מחקר בטכניון: בעיות נשימה בשינה תורמות לאנשים שלקו בהתקף לב

צוות חוקרים בטכניון גילה במפתיע כי דום נשימה ובעיות אחרות במהלך שינה גורמים להאצת מספר התאים שמשקמים ובונים כלי דם חדשים ויכולים לספק דרכים לשיקום רקמת לב פגועה, לאנשים שעברו התקף לב

NoCamels
NoCamels

אנשים הסובלים מבעיות נשימה ותופעות של דום נשימה במהלך השינה הם בדרך כלל בסיכון גבוה יותר ללקות במחלת לב או כלי דם. אולם מחקר חדש בטכניון מגלה שלאנשים שעברו התקפי לב, חוסר סדירות של הנשימה בשינה עשוי דווקא לתרום להם למניעת התקפים בעתיד.

דום נשימה במהלך שינה (Apnea) ותופעות אי סדירות אחרות יכולות להאיץ את מספר התאים הנדירים שעוזרים לתקן ולבנות כלי דם חדשים, על פי ד"ר לנה לביא ועמיתיה למחקר. לדבריהם, הממצאים יכולים לחזות מי מהמטופלים נמצא בסיכון גבוה יותר אחרי התקף לב, ואף לספק דרכים לשיקום רקמת לב פגועה.

חדר ניתוח באיכילובצילום: ניר כפרי

מחקרים רבים בעבר הראו כי דום נשימה בשינה הוא גורם סיכון לבעיות רבות, בהן לחץ דם גבוה ואי ספיקת לב כרונית, מציינת לביא. מחקרים קודמים שנעשו בטכניון גילו כי דום נשימה מגביר את לחץ החמצן בלב ובכלי דם.

המחקר, שפורסם בכתב העת האמריקאי לרפואה נשימתית, יכול לשפוך אור על תעלומה רפואית. אם בעיות נשימה בזמן שינה קשורות למחלות לב וכלי דם, מדוע אנשים הסובלים מהן מתפקדים לא פחות טוב מאנשים בריאים, דווקא לאחר התקף לב?

"התקף לב מהווה תמריץ פוטנציאלי לבנייה מחדש של מרכיבים שונים במערכת הלב וכלי הדם (EPCs)", אומר פרופסור דורון אהרונסון מביה"ח רמב"ם שהשתתף במחקר. "תחום שיקום הלב על בסיס תאים חותר למצוא את הדרך הטובה ביותר כדי לשפר את הלב לאחר אירוע", אמר אהרונסון. לדבריו, ממצאי המחקר מצביעים על כך שתקופות של מחסור בחמצן לסירוגין בחולי התקף לב "מספקות דרך פשוטה ורבת עוצמה כדי להגביר את קצב היווצרות ה-EPC".

המאמר המלא הופיע לראשונה באתר NoCamels.com - Israeli Innovation News


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker