רפורמה בבריטניה: תשלם קצבאות זקנה אחידות

לצד העלאת גיל הפרישה פועלת הרפורמה לאלץ עובדים לחסוך יותר לפרישה; מעוטי הכנסה ונשים לא עובדות יקבלו תוספת לקצבה על חשבון בעלי הכנסות גבוהות

אקונומיסט
גרדיאן

רפורמה רדיקלית בפנסיות שמשלמת בריטניה לגמלאיה נחשפה בשבוע שעבר. לפי הכללים החדשים ישופרו הקצבאות המשולמות לנשים, עצמאים ובעלי הכנסות נמוכות לתשלום אחיד של 144 ליש"ט לשבוע. הרפורמה, שהוכתרה על ידי "אקונומיסט" כהישג מרשים של הממשלה, מפשטת ומאחידה מערכת סבוכה של קצבאות שונות, הטבות מס ומבחני זכאות לקצבה אחידה. התקציב הנוסף למימונה יגיע מבעלי הכנסות גבוהות.

ממשלת בריטניה כבר פועלת להעלות את גיל הפרישה מ-60 לנשים ו-ל-65 עבור גברים ל-66 לכל העובדים ב-2020, ל-67 ב-2028, ודחיות נוספות שיישקלו מדי חמש שנים.

צילום: רויטרס

תוכנית החדשה תמנע מעובדי מדינה את האופציה להפריש פחות לפנסיה שלהם בתמורה לקצבת זקנה מוקטנת. לדברי מומחים בבריטניה התוכנית החדשה תעודד אנשים לחסוך יותר לפרישה, תקטין את ההוצאה הממשלתית, ותשפר את מצבם של מעוטי היכולת, וכן של אמהות שאינן עובדות אך מטפלות בילדיהן בבית. 20% יקבלו תוספת לקצבה לעומת השיטה הקיימת, ופחות מ-10% - בעלי ההכנסות הגבוהות ביותר –יקבלו פחות ממה שהם מקבלים כיום.

מערכת הקצבאות הנוכחית של בריטניה נחשבת לסבוכה עד כדי כך שאנשים אינם יודעים כמה יקבלו בפרישתם, וכתוצאה מכך היא מרתיעה אנשים מלהפריש בנוסף לכך לתוכניות פנסיה במקום העבודה כדי להשלים הכנסה לעת פרישה.

"המסר פשוט: אם ברצונכם להשתכר יותר מ-7,500 ליש"ט בשנה בפרישה, תתחילו לחסו", אמר ראש תחום מחקר פנסיות בחברת הייעוץ הרגריבס לנסדאון, טום מקפייל. "בחודשים הבאים יצטרפו מיליוני עובדים לתוכניות הפנסיה במקום העבודה, כך שהרפורמה מניחה את הבסיס לפתרון משבר הפנסיות".

לפי התוכנית החדשה, מי שמפריש במשך 10 שנים ויותר לביטוח לאומי, או רשום כמי שמטפל בילדים במשק הבית, או בנתמך אחר, יהיה זכאי לקצבת זקנה של המדינה. מי שעבד במשך 35 שנים ויותר יהיה זכאי למלוא הסכום.

יתר על כן, עובדים ומעסיקים שבחרו לא לקבל קצבה ממשלתית בפרישה, וקיבלו כנגד זאת זיכוי מס, לא יוכלו לעשות כן בעוד חמש שנים, לפי התוכנית. לפי "אקונומיסט" יביא הדבר לחיסולן של הפנסיות התקציביות. מעסיקים יבקשו מעובדים לתרום יותר לחסכון הפנסיוני, או לקבל פחות בפרישה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker