דאבוס 2013

"פסטיבל ריכולים" בלי קלינטון ובונו ובלי מסיבות פרועות

לא מעט אורחים קבועים ויתרו השנה על השתתפותם בכנס בדאבוס, וגם המסיבה הלוהטת של גוגל בוטלה; עם שפל של אמון הציבור בפוליטיקאים בכל העולם ושיא שלילי באבטלה הגלובלית, הייתכן שדאבוס מתחילה להצטייר כסמל של ניתוק חברתי?

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"דינמיות של התאוששות" - זו הכותרת שהעניקו מארגני הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס לכנס שנפתח היום (ד') ויימשך עד ראשון. "אין לי מושג ירוק מה זה אומר", כתב פרשן CNN ריצ'רד קווסט, המדווח גם השנה מהכנס. הוא הצטרף ל-2,600 פוליטיקאים, בעלי הון ובכירי המגזר העסקי מ-100 מדינות בעולם, שנהרו השבוע אל העיירה הציורית באלפים השווייציים. 

אם הסקרנות קשה מנשוא ואתם פשוט חייבים לבדוק מקרוב מה המשמעות המעשית של "דינמיות של התאוששות" (ועל הדרך להנציח עצמכם עם מגלשי סקי לצד אנגלה מרקל), שיכרו חליפה, אירזו ביגוד תרמי ושיברו תוכנית חיסכון כדי לממן סוף שבוע בעלות של 40 אלף דולר: ההשתתפות בכנס בדאבוס עולה 20 אלף דולר לאזרח פרטי או לנציג של חברה עסקית; הטיסות לשוויץ וממנה לתוך העיירה יוסיפו עוד 15 אלף דולר; הוצאות על מזון, שתיה ופינוקים אחרים יסתכמו ב-5,000 דולר נוספים, לפי חישובי CNN.

דאבוס. לא יהיו חגיגות פרועות כמו בשנים החולפותצילום: בלומברג

גם אם היו לכם 40 אלף דולר מיותרים, כל זה לא היה אפשרי לולא היו נותרים השנה כמה חדרים פנויים בדאבוס. לא מעט אורחים קבועים ויתרו השנה על השתתפותם, בהם נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, סולן יו-2 בונו (במקרה שלו, מחלת העיניים ממנה הוא סובל היא שככל הנראה מונעת השתתפותו), הכלכלן ניאל פרגוסון שנהג לשמש מנחה של כמה מהפאנלים בכנס, ומשולש הפיקוד של גוגל - המייסדים סרגיי ברין ולארי פייג' ויו"ר החברה אריק שמידט. גם נייקי, חברת מוצרי הספורט הגדולה בעולם, לא שלחה אף נציג בכיר, וכך גם אקסל פרטנרס, אחת מקרנות ההון סיכון הגדולות והמצליחות בעולם.

בשנה שעברה, על רקע האיומים המוחשיים לפירוקו של גוש היורו ומשבר עולמי חדש, המסיבות הליליות הפרועות של גוגל ושל אקסל פרטנרס התחרו זו בזו. השנה הן ייראו כמו זיכרון רחוק, ובאי הכנס ייאלצו למצוא מקום אחר להתיר את עניבתם ולהשתחרר (87% מהמוזמנים לדאבוס הם גברים). גוגל הודיעה על ביטול המסיבה שלה כבר לפני שבועיים, בלא נימוק, אף שזו נחשבה כבר שנים ל"אירוע הלוהט של דאבוס", כפי שאמרה לבלומברג קארי סטואבר מחברת המחקר הרפואי Aeras. היא תוכל להתנחם בקוקטייל החגיגי שתערוך מריסה מאייר, מנכ"לית יאהו.

האם ההיעדרות של גוגל (ואחרים) מדאבוס מקרית, או שמא מצביעה על תחילתה של מגמה? האם המעטים אך החשובים שהעדיפו להדיר רגליהם מהכנס השנה מתחילים להבין כי שהות של חמישה ימים בחיק אצולת ההון-שלטון העולמית יכולה להיתפס בעיני רבים כהשחתת זמן וסמל של ניתוק, שאינם עולים בקנה אחד עם הנורמות הציבוריות הנדרשות בעולם שלא מצליח להיחלץ מהמשבר לאחר הקריסה של המנגנונים הפיננסיים ב-2008 וחוסר התפקוד של פוליטיקאים? אלה סובלים מירידה חדה באמון הציבור בכל רחבי העולם, לפי מדד האמון של חברת אדלמן.

ב-2012 צנח שיעור חוסר האמון של האזרחים בפוליטיקאים לשפל היסטורי של 43%, לעומת 52% שנה קודם לכן. עוד פורסם השבוע כי האבטלה העולמית תשבור שיא שלילי ב-2013 וצפויה לטפס בעקביות עד 2017, לפי תחזית ארגון התעסוקה העולמי.

הפוליטיקאים - והבנקאים שאותם חילצו במשבר - ודאי יעסקו בפאנלים השונים בכובד ראש בצרות הכלכליות באירופה, בארה"ב ובעולם העני. את ה"דינמיות של התאוששות" אפשר לפרש בדרכים רבות, הציע ריצ'רד קווסט. יש כאלה שמעדיפים לפרש זאת כ"פסטיבל של ריכולים", כפי שהגדיר את דאבוס פרופ' אנדרו רוז מביה"ס למינהל עסקים באוניברסיטת ברקלי בארה"ב. "מעט מאוד באמת קורה שם, אבל אני בטוח שכולם שם עושים חיים", אמר ל"דיילי ביסט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker