מיכל רמתי

ענקית האינטרנט גוגל דיווחה היום (ג') על תוצאות שעלו על תחזיות האנליסטים, ומנייתה מזנקת ב-4% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט. גוגל דיווחה על הכנסות בסך 14.42 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2012, עלייה של 36% לעומת הרבעון המקביל ב-2011 ויותר מתחזיות האנליסטים להכנסות בסך 12.3 מיליארד דולר. החברה דיווחה גם על רווח נקי גבוה מהתחזיות – 2.89 מיליארד דולר, עלייה של יותר מ-6% לעומת הרבעון המקביל.

לדברי מנכ"ל גוגל, לארי פייג', הכנסות גוגל ב-2012 כולה עלו לראשונה על 50 מיליארד דולר. קופת המזומנים של גוגל המשיכה לתפוח, והגיעה בסוף 2012 ל-48.1 מיליארד דולר.

צילום: אי–פי

ברבעון הקודם פירסמה גוגל בטעות את דו"חותיה לרבעון השלישי כמה שעות מוקדם מהצפוי, לפני שנסגר המסחר. הטעות זכתה לביקורת רבה, בין היתר כיוון שתוצאותיה ברבעון השלישי היו מאכזבות. בדיעבד התברר כי גוגל הזהירה אנליסטים שהדו"חות יהיו מאכזבים. בנוסף, נחשף כי כמה מבכירי גוגל מכרו מניות לפני הצניחה במחיר המניה בעקבות האכזבה מהדו"חות.

הפעם הזהירה גוגל אנליסטים כי לא יתחשבו בהכנסות וברווחים של חטיבת מוטורולה הום, אותה רכשה כחלק ממוטורולה מוביליטי, אך כבר הגיעה להסכם למכירתה תמורת 2.35 מיליארד דולר. לא ברור האם תחזיות האנליסטים כבר לקחו בחשבון את מכירת החטיבה, וכיצד תשפיע מכירתה על השורה התחתונה. עם זאת, גם ללא תוצאות החטיבה, עלתה גוגל על תחזיות האנליסטים.

המוקד בדו"חותיה של גוגל הוא עדיין הכנסותיה מפרסום, ובעיקר מפרסום צמוד חיפוש. במובן זה, רשמה גוגל גידול של 18% בהכסנות מאתריה שלה, לסך של 8.64 מיליארד דולר. הסכום בהכנסות שגוגל מעבירה לאתרים אחרים להם היא מספקת פרסום, הגיע ל-3.08 מיליארד דולר, ועלה ל-25% מסך ההכנסות מפרסום של גוגל, לעומת 24% ברבעון המקביל ב-2011.

גוגל אחראית למנוע החיפוש הגדול בעולם, בהפרש ניכר לעומת מנועי חיפוש אחרים - היא מחזיקה ב-83% משוק החיפוש העולמי. במונחים של פרסום צמוד חיפוש, נתח השוק של גוגל בעולם הוא 86%, לעומת 8% של מנוע החיפוש המשולב של מיקרוסופט (בינג) ויאהו, וכ-5% נותרים בידי ענקית החיפוש הסינית באידו.

מוקד עניין נוסף בדו"חות גוגל הוא הצלחת מכשירים המבוססים על מערכת ההפעלה שלה לטלפונים וטאבלטים - אנדרואיד. בייחוד תיבחן הצלחת מכשירי נקסוס, מכשירי אנדרואיד היחידים הממותגים כמוצרים של גוגל עצמה. לפי דיווחים, ההצלחה של המכשיר האחרון בסדרה זו, נקסוס 4, הייתה גדולה בהרבה מהציפיות של גוגל, ובגרמניה ובבריטניה נרשם מחסור במכשיר, שהביקוש לו היה גדול פי 10 מתחזיות החברה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker