בורסות עולם

וול סטריט ברצף העליות הארוך זה 8 שנים

מדד S&P 500 נסגר מעל לרמה של 1,500 נקודות לראשונה מאז 2007 ■ האג"ח הממשלתיות בארה"ב רשמו הנפילה החדה זה 3 חודשים עקב תחילת פירעון הלוואות הבנקים באירופה - התשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ל-1.95% ■ היורו קרוב לשיא של שנה מול הדולר

נמרוד הלפרן
סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט השלימו היום את רצף העליות היומי הארוך ביותר זה למעלה משמונה שנים, ומדד S&P 500 נסגר מעל לרמה של 1,500 נקודות לראשונה מאז שנת 2007, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה הודיע כי בנקים ביבשת יחזירו סכום גדול מהצפוי מהלוואות שקיבלו, ועל רקע דו"חות כספיים חיוביים של ענקית מוצרי הצריכה פרוקטר אנד גמבל ורשת בתי הקפה סטארבקס.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.5% - עלייה יומית שישית ברציפות - בדרכו לעלייה שבועית של 1.8%; מדד S&P 500נסגר מעל לרמה של 1,500 נקודות לראשונה מאז שלהי שנת 2007, לאחר שעלה היום ב-0.6% בדרכו לעלייה שבועית של 1.1%. המדד זה היום השמיני ברציפות והשלים בכך את רצף העליות היומי הארוך ביותר מאז נובמבר 2004. מדד נאסד"ק, אשר ירד אתמול ב-0.7% בעקבות הדו"חות הכספיים המאכזבים של אפל, התאושש היום ב-0.6% בדרכו לעלייה שבועית של 0.5%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות חדות על רקע תחילת פירעון חובות הבנקים באירופה לבנק המרכזי, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.1% - הזינוק היומי החד ביותר זה שלושה חודשים - לרמה של 1.95%, רמתה הגבוהה ביותר זה שלושה שבועות.

הבנקים באירופה פורעים הלוואות הבנק המרכזי

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הודיע היום כי בנקים ביבשת יתחילו לפרוע הלוואות בריבית נמוכה לשלוש שנים, בהיקף של יותר מטריליון יורו (1.34 טריליון דולר) שהעניק להם הבנק המרכזי. 278 בנקים ביבשת יפרעו הלוואות שקיבלו מהבנק בהיקף של 137.2 מיליארד יורו (184 מיליארד דולר) ב-30 בינואר - המועד הכי מוקדם לביצוע תשלומים להחזר ההלוואות. בתשלום ראשוני עבור הלוואות קצרות מועד מיוחדות שקיבלו, מסר הבנק המרכזי. אנליסטים של בלומברג צפו סכום נמוך יותר של 84 מיליארד יורו.

ההלוואות ניתנו במסגרת תוכנית ההלוואות הזולות (LTRO), שהושקה על ידי הבנק המרכזי בסוף 2011 והציע לבנקים הלוואות לשלוש שנים בריבית של 1%. התוכנית נועדה לסייע בהקלת מחנק האשראי שנוצר בגוש היורו עקב המשבר הפיננסי. היורו מתחזק ב-0.6% מול הדולר לשער 1.3461 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר כבר טיפס לרמה של 1.3464 דולר ליורו - שערו הגבוה ביותר מול המטבע האמריקאי מאז פברואר 2012. הין היפני נחלש מול הדולר ב-0.7% לרמתו הנמוכה ביותר מאז שנת 2010.

מכירות בתים חדשים בארה"ב רשמו הזינוק השנתי החד זה 30 שנה

המכירות של בתים חדשים בארה"ב השלימו על העלייה השנתית הראשונה זה שבע שנים, לאחר שזינקו ב-2012 בשיעור החד ביותר זה כמעט שלושה עשורים, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

מכירות בתים חדשים בארה"ב זינקו בשנה שעברה ב-19.9% - הקפיצה השנתית החדה ביותר מאז 1983 - לרמה של 367 אלף בתים, המספר הגבוהה ביותר מאז שנת 2009 וגידול ראשון מאז שנת 2005, מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

השיפור במכירות הבתים ב-2012 נרשם למרות נפילה מפתיעה במכירות הבתים בחודש דצמבר. מכירות בתים חדשים בדצמבר נפלו ב-7.3% לקצב מכירות שנתי של 369 אלף לעומת קצב מכירות של 398 אלף בתים בנובמבר. כלכלנים צפו עלייה במכירות הבתים לקצב שנתי של 385 אלף לעומת קצב מכירות של 377 אלף בתים שעליו דווח במקור בנובמבר.

המחיר החציוני של בתים חדשים עלה בדצמבר ב-1.3% לעומת החודש הקודם, לרמה של 248,900 דולרים. לעומת דצמבר 2011 קפץ המחיר החציוני ב-13.9%. המחיר החציוני בשנת 2012 כולה היה 243,600 דולרים - המחיר השנתי הגבוה ביותר מאז שנת 2007.

עונת הדו"חות בוול סטריט: מיקרוסופט, P&G וסטארבקס

עונת הדו"חות הרבעוניים בארה"ב ממשיכה לצבור תנופה, ובין החברות שדיווחו ביממה החולפת על תוצאותיהן נמנות מיקרוסופט, פרוקטר אנד גמבל וסטארבקס. מתוך 143 החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 שכבר פירסמו דו"חות רבעוניים, כ-75% דיווח על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג.

ענקית מוצרי הצריכה פרוקטר אנד גמבל דיווחה היום על רווח של 4.06 מיליארד דולר, או 1.39 דולר למניה, ברבעון הרביעי של 2012 - יותר מכפליים מרווח של 1.69 מיליארד דולר, או 57 סנט למניה, שרשמה בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 1.1 דולר למניה.

החברה האמריקאית, שעל מוצריה נמנים שמפו הד אנד שולדרס, אבקת הכביסה טייד, חטיפי פרינגלס וחיתולי פמפרס, רשמה בתקופה המדווחת מכירות של 22.18 מיליארד דולר - עלייה של 2% לעומת הרבעון המקביל, ומעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 21.9 מיליארד דולר.

P&G גם העלתה את תחזית הרווח שלה לשנת הכספים הנוכחית וצופה כעת רווח שנתי של 3.97-4.07 דולר למניה, זאת תחזיתה הקודמת לרווח של 3.8-4 דולר למניה. החברה הודיעה בנוסף על כוונתה לבצע קנייה חוזרת של מניות בהיקף 5 עד 6 מיליארד דולר ב-2013 - מעל לתחזיות לפיה היקף הרכישה החוזרת יהיה בטווח של 4-6 מיליארד דולר.

מיקרוסופט, חברת התוכנה הגדולה בעולם, דיווחה אמש (יום חמישי) לאחר סגירת המסחר בוול סטריט, על ירידה ברווחיה הרבעוניים לאחר שמכירות חלשות מהצפוי של קונסולת המשחקים Xbox האפילו בהשפעתן על מכירות איתנות של מערכת ההפעלה החדשה חלונות 8.

מיקרוסופט, שמערכת ההפעלה שלה מותקנת בקרוב ל-90% המחשבים האישיים בעולם, רשמה רווח של 6.38 מיליארד דולר, או רווח של 76 סנט למניה, ברבעון הרביעי של 2012, שהיה רבעון הכספים השני של החברה. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 75 סנט למניה. בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, רשמה החברה רווח של 6.62 מיליארד דולר, או רווח של 78 סנט למניה.

בשורה העליונה רשמה ענקית התוכנה האמריקאית בתקופה המדווחת מכירות של 21.46 מיליארד דולר לעומת מכירות של 20.89 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של שנת 2011. בניגוד לשורת הרווח, תוצאות החברה בשורה זו היו נמוכות במעט מתחזיות האנליסטים למכירות של 21.57 מיליארד דולר.

סטארבקס, רשת בתי הקפה הגדולה בעולם, דיווחה אתמול (ה') לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על גידול של 13% ברווחיה הרבעוניים הודות להמשך המשך הצמיחה במכירותיה באסיה. המכירות של סניפי הרשת בעולם הפתוחים לפחות שנה צמחו ב-6% - מעל לתחזית האנליסטים לגידול של 5.4%.

רווחי סטארבקס ברבעון הרביעי של 2012 הסתכמו ב-432.2 מיליון דולר, או 57 סנט למניה - שיפור לעומת רווח של 382.1 מיליון דולר או 50 סנט למניה, ברבעון המקביל בשנה הקודמת. הכנסות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-3.8 מיליארד דולר, צמיחה של 11% לעומת הרבעון המקביל.

מניית שירות הסרטים המקוון נטפליקס השלימה זינוק דו-יומי של 63% לאחר שדיווחה שלשום (ד') על תוצאות כספיות רבעוניות טובות מהצפוי, וזינוק של כמעט ארבעה מיליון במספר מנוייה.

אפל כבר לא החברה בעלת שווי השוק הגדול בעולם

ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל איבדה היום את מעמדה כחברה הבורסאית בעלת השווי שוק הגדול בעולם לטובת חברת אקסון מוביל - שנה בלבד לאחר שהדיחה את ענקית האנרגיה האמריקאית מהתואר.

שווי השוק של אפל נחתך בכמעט רבע טריליון דולר מאז שמחיר מנייתה זינק לשיא של יותר מ-700 דולר ב-21 בספטמבר, היום בו הוציאה לשוק את דגם הטלפון החכם אייפון 5. באותה עת, נסחרה אפל בשווי שוק גבוה ב-240 מיליארד דולר מזה של אקסון - סכום שלעצמו היה גדול יותר מהשווי שוק של כל חברה אחרת בוול סטריט למעט שלוש: גוגל, אקסון וברקשייר התאוויי.

עם זאת, מאז נחתך שווי החברה ביותר משליש, ובתום יום המסחר היום בוול סטריט היה שווי השוק של החברה נמוך מזה של אקסון. שווי השוק של אפל - החברה הבורסאית בעלת השווי שוק הגדול בעולם - נחתך אתמול (יום חמישי) בכ-60 מיליארד דולר בעקבות הנפילה היומית החדה ביותר של מניית אפל זה ארבע שנים, לאחר שענקית מוצרי האלקטרוניקה דיווחה לאחר סגירת המסחר ביום רביעי על הכנסות נמוכות מתחזיות האנליסטים זה הרבעון השלישי ברציפות, עקב מכירות חלשות מהצפוי של אייפון.

רווחי אפל ברבעון הרביעי הסתכמו ב-13.1 מיליארד דולר, כמעט ללא שינוי לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. מכירות החברה ברבעון הסתכמו ב-54.5 מיליארד דולר, צמיחה של 18% לעומת הרבעון המקביל, אך פחות מתחזית האנליסטים למכירות של 54.9 מיליארד דולר. התוצאות הכספיות המאכזבות של אפל גררו סדרת הורדות של המלצות ומחירי היעד למניה שמעניקים אנליסטים.

בורסות אירופה בשיא של כמעט שנתיים

בורסות אירופה נסגרו ברמתן הגבוהה ביותר זה כמעט שנתיים בעקבות עלייה חדה מהצפוי בבטחון העסקים בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביבשת - ולאחר שהבנק המרכזי של אירופה הודיע כי בנקים ביבשת יחזירו סכום גדול מהצפוי מהלוואות שקיבלו. 

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3% בדרכה לזינוק שבועי של 2.1% פרנקפורט קפצה היום ב-1.4%; פאריס הוסיפה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.3% לרמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר 2011. בסיכום שבועי עלה המדד ב-0.9% - עלייה שבועית ראשונה זה שלושה שבועות.

אירופה סיפקה חדשות חיוביות נוספות גם בחזית המקרו כלכלית, לאחר שבטחון העסקים בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביותר ביבשת - עלה בשיעור חד מהצפוי החודש. מדד בטחון העסקים בגרמניה עלה בינואר לרמה של 104.2 נקודות  - רמתו הגבוהה ביותר זה מחצית השנה - לעומת רמה של 102.4 נקודות בדצמבר, מסר היום מכון המחקר Ifo. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 103 נקודות.

כלכלת בריטניה התכווצה ב-0.3% ברבעון האחרון של 2012 לעומת הרבעון השלישי, כך לפי נתונים ראשוניים של לשכת הסטטיסטיקה בממלכה (ONS). הנתון מקרב את בריטניה למיתון שלישי ברציפות. ברבעון השלישי הכלכלה צמחה בשיעור של 0.9% בהשוואה לרבעון השני. אנליסטים צפו כי התמ"ג יירד בשיעור של 0.1%.

אתמול דיבר ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בכנס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס ואמר למנהיגי האיחוד האירופי כי העמקת שיתוף הפעולה הפוליטי באירופה היא טעות שבריטניה לא תיקח בה חלק.

אסיה ננעלה במגמה מעורבת

המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת: טוקיו עלתה ב-2%; סידני הוסיפה 0.4%; הונג קונג איבדה 0.4%; שנחאי ירדה ב-0.5%; סיאול השילה 0.9% לאחר פרסום דו"חות ענקית האלקטרוניקה סמסונג.

הין היפני נחלש ב-0.2% ועבר להסחר תמורת יותר מ-90 ין לדולר. היחלשות הין הגיעה לאחר דבריו של סגן שר הכלכלה, יסוטשי נישימורה, שאמר אמש בראיון לבלומברג כי ניתן לומר שרמה של 90 ין לדולר "היא תיקון עבור הין, החזק אבל זה עוד לא הסוף". לפני פתיחת המסחר ביפן היום הגיע שער הין ל-90.67 - השער הגבוה ביותר מאז יוני 2010 - לאחר נתוני מקרו שפורסמו הראו כי יפן נותרה בדיפלציה בדצמבר.

הבנק המרכזי של יפן וממשלת יפן אמרו השבוע כי יעשו כל שביכולתם כדי לתמרץ את הכלכלה והודיעו על התערבות בשוק הכסף. ההחלטה גררה ביקורת רבה מצב מנהגים רבים בעולם שטענו כי יפן עלולה לגרום ל"מלחמת מטבעות".

נתונים שפורסמו אמש ברחבי הגלובוס הצביעו על שיפור במגזר הייצור, לאחר שמדדי הייצור בארה"ב ובסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - עלו לשיא של כשנתיים, ומדד פעילות הייצור באירופה טיפס לרמתו הגבוהה ביותר זה 10 חודשים. בארה"ב פורסמו אתמול נתונים שהצביעו על עלייה חדה מהצפוי במדד המדדים הכלכליים המובילים ועל נפילת מספר תביעות האבטלה לשפל של חמש שנים.

ענקית האלקטרוניקה סמסונג דיווחה על עלייה של 76% ברווחי הרבעון הרביעי לשיא של 7.04 טריליון וון (6.6 מיליארד דולר) על רקע מכירות חזק במגזר הסמארטפונים. עם זאת, התוצאות היו נמוכות מתחזיות האנליסטים שצפו רווח של 7.3 טריליון וון

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker