האלימות ביוון גוברת: מטען נפץ הונח במרכז קניות במרכז אתונה

שני מאבטחים נפצעו קל מרסיסים; כל המפלגות הפוליטיות ביוון גינו את התקפת הטרור

לוגו רויטרס
רויטרס

מטען נפץ שהונח במרכז קניות גדול בקרבת אתונה פצע שני בני אדם היום - פעולה אחרונה בגל אלימות פוליטית במדינה מוכת המשבר. הפיצוץ מגיע לאחר כמה התקפות ירי ונפץ נגד עיתונאים ודמויות פוליטיות בשבועות האחרונים, ועל חלקם נטלו אחריות ארגוני שמאל קיצוני הזועמים על מצבה הפיננסי של יוון ועל מדיניות הצנע שנכפתה עליה.

המטען, שהתפוצץ זמן קצר לפני 11 בבוקר, הונח בפח זבל בקרבת סניף של נשונל בנק במרכז הקניות The Mall באזור מארוסי. עד כה לא ניטלה האחריות על הפיגוע. פצצת הזמן הכילה כ-1.5 ק"ג דינמיט ותערובת אמוניה חנקתית ודלק, בשם ANFO, לדברי גורם במשטרה שביקש לשמור על עילום שם.

החנויות ביוון סגורות ביום ראשון, אך בתי קפה, בתי קולנוע ומסעדות במרכז המסחרי היו פתוחות. המשטרה פינתה את מרכז הקניות לאחר שתי שיחות אזהרה שהתקבלו בעיתון מקומי כחצי שעה קודם לכן. ראש עיריית מארוסי, שעיקר אוכלוסייתה מהמעמד הבינוני, יורגוס פאטוליס, אמר לרשת נט TV כי כ-200 אנשים היו במרכז הקניות. לדברי המשטרה, 2 מאבטחים סבלו מחתכים קלים מרסיסי זכוכית.

"ביצענו ספירת מלאי בחנות, והמשטרה הורתה לנו להתפנות. רצנו החוצה, וכעבור כ-10 דקות שמענו את הפיצוץ. הכל קרה מהר מאוד", אמר אחד המוכרים בחנויות לערוץ הרדיו סקאי. המשטרה סגרה גם תחנת מטרו, סרקה את מרכז הקניות למקרה שישנם מטענים נוספים, ובחנה את מצלמות האבטחה. המצלמה הראתה שני אנשים, ככל הנראה גברים, מניחים שקית בפח האשפה כחצי שעה לפני שיחת האזהרה הראשונה לעיתון, ולאחר מכן עוזבים את המקום.

צילום: אי–פי

כל המפלגות גינו את ההתקפה, הראשונה בה נגרמות פציעות זה כמה שנים. "אנו מתמודדים עם סוג חדש של טרור שלא רק בוחר מטרות סמליות, אלא צמא דם ומוות", נאמר בהצהרת מפלגת פאסוק הסוציאליסטית, היושבת בממשלה. הממשלה טענה בעבר כי מפלגת השמאל סיריזה, המפלגה השנייה בגודלה במדינה, תומכת בקבוצות אנטי ממסדיות באמצעות הסכמה שבשתיקה. סיריזה, שגינתה את ההתקפה היום, מכחישה טענות אלה.

"ההתקפה זיעזעה אותנו. זו הפעם הראשונה שהיעד הוא אזור מסחרי. זה מבהיל צרכנים ופוגע בשוק בתקופה בה שקט חברתי הוא חיוני", אמר נשיא קונפדרציית הסחר היוונית, ואסיליס קורקידיס, לרויטרס. יוון נמצאת בשנה שישית ברציפות של מיתון ואבטלה גבוהה, שהביאו לזעם רב נגד בנקים, נושים בינלאומיים ופוליטיקאים – אותם מאשימים היוונים בהתנדנדות המדינה על סף פשיטת רגל.

בנוסף להתקפות מהשמאל, סוכנות הפליטים של האו"ם, UNHCR מדווחת על גידול בהתקפות על רקע גזעי, שהגיעו לרמות מדאיגות ביוון בעת המשבר. מאות מפגינים הצטרכפו לתהלוכה באתונה ביום שבת בלוויית מהגר מפקיסטן שנדקר למוות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker