שיפור במגזר הייצור בעולם; הפעילות בארה"ב וסין בשיא של שנתיים

בארה"ב נפלו תביעות האבטלה לשפל של 5 שנים ומדד המדדים הכלכליים המובילים עלה בשיעור חד מהצפוי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נתונים שפורסמו היום ברחבי הגלובוס הצביעו על שיפור במגזר הייצור, לאחר שמדדי הייצור בארה"ב ובסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - עלו לשיא של כשנתיים, ומדד פעילות הייצור באירופה טיפס לרמתו הגבוהה ביותר זה 10 חודשים. בארה"ב פורסמו היום נתונים שהצביעו על עלייה חדה מהצפוי במדד המדדים הכלכליים המובילים ועל נפילת מספר תביעות האבטלה לשפל של 5 שנים.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בארה"ב עלה החודש לרמה של 56.1 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר מאז מארס 2011 - לעומת רמה של 54 נקודות בדצמבר, לפי נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר מרקיט. כלכלנים צפו מדד ברמה של 53 נקודות בלבד. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות.

צילום: סוכנויות

מוקדם יותר היום, מסרה מרקיט כי מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בגוש היורו עלה בינואר לרמה של 48.2 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר זה 10 חודשים - לעומת רמה של 47.2 נקודות בדצמבר.

באסיה, מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בסין של מרקיט ובנק HSBC הראה כי הייצור בסין ממשיך להתאושש. המדד טיפס בינואר לרמה של 51.9 נקודות - רמתו הגבוהה זה שנתיים - לעומת רמה של 51.5 נקודות בדצמבר.

תביעות האבטלה בארה"ב Cשפל של 5 שנים

מספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב נפל לשפל של חמש שנים, מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב עלה בשיעור חד מהצפוי וריבית המשכנתאות בארה"ב עלתה לרמתה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ב-5,000 לרמה של 330 אלף - המספר הנמוך ביותר זה חמש שנים - מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה למספר גבוה יותר של 355 אלף תביעות אבטלה.

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב עלה בדצמבר ב-0.5% - העלייה החדה ביותר מאז ספטמבר - מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של המדד בשיעור של 0.4%. "בשוק הדיור, שהכביד על הכלכלה זמן רב, עבר מרמה שלילית לחיובית, ויסייע לשיפור מאזני הצרכנים ולחיזוק הצריכה", אמר הכלכלן קן גולדסטיין מחברת קונפרנס בורד בעת פרסום המדד.

הריבית על משכנתא ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, עלתה בשבוע החולף לרמה של 3.42% - רמתה הגבוהה ביותר מאז שלהי בספטמבר - לעומת רמה של 3.38% בשבוע הקודם, לפי נתונים שפירסמה היום ענקית המשכנתאות פרדי מאק. עם זאת, למרות העלייה, הריבית עודנה קרובה לרמתה הנמוכה מעולם, ובשבוע המקביל בשנה הקודמת היתה הריבית ברמה של 3.98%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker