לראשונה בתולדות הצבא האמריקאי: נשים ישולבו בתפקידים קרביים

שר ההגנה האמריקאי החליט לפתוח 230 אלף משרות נוספות בפני נשים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נשים יוכלו לראשונה לשרת בתפקידים קרביים בצבא ארה"ב השנה, בעקבות החלטה תקדימית של שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה, להסיר איסור על שירות נשים בחזית. המהלך עשוי לפתוח בפני נשים מאות אלפי תפקידים קרביים, בהם גם עמדות בסיירות המובחרות של צבא ארה"ב. על מפקדי זרועות הצבא האמריקאי להגיש לפנטגון עד ה-15 במאי תוכניות לשילוב נשים בתפקידים קרביים.

בפברואר 2012 אישר הפנטגון פתיחה של כ-14,500 תפקידים קרביים לנשים, אך עדיין נמנעו מהם תפקידים בחילות הרגליים, השריון והקומנדו. ההחלטה הנוכחית צפויה לפתוח בפניהן 230 אלף תפקידים נוספים. כיום נשים מהוות 14% מכוח האדם הפעיל בצבא ארה"ב, מה שהופך את הצבא לאחד ממקומות העבודה המפלים ביותר מבחינה מגדרית בארה"ב. בנוסף, חסימת כניסתן של נשים לתחומים מסויימים מונע את קידומן ומהווה תקרת זכוכית נוקשה.

חיילת שבה מעיראקצילום: נטשה מוזגוביה

בנובמבר 2012, ארבע חיילות, בתמיכת ארגון חירויות האזרח האמריקאי (ACLU), הודיעו כי הן תובעות את משרד ההגנה בגין ההגבלות על שירות נשים בחזית, וטענו כי נשים כבר למעשה פעילות בתפקידים קרביים בעיראק ובאפגניסטן. בשל אופי מלחמות אלה, שה"חזית" בהן אינה בהכרח חזית שדה הקרב, נשים היו מעורבות משמעותית בלחימה, כטייסות, שוטרות צבאיות, קצינות מודיעין וכדומה. 130 נשים נהרגו במלחמות באפגניסטן ובעיראק.

בעולם המערבי, ארה"ב אינה המדינה האחרונה שאינה מאפשרת שילוב מלא של נשים בצבא. קנדה היתה ממובילות המגמה, כשקיבלה החלטה לשילוב מלא של נשים ב-1989. בגרמניה אושר שילוב מלא של נשים ב-2001, באוסטרליה ב-2011. בריטניה עוד לא אישרה שילוב נשים בתפקידים קרביים, לאחר שב-2010 קבעה ועדה כי אף שאין לנשים מגבלות פיסיות או פסיכולוגיות המונעות שילובן בתפקידים, לא ברור מה תהיה השפעה של צוותים שבהם משרתים שני המינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker