גייתנר: חילוץ הבנקים נראה כמו עזרה למישהו שהצית שריפה

שר האוצר האמריקאי היוצא העניק סדרה של ראיונות ביומו האחרון בתפקיד; "מבין את הזעם הציבורי על כך שהלא הוגשו אישומים נגד אף בנקאי בכיר עקב המשבר הפיננסי"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חילוץ המערכת הפיננסית בארה"ב נראה כמו עזרה למישהו שהצית שריפה, אמר היום שר האוצר האמריקאי היוצא, טימותי גייתנר, ביומו האחרון בתפקיד, דיווח העיתון הבריטי "גרידאן".

בסדרה של ראיונות שקיים לרגל פרישתו, התייחס גייתנר לתפקיד המרכזי שמילא במהלך המשבר הפיננסי. בראיון למגזין "ניו ריפבליק" אמר גייתנר כי הוא מסוגל להבין את הזעם הציבורי על כך שלא הוגשו אישומים נגד אף בנקאי בכיר בעקבות המשבר הפיננסי.

טימותי גייתנרצילום: רויטרס

"הגישה שלי היתה שזו תהיה משימה קשה ביותר, אם לא בלתי אפשרית, לגבש חבילת חילוץ פיננסית שתוכל גם להגן ביעילות על כל הקורבנות החפים משפע שנפגעו על ידי המשבר, וגם לספק את הדרישה הציבורית המובנת מאליה לצדק ואחריות. הדברים הללו עמדו במתח ישיר וטרגי, שהיה בלתי פתיר באותה עת", אמר.

גייתנר הושבע לתפקיד שר האוצר ה-75 של ארה"ב ב-26 בינואר 2009, בעיצומו של המשבר הפיננסי. לאור חבילות החילוץ העצומות שהעניק הממשל למגזר הפיננסי במהלך כהונתו, הזעם הציבורי שהתעורר היה בלתי נמנע, אמר גייתנר בראיון לעיתון "וול סטריט ג'ורנל". "זה נראה כמו עזרה למישהו שהצית שריפה", אמר. עם זאת, הוא העריך כי ההיסטוריה תוכיח בסופו של דבר כי החילוץ הפיננסי היה יעיל ופחות יקר משהוערך תחילה.

בתפקידו כשר האוצר, גייתנר לא היה אחראי על הגשת אישומים פליליים, אולם למשרד האוצר של יש תפקיד רגולטורי, וגייתנר גם שימש כאחד הרגולטורים המרכזיים של וול סטריט בתפקידו הקודם כנשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק.

גייתנר אמר בראיון לג'ורנל כי תגובת רשויות האכיפה "עדיין נמצאת בעיצומה". עוד הוסיף כי "חלק עצום ממה שהתרחש לכל רוחב המערכת היה פשוט תמהיל של בורות ורדיפת בצע, או תקוות במקום נסיון, אבל לא היה בלתי חוקי. מרבית המשבים הפיננסים אינם נגרמים עקב הונאה או ניצול לרעה של סמכות. הם נגרמים כתוצאה מכך שאנשים נוטים סיכונים שהם אינם מבינים, נוטלים סיכונים גדולים מדי".

גייתנר ספג לא פעם ביקורת בשל קשריו ההדוקים מדי עם וול סטריט, ואילו הנשיא אובמה הותקף על ידי בכירים במגזר הבנקאי בשל הביקורת החריפה שהשמיע כלפיהם. גייתנר אמר בראיון לניו ריפבליק כי "מעולם אל הבנתי מדוע הקהילה הפיננסית כל כך נעלבה מהתבטאויות כה מתונות ביחס למה שראינו בתקופות אחרות בהיסטוריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker