מייקל בלומברג תרם 1.1 מיליארד דולר לאוניברסיטת ג'ונס הופקינס

הקשרים בין בלומברג לאוניברסיטה שבה למד משפיעים על מדיניותו; עם פרישתו הוא מתכנן לתרום את כל הונו לצדקה

מייקל ברברו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוא הגיע לקמפוס כתלמיד בינוני מתיכון במדפורד, מסצ'וסטס, שהתפשר על ציוני 70 פלוס והגביל את שאיפותיו למועדון המתמטיקה. אולם כשסיים את לימודיו באוניברסיטת ג'ונס הופקינס עם ציונים מצוינים ותאווה למנהיגות, כבר היה מייקל בלומברג כוכב פוליטי וחברתי. הוא היה נשיא אגודת האחווה, נשיא כיתת הבוגרים וראש מועצה באוניברסיטה.

הכרת התודה שלו לאוניברסיטה החלה בתרומה של 5 דולר בשנה בה סיים את הלימודים, אך תפחה לממדים בלומברגיאניים. ביום ראשון הוא העניק תרומה של 350 מיליון דולר לאוניברסיטה שלו - הגדולה בהיסטוריה שלה - וסיכם בכך תרומות של 1.1 מיליארד דולר בארבעת העשורים האחרונים.

הסכום נשמר באפילה עד כה, למרות ששינה משמעותית את פניה של האוניברסיטה. עם התרומה היום, בלומברג הופך לתורם החי הנדיב ביותר בתולדות מוסדות החינוך בארה"ב. עיתוי התרומה – לקראת סיומה של כהונתו השלישית והאחרונה כראש העיר ניו יורק – מעניק הצצה לעתידו, שכנראה יתמלא בפעילות נדבנות ללא גבול. ראש העיר בן ה-70 הבטיח לתרום את כל הונו, 25 מיליארד דולר, לצדקה לפני מותו. הוא הקים קרן שתבצע את המטלה.

התרומות גם מדגישות את הקשרים ההדוקים באופן חריג בין בלומברג וג'ונס הופקינס, ששיחקו תפקיד בלתי נראה בכמה ממהלכיו הגדולים ביותר כראש עיר. חיבתו של בלומברג לאוניברסיטה , כפי שביטא אותה בריאיונות, היא עזה ואישית ביותר. ג'ונס הופקינס, הוא אמר, היתה המקום שאליו נמלט משעמום ימיו בתיכון וגילה קמפוס מלא באנשים ורעיונות חדשים. "חשבתי שעליתי לגן עדן", הוא אמר.

מייקל בלומברגצילום: רויטרס

תרומותיו של בלומברג העצימו את המוניטין והדירוג של ג'ונס הופקינס, את התחרותיות שלה ואת מראה הקמפוס: כספו מימן הקמת בניין פיסיקה, בי"ס לבריאות הציבור, בי"ח לילדים, מכון מחקר לתאי גז, מכון מלריה ואגף בספריה, כמו גם קנייה של יצירות אמנות, מימון 20% מלגות סיוע לסטודנטים בתואר ראשון.

בלומברג נוטה לממן פרויקטים שמתאימים לסגנון שלו, המחפש תמיד את טיעון הנגד, ולאתוס העסקי שלו. כך לדוגמא, הוא החליף במרוצת השנים בכירים בחברת המדיה שלו, ועתה תוקדש התרומה שלו ברובה לגיוס 50 חברי פקולטה חדשים, וחלקה למימון מלגות למעוטי יכולת.

בתמורה, האוניברסיטה נהפכה לבנק המוחות של בלומברג, וסייעה לבסס את מדיניותו בנוגע לעישון, שימוש אלים בנשק והשמנת יתר. היו אלה חברי הפקולטה בג'ונס הופקינס שהציגו בפני בלומברג את המחקרים המקשרים בין התנהגות למחלות. בעקבות זאת לחץ בלומברג על מועצת העיר לאסור עישון בפארקים, ועל מועצת הבריאות לדרוש ממסעדות מזון מהיר להציג ספירת קלוריות, ולהפסיק למכור משקאות ממותקים בכוסות גדולות.

בתור תורם גדול, מקבל בלומברג פריבילגיות מסוימות בקמפוס. כשהתברר להנהלת האוניברסיטה כי מרכז הילדים על שם שרלוט בלומברג (אמו של מייקל בלומברג) יחובר למגדל חדש על שמו של השייח' זאייד בן סולטן אל נהיאן, לשעבר נשיא איחוד נסיכויות המפרץ, הוא התקשר ברעדה לבלומברג. לבלומברג לא היתה בעיה עם המגדל. "יהודי בצד אחד, ערבי בצד האחר,, הוא אמר, "זה מה שצריך לעשות בעולם".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker