בורסות עולם

וול סטריט קטעה את רצף העליות הארוך זה 8 שנים

התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים בארה"ב פרצה את רף 2% לראשונה מאז אפריל ■ עליות במגזר הטכנולוגיה; פייסבוק טיפסה ב-3% ■ אפל שבה להיות החברה בעלת שווי השוק הגדול בעולם ■ בורסת לונדון קרובה לשיא של חמש שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט קטעו את רצף העליות הארוך ביותר זה למעלה משמונה שנים ומדד S&P 500 נסוג מרמתו הגבוהה ביותר מאז שנת 2007, לאחר שירידה ראשונה מאז אוגוסט בחוזים למכירת בתים קיימים בארה"ב האפילה בהשפעתה על זינוק חד מהצפוי בהזמנות למוצרים בני קיימא בארה"ב. מניות הטכנולוגיה רשמו עליות בהובלת מניית אפל, אשר התאוששה ב-3% משפל של כשנה.

מדד דאו ג'ונס, שנסגר ביום שישי במרחק של 2.2% מהשיא אליו הגיע באוקטובר 2007, נסגר בירידה של 0.1%; מדד S&P 500, שנסגר ביום שישי מעל לרמה של 1,500 נקודות לראשונה מאז שנת 2007 והשלים בכך עלייה של 5.4% מתחילת ינואר, נסוג ב-0.2%; המדד נסגר במגמה חיובית בשמונה ימי המסחר הקודמים - רצף העליות היומי הארוך ביותר מאז שנת 2004. מדד נאסד"ק עלה ב-0.2%. 

שוק האג"ח הממשלתיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים עלתה מעל לרמה של 2% לראשונה מאז אפריל, לאחר שנתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו בארה"ב צימצמו את הביקוש לאג"ח הממשלתיות האמריקאיות, הנחשבות למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר. התשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.03% לרמה של 1.97% לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפסה לרמה של 2.01%.

לראשונה מאז אוגוסט: ירידה בחוזים למכירת בתים בארה"ב

מספר החוזים למכירת בתים קיימים בארה"ב ירד בחודש שעבר לראשונה מאז אוגוסט, ואילו ההזמנות למוצרים בני קיימא זינקו בדצמבר בשיעור חד מהצפוי, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

החוזים למכירת בתים קיימים בארה"ב נפלו בדצמבר ב-4.3% לאחר עלייה של 1.6% בחודש הקודם, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). תחזית הכלכלנים היתה כי היקף החוזים יישאר ללא שינוי לאחר גידול של 1.7% שעליו דווח במקור בנובמבר. לעומת חודש דצמבר 2011 גדל מספר החוזים בדצמבר ב-4.9%.

ההזמנות למוצרים בני קיימא בארה"ב קפצו בחודש דצמבר ב-4.6% לאחר עלייה של 0.8% בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 2%. בניכוי הזמנות לציוד תחבורה, הנחשבות לתנודתיות, גדל ההזמנות למוצרים בני קיימא בחודש שעבר ב-1.3%.

ג'י.פי מורגן: תוך 4 שנים - מדד דאו ג'ונס יגיע ל-20,000 נקודות

מדד המניות האמריקאי דאו ג'ונס עשוי לטפס לשיא של עד 20,000 נקודות בתוך ארבע שנים, או 44% מעל לרמתו הנוכחית, העריך היום אסטרטג המניות הראשי בארה"ב של בנק ג'י.פי מורגן, תומס לי, בראיון לערוץ הטלוויזיה CNBC. לי העריך עוד כי מדד המניות S&P 500 עשוי להגיע לרמה של 2,400 או 2,500 נקודות באותו פרק זמן, או רמה הגבוה ב-60%-67% מרמתו הנוכחית.

בראיון לתוכנית "Squawk Box" אמר לי כי תחזיתו להמשך העליות מבוססת על העובדה שהשווקים הצליחו להגיע לאחרונה לשיאים רב שנתיים, למרות הסתייגות המשקיעים מהענקת משקל יתר למניות בתיקי ההשקעות שהלם. "ישנן סיבות רבות לכך שהמשקיעים מהססים", אמר לי. "זיכרונות 2008 עדיין טריים, והכתם שדבק השקעה במניות טרם התפוגג".

עם זאת, לפי הערכתו החששות הללו ימשיכו להתפוגג, ושוק המניות עשוי להגיע לשיא "בסביבות רמה של 18 אלף, 19 אלף, 20 אלף נקודות במדד דאו ג'ונס, אולם כמובן שמדובר בעוד ארבע שנים", הוסיף לי.

עונת הדו"חות בוול סטריט: קטרפילר ויאהו

עונת הדו"חות הכספיים הרבעוניים של החברות בארה"ב ממשיכה לצבור תנופה, והשבוע צפויות לפרסם את תוצאותיהן שורה של חברות בולטות, בהן קמעונאית האינטרנט אמזון וענקית הרשתות החברתיות פייסבוק.

מתוך 147 החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 שפירסמו עד כה דו"חות כספיים לרבעון הרביעי, 68% דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים. ממוצע החברות שעלו על תחזיות האנליסטים בדו"חות הרבעוניים מאז שנת 1994 הוא 62%, ואילו הממוצע בארבע הרבעונים האחרונים היה 65%.

קטרפילר, היצרנית הגדולה בעולם של מיכון כבד לבנייה וכרייה, דיווחה היום על נפילה של 55% ברווחיה ברבעון הרביעי עקב מחיקה חד פעמית בסך 580 מיליון דולר בגין שגיאות חשבונאיות בחטיבה שרכשה באחרונה הכוללת גם פעילות בסין. עם זאת, בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח רבעוני של 1.04 דולר למניה - גבוה מתחזיות האנליסטים. עם זאת, בשורה העליונה דיווחה החברה בתקופה המדווחת על הכנסות של 16.1 מיליארד דולר, ירידה של 6.8% לעומת הרבעון המקביל, ומעט פחות מתחזיות האנליסטים.

חברת האינטרנט יאהו תפרסם היום לאחר סגירת המסחר בוול סטריט את דו"חותיה לרבעון הרביעי של 2012. ציפיות המשקיעים מדו"חות החברה עשויות להיות גבוהות על רקע הדו"חות הרבעוניים החזקים שפירסמה בשבוע שעבר ענקית האינטרנט גוגל.

אנליסטים של בית ההשקעות ריימונד ג'יימס העלו היום את המלצתם למניית פייסבוק מ"תשואת שוק" ל"תשואת יתר" לקראת פרסום הדו"חות הרבעוניים של ענקית הרשתות החברתיות לאחר סגירת המסחר ביום רביעי. אנליסטים צופים כי מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם רשמה ברבעון הרביעי רווח של 15 סנט למניה על הכנסות של 1.52 מיליארד דולר. מניית פייסבוק עלתה בקרוב ל-40% בשלושה החודשים האחרונים ונסגרה ביום שישי מעל למחיר של 31 דולר, אולם עודנה נמוכה בשיעור ניכר מהמחיר בו הונפקה לראשונה לציבור בשנה שעברה.

אמזון, קמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם, תפרסם את דו"חותיה הרבעוניים לאחר סגירת המסחר ביום שלישי. אנליסטים צופים שהחברה תוודח על ירידה של 26% ברווחיה ברבעון הרביעי, לרמה של 28 סנט למניה, וכי הכנסות החברה צמחו בתקופה המדווחת ב-28% ל-22.27 מיליארד דולר.

אפל שבה להיות החברה בעלת השווי הגבוה בעולם

ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל החזירה לעצמה היום את התואר החברה הבורסאית בעלת השווי שוק הגדול באולם, שאותו איבדה ביום שישי לטובת חברת אקסון מוביל , לאחר שמניית יצרנית אייפון ואייפד עלתה בכ-2%.

שווי השוק של אפל נחתך בכמעט רבע טריליון דולר מאז שמחיר מנייתה זינק לשיא של יותר מ-700 דולר ב-21 בספטמבר, היום בו הוציאה לשוק את דגם הטלפון החכם אייפון 5. באותה עת, נסחרה אפל בשווי שוק גבוה ב-240 מיליארד דולר מזה של אקסון - סכום שלעצמו היה גדול יותר מהשווי שוק של כל חברה אחרת בוול סטריט למעט שלוש: גוגל, אקסון וברקשייר התאוויי.

עם זאת, מאז נחתך שווי החברה ביותר משליש, ועם סגירת המסחר בוול סטריט ביום שישי היה שווי השוק של אפל נמוך מזה של אקסון ביותר מחמישה מיליארד דולר. מניית אפל רשמה בשבוע שעבר את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז שנת 2008 לאחר לאחר שהחברה דיווחה על הכנסות נמוכות מתחזיות האנליסטים זה הרבעון השלישי ברציפות, עקב מכירות חלשות מהצפוי של אייפון.

בורסות אירופה ואסיה; לונדון קרובה לשיא של 5 שנים

בורסות אירופה נסחרות במגמה חיובית על רקע נתוני המקרו כלכליים החיוביים שפורסמו בארה"ב. בורסת לונדוןעלתה ב-0.2% ונסגרה ברמתה הגבוהה ביותר מאז חודש מאי 2008; פרנקפורט איבדה 0.3%; פאריס מוסיפה 0.1%.

בורסת המניות של טורקיה נפלה היום בשיעור החד ביותר זה כמעט 16 חודשים לאחר שציפיות להעלאת דירוג האשראי של טורקיה לא התממשו. מדד ISE 100 של בורסת איסטנבול, אשר טיפס לרמתו הגבוהה מעולם בשבוע שעבר, צנח היום ב-4.2% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ספטמבר 2011.

חלק מהאנליסטים צפו כי חברת דירוג האשראי מודי'ס תודיע היום על העלאת דירוג האשראי של טורקיה. עם זאת, הציפיות לא התממשו, ומודי'ס הודיע במקום זאת כי תשקול העלאת דירוג האשראי של טורקיה בכפוף לכמה תנאים שבהם תידרש לעמוד ממשלת טורקיה.

באסיה נרשמה היום מגמה מעורבת לאחר פרסום נתון מעודד למגזר הייצור בסין, והעלאת תחזית הצמיחה של יפן. בורסת טוקיו נגעה ברמה של 11 אלף נקודות לראשונה מאז אפריל 2010 אך בסיום המסחר איבדה 0.9%; בשבוע שעבר רשמה הבורסה עלייה שבועית ואת רצף העליות השבועיות הארוך ביותר מאז 1970. סיאול ירדה ב-0.4%; הונג קונג הוסיפה 0.4% שנחאיעלתה ב-2.4%.

רווחי חברות התעשייה הסיניות טיפסו ב-17% בדצמבר לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה והסתכמו ב-144 מיליארד דולר, דיווחה לשכת הסטטיסטיקה המרכזית במדינה אתמול.

עם זאת, ב-2012 כולה צמחו הרווחים בחברות התעשייה ב-5.3% בלבד. ב-2011 צמחו רווחי חברות התעשייה בסין ב-25.4%. מגזר הייצור מטפס, כמו גם מגזרי הנדל"ן והפיננסים.

ממשלת יפן העלתה את תחזית הצמיחה הכלכלית שלה ל-2.5% בשנת הכספים שתסתיים ב-31 במארס 2014 לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 1.7%. ממשלתו של שינזו אבה צופה כי הכנסותיה ממסים יעלו בשנה הבאה לראשונה על הנפקות האג"ח שלה.

הממשלה צופה הכנסות ממסים בסך 43.1 טריליון ין, לעומת הכנסות בסך 42.85 טריליון ין מהנפקות אג"ח. הוצאות הממשל צפויות להסתכם ב-92.6 טריליון ין. הדולר מתחזק ב-0.15% מול הין, לרמה של 91.05 ין לדולר. היורו מתחזק מול הין ב-0.2%, לרמה של 122.56 ין ליורו. היורו נחלש קמעה מול הדולר ונסחר ברמה של 1.3459 דולר ליורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker