דאבוס 2013

רוביני: "ההרחבה הכמותית תיצור בנקים זומבים"

בדיון סוער בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס הזהיר הכלכלן מפני ההשלכות ארוכות הטווח של מדיניות ההרחבה הכמותית שבה נוקטים בנקים במדינות מערביות

סוכנויות הידיעות

נוריאל רוביני, הכלכלן שכונה "ד"ר דום" לאחר שצפה את המשבר הכלכלי הגדול, הזהיר מפני ההשלכות לטווח ארוך של הסתמכות על מדיניות הרחבה כמותית שנועדה לסייע לכלכלות המערביות מוכות המשבר.

בדיון סוער בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שבשווייץ אמר רוביני, כלכלן מאוניברסיטת ניו יורק שמנהל חברת ייעוץ, כי הבנקים המרכזיים מסתכנים כאשר הם מעמיסים על הכלכלה בנקים ועסקים מוכי חוב שהיה צריך לתת להם לפשוט רגל. "לאורך זמן, תקבלו בנקים זומבים, חברות זומביות, משקי בית זומבים, וזה יגרום לנזקים בטווח הארוך", אמר. המונח "בנקים זומבים" הוטבע ביפן, כדי לתאר בנקים פושטי רגל שהוזרם להם כסף בזול.

נוריאל רוביני צילום: בלומברג

רוביני הודה כי ההרחבה הכמותית סייעה למנוע שפל גדול חדש לאחר התמוטטות ליהמן ברדרס ב-2008. עם זאת, הוא טען כי היא פוגעת בכלכלה בטווח הארוך. הוא התווכח עם אדם פוזן, חבר ועדת המדיניות המוניטרית לשעבר של הבנק המרכזי של בריטניה, אשר קידם במהלך כהונתו את הרחבת מדיניות רכישת הנכסים.

רוביני דיבר נגד החלטת הבנק הפדרלי בארה"ב להמשיך ולרכוש נכסים במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית השלישית עד ששיעור האבטלה יירד ל-6.5%, ואמר כי מקבלי ההחלטות לא יודעים להעריך נכון עד כמה שיעור האבטלה יכול לרדת מבלי לעורר אינפלציה.

הוא הזהיר כי ככל שגישתם של הבנקאים המרכזיים תיהפך לפחות קונוונציונלית, כך הם מסכנים יותר את משטר יעדי האינפלציה ששירת את העולם בנאמנות במשך 20 השנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker