בית הנבחרים בארה"ב אישר השעיית תקרת החוב ל-3 חודשים

הסנאט צפוי להצביע על הצעת החוק בהקדם; הבית הלבן: הנשיא אובמה יאשר את החוק בחתימתו; המהלך נועד לאפשר המשך המגעים במערכת הפוליטית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית הנבחרים בארה"ב, הנמצא בשליטת המפלגה הרפובליקאית, אישר היום (ד') השעיה זמנית של תקרת החוב של הממשל בארה"ב, שעומדת כיום על 16.4 טריליון דולר, עד ל-19 במאי. ההחלטה על השעיית תקרת החוב - הסכום המירבי שמותר לארה"ב ללוות על פי חוק - זכתה לברכתם של הסנאט והבית הלבן, וככל הנראה תאושר בהקדם.

בית הנבחרים אישר את הצעת החוק ברוב של 285 תומכים מול 144 מתנגדים. מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, הודיע כי הבית העליון של הקונגרס יאשר את הצעת החוק שאושרה על ידי בית הנבחרים בהקדם האפשרי ומבלי להכניס בה שינויים כלשהם. הבית הלבן אף הוא הודיע כי הנשיא ברק אובמה יאשר בחתימתו את החוק להשעיה זמנית של תקרת החוב.

בית הנבחרים, וושינגטון, ארה"בצילום: בלומברג

היוזמה להשעות זמנית את תקרת החוב נועדה לאפשר למגעים במערכת הפוליטית בארה"ב בסוגיה להימשך ללא חשש מיידי לחדלות פירעון של הממשל.

בעבר הועלתה תקרת החוב כדרך שגרה, כמהלך טכני בלבד, אך לנוכח לחצים כבדים לקצץ בחובותיה, משתמשים הרפובליקאים בגבול הטכני הזה כבן ערובה בקרב על קיצוצי התקציב. אם תקרת החוב לא תועלה ברגע שארה"ב תגיע לרגע שבו אין לה כסף לפרוע את חובותיה, היא עלולה להיכנס באופן טכני לחדלות פירעון, ולפני כן להשבתה של פעילות רוב משרדיה.

"תקרת החוב היא סיכון שמכביד ללא הפסקה על השוק", אמר ברנר דלטר, נשיא חברת ההשקעות אלטימאו, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "זה עלול לגרום לתנודתיות בשוק בטווח הקצר, אבל לכולם יש עניין להגיע להסכם".

"אם הצעת החוק תאושר היום על ידי בית הנבחרים ובהמשך על ידי הסנאט, הדבר עשוי להקל מעט על השווקים, שכן האיום של חדלות פירעון יידחה", כתבו אנליסטים של דנסק בנק בדו"ח שפירסמו מוקדם יותר היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker