דאבוס

סמנכ"ל פייסבוק: "סטריאוטיפים פוגעים בקידום נשים"

שריל סנדברג: "כשמנהל אומר משפט כמו 'היא קצת אגרסיבית' הוא משקף באופן לא מודע סטריאוטיפים על נשים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שריל סנדברג, סמנכ"ל התפעול של ענקית הרשתות החברתיות פייסבוק, ביקרה בחריפות את הסטריאוטיפים המגדריים שפוגעים לדבריה בקידום נשים במקומות עבודה, במסגרת פאנל שנערך בכנס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס בשווייץ, בנושא הגברת תפקידן של נשים בקבלת החלטות כלכליות. כך דיווח העיתון הבריטי "גרדיאן".

לדבריה, ישנם מנהלים שמשקפים באופן בלתי מודע סטריאוטיפים על נשים בעת שהם מעריכים את ביצועיהן של עובדות, במשפטים כמו "היא קצת אגרסיבית" או "היא ממלא את תפקידה בצורה נפלאה, אבל עמיתיה לעבודה לא כל כך אוהבים אותה". "המנהלים האלה אומרים זאת מבלי להבין כי זהו למעשה עונש שמוטל על נשים בגלל סטריאוטיפים מגדריים", הוסיפה.

שריל סנדברג. נגד המנגנוןצילום: בלומברג

סנדברג סיפרה במסגרת הפאנל על חולצות הנמכרות בארה"ב, כאשר גירסתן לבנים נושאת את הכיתוב "חכם כמו אבא", בעוד שעל גירסתן לבנות כתוב "יפה כמו אמא". "הלוואי שיכולתי לומר שזה קרה בשנת 1951, אבל זה היה בשנה שעברה", אמרה סנדברג. "ככל שנשים הופכות ליותר מצליחות, כך הן פחות אהודות, וככל שגבר מצליח יותר, הוא אהוד יותר, והמצב הזה מתחיל באותן חולצות שעליהן דיברתי".

סנדברג גם קראה לעסקים "לקיים דו-שיח הרבה יותר פתוח לגבי מגדר", ובכלל זה דו-שיח עם עובדות לגבי תוכניותיהם להביא ילדים לעולם. "כל מחלקת משאבי אנוש תגיד לכם לא לעשות זאת, אבל אנחנו צריכים לקיים דיון הרבה יותר פתוח", אמרה סנדברג. "אפשר לדמות זאת לריצת מרתון. כולם מעודדים את הרצים הגברים, אבל המסר לרצות הנשים הוא שונה: האם את בטוחה שאת רוצה להשתתף במרוץ? האם אינך רוצה לגדל ילדים בבית? חייבים לדבר על הדברים הללו", הוסיפה.

במסגרת הפאנל שבו הופיעה סנדברג, חמישה מתוך שישה המשתתפים היו נשים - יחס הפוך משיעור השתתפותן של נשים בכנס דאבוס, שבו רק 17% מהמשתתפים הן נשים. משתתפת נוספת בפאנל, ראש קרן המטבע הבינלאומית (IMF), כריסטין לגארד, סיפרה במסגרת הדיון כי היא עצמה חוותה אפליה, וכי ההתגברות על אפליה זו סייעה לה להפוך למנהלת טובה יותר.

"גדלתי לצד אחים, וגדלתי בעולם של הבנים, ונאלצתי לפלס את דרכי בעזרת המרפקים", סיפרה לגארד. "בזכות זה אני יודעת יותר להקשיב; אני יותר קשובה לאלו שנמצאים בירכתי החדר ולא רוצים לדבר, אבל שיש להם הרבה מה לתרום". לגארד ציינה עוד כי נשים טובות יותר בעבודת צוות: "זה בגלל ההיסטוריה שלנו, בגלל המורשת שלנו, זה בגלל הדברים שעמם נאלצנו להתמודד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker