ג'ים אוניל: פייסבוק אחראית ל"מלחמת המטבעות" העולמית

ראש חטיבת ניהול הנכסים בגולדמן סאקס טוען כי עידן הרשתות החברתיות, המאפשר ויראליות מהירה של דברי פוליטיקאים בנושאים כלכליים, הוא מהגורמים להצתת השיח על "מלחמת מטבעות" בצל צעדי יפן לפיחות הין

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

המונח "מלחמת מטבעות", המגדיר צעדי פיחות שמבצעות ממשלות במטבע שלהן כדי לשמור על תחרותיות, עלה לאחרונה שוב לכותרות בעקבות מדיניות הבנק המרכזי של יפן, שמזרימה הון לשווקים כדי להוריד את שער הין. ובעוד השיח בסוגיה מורכב מגופים כמו בנקים מרכזיים, ממשלות ושווקים פיננסיים, אחד מאנשי הפיננסים הבכירים בעולם מצא גוף נוסף שאחראי למלחמת המטבעות החדשה: פייסבוק.

במכתב השבועי שלו למשקיעים תולה יו"ר חטיבת ניהול הנכסים בגולדמן סאקס, ג'ים אוניל, את האחריות למלחמת המטבעות ב"עידן פייסבוק". זה נובע, לדבריו, משום שעם עליית הרשתות החברתיות יש התעניינות גוברת בדברי פוליטיקאים על כלכלות, והדברים שנאמרים בתקשורת נהפכים לוויראליים ומתפשטים במהירות ברשת.

פייסבוקצילום: אילה טל

"החזרה של המונח מלחמת מטבעות הוא סימן נוסף לעידן פייסבוק", כתב אוניל. "כמובן, חלק גדול ממה שנאמר, בייחוד על ידי פוליטיקאים, אפשר להגדיר כהתבטאויות פופוליסטיות שנועדו להסיט או למשוך תשומת לב, בהתאם למטרה. וכמובן, זה קל במיוחד ומפתה יותר מתמיד לעשות זאת בעולם של גישה ישירה לאינטרנט, לבלוגים ולתקשורת מיידית, שבה כל אחד יכול להציע נקודת מבט על כל דבר, בכל רגע".

במכתב תוקף אוניל את גרמניה על הביקורת שלה כלפי צעדי המדיניות המוניטרית של יפן. "אני לא זוכר את אנגלה מרקל או את הבונדסבנק מאשימים את ממשלת שוייץ במניפולציה מכוונת של הפרנק השווייצי". נוסף על כך מזכיר אוניל כי גרמניה עצמה התערבה בשער הפרנק הגרמני מול הפרנק השווייצי לפני השקת היורו. "משעשע לקרוא את ההאשמות של קובעת הטון באירופה".

ג'ים אונילצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker