שטיגליץ: אי השוויון מעכב את התאוששות הכלכלה האמריקאית

במאמר ב"ניו יורק טיימס" קורא הכלכלן חתן פרס נובל לנשיא אובמה לטפל באופן ישיר באי השוויון, להשקיע בחינוך ולהנהיג מערכת מס פרוגרסיבית יותר

רונית דומקה
רונית דומקה

אי השוויון בארה"ב, אשר נמצא ברמה הגבוהה ביותר מאז השפל הגדול, מקשה מאוד על התאוששות הכלכלה בטווח הקצר, והחלום האמריקאי דועך לאיטו, כך טוען הכלכלן חתן פרס נובל ג'וזף שטיגליץ.

"פוליטיקאים מדברים על אי השוויון הגדל וההתאוששות המקרטעת כשתי תופעות שונות, כשלמעשה הן שלובות זו בזו", כותב שטיגליץ בטור אורח בעיתון "ניו יורק טיימס". הוא מתאר ארבע סיבות עיקריות לגידול באי השוויון - היחלשות המעמד הבינוני שמקשה עליו לתמוך בצריכה הפרטית שבעבר הניעה את הצמיחה בארה"ב; שחיקת מעמד הביניים גורמת לכך שהוא אינו מסוגל להשקיע בעתידו, אם זה בחינוך או בהקמת עסקים חדשים או שיפור הקיימים; חולשת המעמד הבינוני פוגעת גם בהכנסות ממסים, ולכן הממשלה לא יכולה להשקיע כראוי בתשתיות, חינוך, מחקר ובריאות; ישנו קשר בין אי שוויון לאי יציבות כלכלית ולמשברים.

חלוקת מזון בקהילה בארה"ב
חלוקת מזון בקהילה בארה"בצילום: רויטרס

שטיגליץ טוען כי אי השוויון החברתי והכלכלי מוביל גם לאי שוויון פוליטי ולתהליך קבלת החלטות פגום. "למרות מחויבותו המוצהרת של אובמה לעזור לכל האמריקאים, המיתון וההשלכות של האופן בו טופל רק החריפו את המצב", כותב שטיגליץ.

"בעוד שלבנקים הוזרמו כספי חילוץ ב-2009, האבטלה זינקה ליותר מ-10% באוקטובר של אותה שנה. כיום שיעור האבטלה במצב טוב יותר, בין היתר משום שרבים יצאו ממעגל העבודה או מעולם לא נכנסו אליו, או שקיבלו עבודה במשרה חלקית". במקום להזרים כסף לבנקים, אומר שטיגליץ, "יכולנו לנסות לשקם את הכלכלה מלמטה למעלה", כמו למשל לאפשר התחלה חדשה לבעלי בתים שאינם מסוגלים לעמוד בתשלומי המשכנתה, או לסייע לצעירים מובטלים.

"עם תחילת הכהונה השנייה של אובמה, אנחנו צריכים להכיר בעובדה שהמדינה שלנו לא יכולה להתאושש במהירות ללא מדיניות שמטפלת ישירות באי השוויון", כתב שטיגליץ. "יש צורך בתגובה מקיפה שתכלול השקעה משמעותית בחינוך, מערכת מיסוי פרוגרסיבית יותר ומיסוי על ספקולציות פיננסיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker