הבנק המרכזי של יפן מעתיק מארה"ב - ירכוש נכסים ללא הגבלת זמן

הבנק מנסה להלחם בירידות המחירים במדינה ולכן יזרים 13 טריליון ין בכל חודש למשק; הבנק רבע בנוסף יעד אינפלציה של 2%

סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק המרכזי של יפן קבע היום יעד אינפלציה של 2% ואמר כי יעבור למדיניות הדומה לזו של הבנק הפדרלי וימשיך ברכישת נכסים ללא יעד סופי במטרה לעודד את המשק. זוהי ההתחייבות החזקה ביותר שעשה הבנק בשני העשורים האחרונים להלחמות בדפלציה. בשנים האחרונות יעד האינפלציה של הבנק עמד על 1%.

הבנק ירכוש כ-13 טריליון ין (145 מיליארד דולר) בנכסים בכל חודש החל מינואר 2014. בין היתר ירכוש הבנק אג"ח ממשלת יפן ב-2 טריליון ין ואג"ח ארה"ב ב-10 טריליון ין. הבנק המרכזי פרסם את ההודעה בשיתוף עם הממשלה.

ראש ממשלת יפן, שינזו אבהצילום: רויטרס

שינזו אבה, ראש הממשלה החדש שנבחר בסוף 2012 אמר כי יילחם בכל כוחו כדי להחזיר ליפן את הצמיחה הכלכלית ולהחליש את הין. ראש הממשלה צפוי לבחור באפריל יורש לנגיד הבנק המרכזי מסקי שירקאווה.

"הבנק המרכזי נכנס לטריטוריה חדשה", אמר מסאקי קנו, כלכלן בכיר בג'יי.פי מורגן ביפן ולשעבר עובד בבנק המכזרי. "יעד אינפלציה של 2% יהיה קשה להשגה בזמן הקרוב כך שהבנק המרכזי יישאר עם תוכנית ההרחבה הכמותית זמן רב", הוסיף.

הבנק צופה עלייה במדד המחירים לצרכן - המדד בו משתמשים להערכת אינפלציה - ל-0.9% בתחילת השנה הפיסקלית - ינואר 2014. לאחר הודעת הבנק צנחו תשואות אג"ח ממשלת יפן לחמש שנים ל-0.145% - התשואה הנמוכה ביותר מאז יוני 2003.

יפן הצליחה להגיע לשיעור אינפלציה של 2% ב-1997 לאחר שהועלה מס המכירה הדומה למע"מ, אך מאז לא נרשמו עליות מחירים עקביות. אבה, שמפלגתו הליברל דמוקרטית זכתה בבחירות האחרונות אמר כי יפעל לסיום לדפלציה גיבה ב-2006 את החלטת הבנק המרכזי להעלאת שיעור הריבית ל-2006 – דבר שכיום הוא טוען היה שגוי. סגן נגיד הבנק לשעבר טושירו מוטו, מועמד אפשרי לתפקיד הנגיד החדש, אמר בראיון לבלומברג אתמול כי לא צריכה להיות שום מדיניות שתחשב גטאבו במסגרת המלחמה נגד ירידות המחירים.

יפן היא הכלכלה השלישית בגודלה בעולם אך היא מתמודדת עם גרעון עצום, דפלציה, חוב ממשלתי ענק, הזדקנות האוכלוסיה וכאמור צמיחה אפסית. הין היפני החזק מקשה על היצואנים במדינה יחד עם ירידות הביקושים למוצרים יפנים באסיה. המדינה נמצאת כיום במיתון הרביעי מאז שנת 2000.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker