קיטרת על מקום העבודה בפייסבוק? בארה"ב אסור לפטר אותך בגלל זה

סדרה של פסיקות ותקנות מעגנת את הזכות להתלונן על תנאי עבודה בפומבי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סדרה של פסיקות בבית משפט והוראות מרגולטורים של שוק העבודה מנסות להפעיל לחץ על מעסיקים לצמצם מדיניות המגבילה את חופש הביטוי של עובדיהם ברשתות חברתיות. לעתים קרובות, מעסיקים מנסים למנוע מעובדים להתבטא בפומבי על בעיות בתוך החברה ברשתות חברתיות, ובשנתיים האחרונות כבר היו מקרים בהם עובדים פוטרו כיוון שהפרו הוראות שכאלה.

אולם, הוועד הלאומי ליחסי עבודה בארה"ב (NLRB), רגולטור של שוק התעסוקה האמריקאי, טוען, באמצעות פסיקות ותקנות, כי לעובדים יש זכות לדון בתנאי עבודתם וסביבת העבודה שלהם בחופשיות וללא חשש מהתנכלות - בין אם הדיון מתקיים במשרד או בפייסבוק. הוועד אילץ חברות בכמה מקרים לבטל פיטורים של עובדים בשל התבטאות ברשתות חברתיות. הוא גם מפעיל לחץ על חברות ברחבי ארה"ב - בהן חברות ענק כמו ג'נרל מוטורוס או טארגט - לשנות את תקנון המדיה החברתית שלהם.

צילום: אי–פי

"רבים רואים במדיה החברתית את מקום המפגש החדש של מקום העבודה", אמר מרק פירס, יו"ר הוועד, וציין כי חוקי ארה"ב מגנים על זכותם של עובדים לדון על נושאים הנוגעים למקום העבודה. "אנחנו בסך הכל מיישמים חוקים מסורתיים לגבי טכנולוגיה חדשה", הוסיף. החלטות הוועד, הנוגעות לכלל מעסיקי המגזר הציבורי, קובעות כי איסורים כלליים על "אמירות לא מכבדות" או ביקורת נגד המעסיק מנוגדות לחוק האמריקאי, אם הן פוגעות בזכות העובדים לדבר זה עם זה בניסיון לשפר את תנאי העסקתם.

אך פסיקות אלה אין פירושן כי לעובדים בארה"ב מותר לומר כל העולה על רוחם. כמה פסיקות צידדו במעסיקים, כאשר העובדים פוטרו על רקע אמירות פוגעניות שאינן מהוות פעילות מאורגנת שנועדה לשיפור תנאי התעסוקה.

NLRB אינו המוסד הממשלתי היחיד הקובע תקנות חדשות בנוגע ליחסים בין תאגידים למדיה חברתית. בתחילת החודש, קליפורניה ואילינוי הצטרפו ל-4 מדינות אחרות בארה"ב שאסרו על חברות לבקש מעובדים או ממבקשי עבודה את סיסמאותיהם לרשתות חברתיות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker