הבנק הפדרלי חושף: ב-2007 אף אחד לא חשב שיש בעיה עם המשכנתאות

פרוטוקולים שנחשפו מדיוני הבנק הפדרלי ב-2007 מראים התעלמות מוחלטת מסימני האזהרה של קריסת שוק המשכנתאות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כאשר מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי התכנסו באוגוסט 2007, היה זה לאחר שאחד מבנקי המשכנתאות הגדולים הכריז על פשיטת רגל ואחד אחר נאבק למצוא את המזומנים הדרושים להישרדות.

הבכירים בבנק החליטו לא להוריד את שער הריבית ובמסיבת העיתונאים, הבנק אפילו לא הזכיר את נושא הדיור. הכלכלה צמחה בימים ההם אך מתיעוד אותה הפגישה נראה כי הבכירים לא חשבו שהבעיות עם עיקולי הבתים הם אלה שיגרמו למשבר נרחב.

הפגישה התקיימה ביום שלישי. ביום חמישי, הבנק המרכזי של אירופה הציע הלוואות חירום לבנקים ביבשת, הבנק הפדרלי התכונן ללכת בעקבותיו כאשר ויליאם פול המבוהל, נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס, שיכנע את ראשי הבנק בסנט לואיס לתמוך בהורדת ריבית. הבנק הפדרלי עבר מנמנום לפעולה. לבנק הפדרלי בארה"ב 12 מחוזות מייצגים ברחבי המדינה.

מנהלי הבנקים הגדולים בארה"ב בועדת החקירה בקונגרסצילום: בלומברג

"השוק אינו פועל בדרך נורמלית", אמר יו"ר הבנק בן ברננקי לקולגות שלו בבוקר שלמחרת. ברננקי, פרופסור באוניברסיטה לשעבר ותלמיד של משברים פיננסים, התנהג באיפוק כאשר הסביר כי הבנק הפדרלי מזרים כסף למערכת הפיננסית כי המשקיעים הפרטיים מדירים רגלים. "זו שאלה של תפקוד השוק, לא שאלה של חילוץ", אמר.

יותר מחמש שנים מאוחר יותר, הבנק ממשיך לתמרץ את המערכת הפיננסית וחושף את הפרוטוקולים של הפגישות מ-2007. אלה מספקים הצצה להחלטות שאפשרו את ההתערבות הגדולה.

הפרוטוקולים מראים כי ברננקי ועמיתיו המשיכו להאבק עם החששות בנוגע להתערבות שכן בזמנו היו ראיות מועטות למשבר פיננסי נרחב. חלק מהמומחים אף חששו כי הכלכלה תתחמם יותר מדי ותגרום לעלייה באינפלציה. בדצמבר, כאשר הבנק הפדרלי החל לפעול באופן קבוע בשווקים, הכלכלה כבר היתה במיתון.

לבכירים בבנק לא היו נתונים ברורים והם הסתמכו על אנקדוטות כמו שיחות עם בכירים בוול מארט שאמרו שהמהגרים המקסיקאים שולחים הביתה פחות כסף. הם הוגבלו בנוסף על ידי מודלים כלכליים שלא יכלו לשקף את הבעיות המתפתחות.

בכירי הבנקים המרכזיים בארה"ב תהו בנוגע לטיב התמרוץ שהבנק הפדרלי יכול להעניק לכלכלה, נושא שעדיין נמצא במרכז הדיונים. "אין הבטחה שהדבר הזה יעשה את מה שאנחנו רוצים שהוא יעשה", אמר דונלד קון, סגן נגיד הבנק באותה התקופה.

אבל לבסוף, ברננקי ועמיתיו הסיקו שהם יכולים לצפות את העתיד, שהם לא אוהבים את מה שהם רואים ושהגיע הזמן לשנות זאת.

התגובה של הבנק, התרחבה ב-2008-2009, מקבלת כיום את הקרדיט על כך שמנעה תרחיש קטסטרופלי עוד יותר. לא ברור אם פעולה מהירה יותר או גדולה יותר בסתיו 2007 היו משנים הרבה.

המבקרים מתמקדים בכשלון הראשוני של הבנק הפדרלי לשמור על הבנקים במדינה בריאים ולמנוע את ההשתוללות במשכנתאות הסאבפריים ועל תפקודו מאוחר יותר כאשר אפשר את קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס.

"התוצאה יכלה להיות שונה אם פעל הבנק אחרת בשנים 2004-2006 לריסון משכנתאות הסאבפריים", אמר פול, שכיום מכהן כיו"ר המוסד הליברטריאני קאטו.

הפרוטוקולים מראים כי ב-2007 הבנק הפדרלי היה שאנן בנוגע לשוק הדיור. הבכירים ידעו כי אנשים מאבדים את בתיהם וכי כל שבוע קרסו מלווי סאבפריים נוספים. אבל הם לא הבינו את ההשלכות עבור האומה כולה. גורמים רשמיים אמרו כי באותה התקופה היתה אמונה גדולה בעמידותם של הבנקים הגדולים. אפילו עם הדרדרות שוק הנדל"ן, הבנק הפדרלי אישר לבנקים החשופים במיוחד למשכנתאות סאבפריים כמו סיטי ובנק אוף אמריקה, לבצע רכישות גדולות.

בפגישות של תחילת אוגוסט הפכה ההכחשה של בכירי הבנק לבלבול. אחד מבנק המשכנתאות הגדולים - אמריקן הום מורטג', הגיש בקשה לפשיטת רגל, קאנטרי וייד, מלווה אחר, חיפש קו חיים ובנק ההשקעות בר סטרנס נאלץ לחסל שתי קרנות גידור תמורת מזומנים.

מספר ימים לאחר מכן, הבנק הפדרלי עבר מבלבול לפעולה.התגובה הראשונית היתה צנועה - להוריד את שער הריבית בחצי נקודת האחוז עבור כספים שבנקים אמריקאים מלווים מהבנק המרכזי. לאחר מכן הוא סידר כי ארבעה בנקים גדולים - בנק אוף אמריקה,ג'יי.פי מורגן צ'ייס , סיטי וואקוביה, יקחו הלוואות סימבוליות של 500 מיליון דולר.

ברננקי רצה להמנע בתחילה מהורדת שער הריבית בין הבנקים כדי לא ליצור את הרושם כי הבנק מעורב בהצלה של משקיעים, בנקים או מלווים שהחליטו החלטות שגויות. אבל מקורות המימון התייבשו במהרה ובספטמבר, לאחר שהודיע כי שיעור התעסוקה ירד באוגוסט - הירידה החודשית הראשונה זה שבע שנים - הבנק הודיע כי יוריד את שיעור הריבית לראשונה מאז 2003. הפעם הוא הזכיר גם את המשבר בשוק הדיור.

בדצמבר הודיע הבנק על הרחבת התוכניות שנועדו להזרים כספים למערכת. עד אז הוריד הבנק את שיעור הריבית כבר שלוש פעמים אך השווקים המשיכו להתדרדר והכלכלה אותתה על קשיים.

הכלכלה יכולה עדיין לצמוח אבל נראה סביר יותר ויותר כי נאלץ להתמודד עם מיתון שמונע על ידי השוק הפיננסי", אמר טימותי גייתנר, שכיהן בזמנו כנגיד הבנק המרכזי של. "אנחנו צריכים לקבוע מדיניות להתמודדות הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker