הבנקאים יגיעו השנה לדאבוס בראש מורם

בנקים רבים בעולם ספגו השנה קנסות מצד הרגולטורים, אך האווירה בפורום הכלכלי העולמי שייפתח ביום רביעי צפויה להיות ידידותית לבנקאים, היות שהמנהיגים סבורים שהם נענשו מספיק

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפני שנתיים אמר ג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'יי פי מורגן, לקהל בדאבוס שאנשים צריכים להפסיק ולהיטפל לבנקאים. דיימון עדיין מחכה שמשאלתו תתגשם.

הבנקאים, שמדי שנה מפגינים נוכחות גדולה בפורום הכלכלי העולמי, מגיעים השנה לעיירת הסקי השווייצית תחת פחות לחץ רגולטורי ועם רווחים גדולים יותר מאשר בשנים קודמות. אך הם עדיין במגננה.

ג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'יי.פי מורגן צ'ייסצילום: רויטרס

דיימון, שישתתף באחד הדיונים הראשונים עם פתיחת הפורום ביום רביעי, נמצא שוב במוקד מחלוקת. בשבוע שעבר קיצץ דירקטוריון ג'יי פי מורגן את שכרו ל-2012 במחצית ל-11.5 מיליון דולר, והטיל עליו אחריות להפסדי מסחר בנגזרים בשווי מיליארדי דולרים שספג הבנק.

גם בנקאים ממוסדות אחרים בכל העולם נמצאים תחת אש מצד רשויות אכיפת החוק, ולא צריך להרחיק מדאבוס כדי למצוא דוגמאות. UBS השווייצי הסכים לשלם קנס של 1.5 מיליארד דולר לרגולטורים בעולם לאחר שהודה כי היה מעורב במניפולציה בריבית הליבור הבין בנקאית. וגלין, בנק פרטי מסנט גאלן שבשווייץ נסגר החודש לאחר שהודה כי סייע לאמריקאים עשירים להעלים מסים.

במסיבת עיתונאים בוושינגטון בשבוע שעבר דיברה יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), כריסטין לגארד, על הדעיכה במחויבות לרגולציה פיננסית מחמירה וקראה לרשויות הפיקוח על הבנקים להשלים את עבודתם בתיקון הבנקים בעולם.

למרות זאת, הבנקאים מוצאים את האווירה בדאבוס השנה קצת יותר ידידותית מאשר בשנים האחרונות, ונראה שבין המנהיגים שיגיעו לעיירה השווייצית קיימת הסכמה שהבנקים כבר נענשו מספיק.

החודש, למשל, במפגש שערכו בנקאים מרכזיים ורגולטורים בבזל שבשווייץ, הם הקלו כללים חדשים שנועדו להבטיח שהבנקים יוכלו לשרוד אירוע כמו קריסת ליהמן ברדרס. הכללים, אשר אינם מחייבים אך מהווים סטנדרט שלפיו פועלים רגולטורים במדינות, ידרשו מהבנקים להחזיק במספיק מזומנים או נכסים נזילים כדי להחזיק מעמד במשך 30 יום במקרה של משבר. אולם בעקבות ההחלטה של בזל החודש, הבנקים יצטרכו לעמוד בכך רק ב-2019, במקום ב-2015. הרגולטורים גם הקלו את התנאים לגבי סוג הנכסים הנצברים, כך שהם יכולים לכלול גם ני"ע מגובי משכנתאות מסוימים – סוג ההשקעה שהיה בלבו של המשבר.

אנליסטים רבים רואים את ההחלטה כמתנה למגזר הבנקאי, אשר טען כי הכללים המקוריים היו מאלצים אותו לרסן את ההלוואות. מניות הבנקים באירופה עלו בעקבות ההחלטה.

בפורום הכלכלי העולמי בבזל בדרך כלל יש יותר דיבורים מאשר מעשים, אך זהו אחד האירועים הבודדים שבהם מתכנסים ביחד מנהיגים, בנקאים מרכזיים, רגולטורים, כלכלנים ובנקאים, תחת קורת גג אחת. למרות זאת, מקבלי ההחלטות לא צפויים להשיג התקדמות כלשהי בדאבוס או במקום אחר לגבי סוגיות בנקאיות חשובות, מעריכים אנליסטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker