בורסות עולם |

ההיי-טק הקפיץ את וול סטריט; S&P על סף 1,500 נקודות

גוגל, יבמ ו-AMD קפצו ב-4%-12% בעקבות דו"חות רבעוניים; מדד S&P 500 עלה יום שישי ברציפות; מדד דאו ג'ונס נסגר ברמתו הגבוהה מאז אוקטובר 2007; בית הנבחרים בארה"ב אישר השעיה זמנית של תקרת החוב

נמרוד הלפרן
רונית דומקה
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד הלפרן
רונית דומקה
נדן פלדמן

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא של יותר מחמש שנים, ומדד S&P 500 עלה זה היום השישי ברציפות, לאחר שבית הנבחרים בארה"ב אישר היום השעיה זמנית של תקרת החוב של הממשל, ובעקבות דו"חות כספיים חיוביים של ענקיות טכנולוגיה דוגמת גוגל, יבמ ו-AMD. ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל תפרסם את תוצאותיה הרבעוניות לאחר סגירת המסחר.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2007; מדד S&P 500עלה זה היום השישי ברציפות - רצף העליות היומי הממושך ביותר זה שישה שבועות - וטיפס ב-0.2% לרמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2007. מדד נאסד"ק הוסיף 0.3%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.01% לרמה של 1.83%.

בית הנבחרים בארה"ב אישר השעיית תקרת החוב ל-3 חודשים

בית הנבחרים בארה"ב, הנמצא בשליטת המפלגה הרפובליקאית, אישר היום השעיה זמנית של תקרת החוב של הממשל בארה"ב, שעומדת כיום על 16.4 טריליון דולר, עד ל-19 במאי. ההחלטה על השעיית תקרת החוב - הסכום המירבי שמותר לארה"ב ללוות על פי חוק - זכתה לברכתם של הסנאט והבית הלבן, וככל הנראה תאושר בהקדם.

בית הנבחרים אישר את הצעת החוק ברוב של 285 תומכים מול 144 מתנגדים. מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, הודיע כי הבית העליון של הקונגרס יאשר את הצעת החוק שאושרה על ידי בית הנבחרים בהקדם האפשרי ומבלי להכניס בה שינויים כלשהם. הבית הלבן אף הוא הודיע כי הנשיא ברק אובמה יאשר בחתימתו את החוק להשעיה זמנית של תקרת החוב.

היוזמה להשעות זמנית את תקרת החוב נועדה לאפשר למגעים במערכת הפוליטית בארה"ב בסוגיה להימשך ללא חשש מיידי לחדלות פירעון של הממשל.

בעבר הועלתה תקרת החוב כדרך שגרה, כמהלך טכני בלבד. אולם לנוכח לחצים כבדים לקצץ בחובותיה, משתמשים הרפובליקאים בגבול הטכני הזה כבן ערובה בקרב על קיצוצי התקציב. אם תקרת החוב לא תועלה ברגע שארה"ב תגיע לרגע שבו אין לה כסף לפרוע את חובותיה, היא עלולה להיכנס באופן טכני לחדלות פירעון, ולפני כן להשבתה של פעילות רוב משרדיה.

בחזית המקרו כלכלית בארה"ב היום: מחירי הבתים בארה"ב עלו בנובמבר ב-0.6% לעומת החודש הקודם, וב-5.6% לעומת נובמבר 2011, לפי נתונים שפירסמה היום רשות הדיור הפדרלית (FHFA). עם זאת, מחירי הבתים עדיין נמוכים ב-15.2% מהשיא שרשמו בשנת 2007.

קרן המטבע הורידה את תחזית הצמיחה העולמית

קרן המטבע הבינ"ל (IMF) הורידה היום את תחזית הצמיחה הכלכלית העולמית לשנה הנוכחית ולשנת 2014, בשל המשך הכבדת משבר החוב באירופה על הצמיחה הגלובלית. קרן המטבע אף צופה כי כלכלת גוש היורו תתכווץ ב-2013 זה השנה השנייה ברציפות.

קרן המטבע צופה כי התוצר העולמי ירשום השנה צמיחה של 3.5%, לעומת תחזית קודמת של הקרן מחודש אוקטובר, לצמיחה של 3.6%. עם זאת, הצמיחה הצפויה עודנה גבוה מגידול של 3.2% בתוצר העולמי שנרשם בשנה שעברה. קרן המטבע הורידה גם את תחזית הצמיחה לשנת 2014 לרמה של 4.1% לעומת תחזיתה הקודמת מאוקטובר לצמיחה של 4.2%.

קרן המטבע הורידה את תחזית הצמיחה לכלכלות של 17 מדינות גוש היורו, וצופה כעת צמיחה שלילית של 0.2% בשנת 2013, לעומת תחזיתה הקודמת לצמיחה של 0.2%. קרן המטבע הורידה גם את תחזית הצמיחה של ארה"ב, הכלכלה הגדולה בעולם, וצופה כעת צמיחה של 2% השנה לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 2.1%. עם זאת, הקרן העלתה את תחזית הצמיחה של ארה"ב לשנת 2014 מ-2.9% ל-3%. קרן המטבע הותירה ללא שינוי את תחזית הצמיחה של יפן לשנה הנוכחית, ברמה של 1.2%, אולם חתכה את התחזית לשנת 2014 מ-1.1% ל-0.7%.

עונת הדו"חות בוול סטריט: אפל, גוגל ומקדונלדס

עונת הדו"חות הכספיים הרבעוניים של החברות בארה"ב צוברת תנופה, ומוקד תשומת הלב נתון ביממה האחרונה למגזר הטכנולוגיה. גוגל, מפעילת מנוע החיפוש הפופולרי באינטרנט, וענקית שירותי המחשוב יבמ, דיווחו אתמול לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על רווחים רבעוניים גבוהים מהצפוי, ואפל, החברה הבורסאית בעלת השווי שוק הגדול בעולם, תפרסם את תוצאותיה הכספיות לאחר סגירת המסחר היום.

ענקית האינטרנט גוגל דיווחה אמש על רווח של 2.89 מיליארד דולר, או 8.62 דולר למניה, ברבעון הרביעי של 2012, לעומת רווח של 2.71 מיליארד דולר, או 8.22 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים, רשמה החברה בתקופה המדווחת רווח של 10.65 דולר למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 10.5 דולר למניה.

יבמ דיווחה על היא על גידול חד מהצפוי של 6.3% ברווחיה הרבעוניים, ו-AMD, יצרנית השבבים למחשבים אישיים (PC) השנייה בגודלה בעולם, רשמה הכנסות רבעוניות גבוהות מהצפוי הודות למכירות ערות של שבבים המיועדים לשרתים.

אפל , יצרנית הטלפון החכם אייפון ומחשב הטאבלט אייפד, תפרסם היום לאחר סגירת המסחר את דו"חותיה הכספיים. אנליסטים צופים כי החברה תרשום ירידה ראשונה ברווחיה הרבעוניים זה כמעט 10 שנים. אנליסטים צופים כי אפל רשמה ברבעון הרביעי של 2012 רווח של 13.47 דולר למניה לעומת רווח של 13.87 דולר למניה בתקופה המקבילה השנה הקודמת. מכירות החברה רשמו לפי התחזיות זינוק של 19% ברבעון ל-54.9 מיליארד דולר.

עוד בחזית הדו"חות היום: מקדונלד'ס, רשת המזון המהיר הגדולה בעולם, דיווחה היום על רווח של 1.4 מיליארד דולר, או 1.38 דולר למניה, ברבעון הרביעי של 2012 - גידול של 1% בלבד לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, אך מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 1.33 דולר למניה. בשורה העליונה רשמה החברה בתקופה המדווחת מכירות של 6.95 מיליארד דולר, צמיחה של 2% לעומת הרבעון הרביעי של שנת 2011 ומעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 6.9 מיליארד דולר.

יצרנית תיקי היוקרה קואץ' (Coach) דיווחה היום על רווח ומכירות רבעוניים נמוכים מהצפוי, וירידה במכירות חנויותיה הפתוחות לפחות שנה בצפון אמריקה. החברה רשמה ברבעון הרביעי רווח של 353 מיליון דולר, או רווח 1.23 דולר למניה, לעומת רווח של 348 מיליון דולר, או 1.18 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 1.28 דולר למניה. בשורה העליונה רשמה החברה בתקופה המדווחת מכירות של 1.5 מיליארד דולר, גידול של 4% לעומת הרבעון הרביעי של שנת 2011, אך פחות מתחזיות האנליסטים למכירות של 1.6 מיליארד דולר.

מתוך 93 החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 שפירסמו עד כה דו"חות רבעוניים, 75% דיווח על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג. אנליסטים צופים כי רווחי החברות הנכללות במדד רשמו ברבעון הרביעי גידול של 3.8%.

סגירה חיובית באירופה; כלכלת ספרד ממשיכה להתכווץ

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע פרסום דו"חות כספיים של חברות ביבשת. לונדון נסגרה בעלייה של 0.3%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פאריס ירדה ב-0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.2%.

המשבר הכלכלי בספרד ממשיך להעמיק. ברבעון הרביעי של 2012 התכווצה כלכלת המדינה ב-0.6%, לפי נתוני הבנק המרכזי של ספרד. זהו הרבעון השישי ברציפות שבו נרשמת צמיחה שלילית, על רקע אישור חבילת צנע חמישית בתוך שנה של ממשלת מריאנו ראחוי.

בבריטניה נרשמה ירידה קלה במספר המובטלים. ברבעון האחרון של 2012 ירד מספרם ב-37 אלף איש למעט פחות מ-2.5 מיליון איש - הנתון הנמוך מאז אביב 2011

בחזית הדו"חות הכספיים באירופה: נוברטיס דיווחה על זינוק של 72% ברווח הנקי ברבעון הרביעי, והודיעה כי היו"ר דניאל וסלה יעזוב את דירקטוריון החברה לאחר 17 שנים. ענקית המזון יונילבר דיווחה על גידול חד מהצפוי במכירותיה. יוניליוור, יצרנית מוצרי הצריכה השניה בגודלה בעולם, רשמה גידול של 7.8% במכירות ברבעון הרביעי, מעל לתחזיות אנליסטים לעליה של 6.2%. 

סגירה שלילית באסיה; טוקיו נפלה

באסיה נרשמו הבוקר ירידות שערים במרבית הבורסות והין התחזק, לאחר שהבנק המרכזי של יפן הודיע כי ינקוט תמריצים מוניטריים ללא הגבלה, אך רק החל מ-2014; מדד ניקיי 225 של בורסת טוקיו ירד ב-2.1% והשלים ירידה תלת יומית ראשונה מאז הבחירות לפני חודשיים; הונג קונג ירדה ב-0.1%; שנחאי עלתה ב-0.3%; סיאול ירדה ב-0.8%; סידני עלתה ב-0.2%; מדד MSCI אסיה פסיפיק ירד ב-0.2%.

הבנק המרכזי של יפן קבע אתמול יעד אינפלציה של 2% והודיע כי יעבור למדיניות הדומה לזו של הבנק הפדרלי וירכוש נכסים ללא יעד סופי במטרה לעודד את הכלכלה. בשנים האחרונות יעד האינפלציה של הבנק עמד על 1%. הבנק ירכוש כ-13 טריליון ין (145 מיליארד דולר) בנכסים בכל חודש החל מינואר 2014.

הין התחזק ב-0.5% מול הדולר לרמה של 88.290 ין לדולר, לאחר שהתחזק אתמול בשיעור החד ביותר זה שמונה חודשים. 

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker