של אירופה. ג'וליו טרמונטי, שהיה שר האוצר בממשלת ברלוסקוני, צייץ בטוויטר כי נדהם לגלות שדראגי לא זיהה את העסקות המורכבות או מנע אותן.

מונטה דאי פאסקיצילום: בלומברג

הבנק המרכזי של איטליה טוען להגנתו כי אף שכמה ממפקחיו ידעו על העסקות, הם לא ידעו שהן קשורות לפעילות שמפסידה כסף, משום שמסמכים חשובים בעניין הוסתרו מהם. בנוסף, טוענים בכירי הבנק המרכזי כי למרות החששות לגבי ניהול הסיכונים החלש של מונטה דיי פאסקי, לבנק המרכזי אין סמכות לפטר דירקטורים בבנק, אם כי דראגי ביקש מממשלת ברלוסקוני לאפשר לו סמכות זו.

צרותיו של הבנק מסיינה החלו בנובמבר 2007, כאשר הוא רכש את הבנק האיטלקי אנטונוונטה ב-9 מיליארד יורו מבנק סנטנדר הספרדי. משבר הסאבפריים כבר היה באוויר, והמחיר היה גבוה ב-60% מכפי שסנטנדר שילם בעצמו רק חודשים ספורים קודם לכן כשרכש את אנטונוונטה מ-ABN אמרו. הרשויות באיטליה חוקרות כעת מדוע מונטה דיי פאסקי שילם סכום כה גבוה. יש הטוענים כי הבנק המרכזי של איטליה צריך היה למנוע ממונטה דאי פאסקי לרכוש את אנטונוונטה, אך לטענת הבנק המרכזי, אין בידיו סמכות כזו.

עסקת אנטונוונטה הותירה את מונטה דאי פאסקי עם מאזן חלש בשיאו של המשבר הכלכלי העולמי. שתי עסקות אחרות, עם דויטשה בנק ונומורה, שהשתבשו רק החריפו את המצב. העסקות המורכבות האלה פורסמו רק באוקטובר, כאשר התגלתה חלופת מכתבים בין נומורה למונטה דאי פאסקי. עם זאת, הפרטים המלאים עדיין לא פורסמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker