דאבוס

חצי הכוס המלאה של משבר כלכלי-עולמי

פרשן CNN מביא את דבריו של מייסד הפורום הכלכלי העולמי, קלאוס שוואב: "עלינו לבנות את עתידנו מנקודת מבט אופטימית"

CNN
ריצ'רד קווסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם הכוס שלכם חצי מלאה או חצי ריקה? קלאוס שוואב, מייסד ויו"ר הדירקטוריון של הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, אומר שעל כולנו להרגיש יותר אופטימיים.

צילום: אי-אף-פי

"בשנה שעברה נתפסנו כולנו למצב רוח של משבר", הוא אמר לי. "אני חושב שזה הזמן להביט קדימה אל העתיד מנקודת מבט של בנייה מחדש".

שוואב יכול לראות נקודות אור בכל מקום, לא רק בהתקדמות שנעשתה מאז הפורום של השנה שעברה, כשדיבורים על "התמוטטות היורו ואירופה" שלטו בשיח. כפי שהוא מזכיר לי, "זה לא קרה".

יש משהו בדבריו - רוב העולם מחוץ לארה"ב והאיחוד האירופי צומח בקצב משביע רצון, והסיכונים הכלכליים הקיימים נראים טרנסאטלנטיים - שוב.

דאבוס יכולה להנציח את עצמה כמוקד לקינה על צרות העולם, ומדוע כל כך קשה להתמודד עימן. שבוע אינטנסיבי של דיונים על המשבר התקציבי בארה"ב, משבר החוב האירופי, הרעב בעולם השלישי, עוני ושינויי אקלים היו גורמים לכל אחד להתייפחות.

שוואב קורא לתחזית אופטימית יותר: "יש לנו סימנים מסוימים של התאוששות כלכלית, עלינו לבנות את עתידנו בדרך חיובית יותר". בשפת דאבוס, הוא רוצה שנפעל באופן "דינמי יותר". אולם עם שיעור אבטלה של 11% ומעלה באיחוד האירופי, גידול באי השוויון העולמי ופקק תנועה פוליטי בוושינגטון, זאת פרספקטיבה שקצת קשה להזדהות איתה.

אני מניח שמה ששוואב אומר הוא שבעוד שעלינו להתעמת עם הבעיות המרכזיות, מצבנו יהיה טוב יותר אם נתמודד עימן מנקודת מבט של "חצי הכוס המלאה", במקום ההשקפה המקובלת של עיתונאים ש"הכוס ריקה לחלוטין". אוקיי, פרופסור שוואב, העתיד נראה מבטיח...

הפרשנות מופיעה באתר CNN

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker