נפרדים מהמדחום ומהבטריות: האו"ם גיבש אמנה נגד שימוש בכספית

הכספית נחשבת למתכת רעילה שעלולה לגרום לנזקים חמורים ■ המו"מ נמשך 4 שנים ■ האמנה תוציא משימוש מוצרים כמו מדי חום ונורות פלורסנט המכילים כספית

סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

4 שנים של מו"מ הניבו בסוף השבוע האחרון אמנה חדשה שאמורה למנוע שחרור כספית - המתכת היחידה שנמצאת במצב נוזלי בטמפרטורת החדר. מחברי האמנה סבורים, כי היא תפחית את הסיכון לאדם ולסביבה.

אמנת מינמטה לכספית קרויה על שם העיר היפנית Minamata, שספגה נזקים בריאותיים לאחר זיהום כספית באמצע שנות ה-20. כספית הוא יסוד טבעי ויותר מ-2,000 טונות של המתכת נפלטים לאוויר בכל שנה ממעשי ידי אדם.

צילום: Dreamstime

השימוש בכספית נפוץ בציוד רפואי כמו מדחום ונורת חסכוניות באנרגיה, בהן משתמשים בתעשיות הכרייה, הבטון והאנרגיה. כמו כן, יש המשתמשים בכספית במוצרים יומיומיים כמו קרם גוף וסבון.

האמנה, שגובשה בסוף השבוע ועליה יחתמו באוקטובר בפגישה מיוחדת ביפן עוסקת גם בכריית כספית, וכן יצוא ויבוא המתכת. כספית וכן חלק מרכיביה יכולים לגרום לנזק נוירולוגי ומוחי בעיקר בקרב ילדים. נזקים אחרים כוללים נזק לכליות ולמערכת העיכול. נפגעי כספית עלולים לסבול במקרים הקשים מאבדן זכרון ומפגיעה בדיבור.

האמנה גובשה במסגרת התוכנית לסביבה ולפיתוח של האו"ם והיא כוללת תמיכה עבור מדינות מתפתחות. תחת האמנה ממשלות הסכימו לחסום ייצור, יצוא ויבוא של שלל מוצרים המכילים כספית עד 2020.

המקור הגדול ביותר של פליטות כספית הוא מכרות זהב קטנים וכן פליטה משריפת פחם. העלייה במחיר הזהב הניבה צמיחה משמעותית של מכרות קטנים במיוחד באפריקה ובאסיה.

לפי האו"ם, עד 15 מיליון איש מועסקים בתעשייה זו, בינהם 3 מיליון נשים וילדים. לפי טים קסטן, ראש הזרוע הכימיקלית של התוכנית, בכספית משתמשים כדי להפריד זהב מהסלע אך הוא מסוכן לבריאות.

באו"ם אומרים כי 140 מדינות גיבשו את ההסכם לאחר דיונים שנמשכו אל תוך הלילה. "כל העולם ייטיב מהאמנה, במיוחד עובדים ומשפחות במכרות זהב קטנים", אמר אקים שטיינר, ראש התוכנית.

הממשלות הסכימו על מספר מוצרים הכוללים כספית שהפקה, יצוא ויבוא שלהם תאסר עד 2020. בין המוצרים נכללים: בטריות, מלבד אלו הנמצאות בשימוש של מכשירים רפואיים, נורות פלורסנט מסוגים מסויימים, סבונים ומוצרי קוסמטיקה וכן מוצרים כמו מדי חום ומכשירי בדיקת לחץ דם. מספר חיסונים ומילויי שיניים קיבלו היתר שכן בינתיים אין להם תחליף ללא כספית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker