הפתרון של שר האוצר היפני להזדקנות האוכלוסייה: "שיזדרזו וימותו כבר"

טארו אסו, דמות כבר שנויה במחלוקת ביפן, אמר כי "אנשי הצינורות" מכבידים על המערכת וצריך "לתת להם למות כבר"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר האוצר היפני טארו אסו גרם לסערה ציבורית ביפן, פחות מחודש לאחר כניסת ממשלתו לשלטון, כאשר אמר שזקני החברה היפנית מהווים נטל כלכלי על החברה וכי יש לאפשר להם להאיץ את מותם. הוא התייחס לזקנים שכבר אינם מסוגלים לאכול בכוחות עצמם כאל "אנשי צינורות", בחברה בה כבוד לקשישים הוא מהותי ובה זקנים מהווים חלק הולך וגדל באוכלוסיה.

"השם ישמור אם מאלצים אתכם לחיות כשאתם רוצים למות. אני הייתי מרגיש יותר ויותר רע אם הייתי יודע שכל הטיפול שלי ממומן על ידי הממשלה", אמר אסו בפגישה של המועצה לרפורמה במערכת הביטוח הלאומי של יפן. "הבעיה לא תיפתר אלא אם ניתן להם להזדרז ולמות כבר". הוא ציין כי משרד הבריאות והרווחה "מודע היטב לכך שהעלות של קיום מטופלים בודדים בשלבים האחרונים לחייהם היא עשרות מיליוני ין בחודש".

טארו אסו, סגן ראש ממשלת יפן
טארו אסו, סגן ראש ממשלת יפןצילום: רויטרס

הזדקנות האוכלוסיה היא בעיה מהותית ביפן, בה כמעט רבע מהאוכלוסיה, שמונה 128 מיליון נפשות, כבר מעל גיל 60. ב-50 השנים הקרובות צפוי שיעור זה לטפס ל-40%. שיעור הקשישים הגבוה פירושו כי חלק הולך וקטן מהאוכלוסיה היפנית מפרנס מספר הולך וגדל של קשישים שכבר יצאו ממעגל העבודה. בנוסף, שיעורם הגבוה מקשה על הטיפול בהם, ולפי נתוני הממשל, 4.6 מיליון קשישים חיו בגפם ב-2010. מספר הקשישים שמתו בביתם זינק ב-61% תוך 8 שנים והגיע ב-2010 ל-2,194.

עמדתו של אסו אינה מפתיעה. עוד בעת כהותנו כראש ממשלת ביפן ב-2008, הוא יצא כנגד "קשישים עצלנים" והתלונן כי המדינה אינה צריכה לממן את הטיפול של מי שאינם מטפלים בעצמם. מנגד, הוא גם אמר בעבר כי "בחורים צעירים בלי אגורה שחוקה" אינם צריכים להינשא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker