לעשרות חברות בבריטניה הוצמדו שרים שמעניקים גישה לשלטון

רוב החברות המשתתפות ב"תוכנית חברים" הן זרות; ארגונים: מקדמים אינטרסים עסקיים ע"ח הציבור

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ממשלת בריטניה מרחיבה תוכנית שנויה במחלוקת שמחברת ישירות בין עשרות תאגידים רב לאומיים לבין "חבר" בקבינט, ומעניקה להם גישה מועדפת ללב הממשלה, כך נודע ל"גרדיאן".

שר המסחר לורד גרין השיק את מיזם "הקשרים האסטרטגיים" ביולי 2011, שהעניק ל-38 חברות, כולל ענקיות נפט, טלקום ותרופות, קו ישיר לשרים ופקידי ממשל. ל"גרדיאן" הגיעה רשימה של 12 חברות נוספות שנוספו לתוכנית, וגילה כי משרד המסחר וההשקעות של בריטניה שוקל להוסיף עוד 30 חברות במהלך 2013.

בין החברות החדשות נמצאות אטקינס, חברת שירותי הייעוץ ההנדסי, חברת התשתיות בלפור ביטי, ש"שודכו" לשר השינוי האקלימי גרג ברקר; נסטלה, יוניליבר וחברת המזון מונדלז "שודכו" לשר החקלאות דיוויד הית. חברת הנפט סטטויל נוספה לרשימת ה"חברים" של שר העסקים וינס כייבל.

חברות נוספות כוללות את סיסקו, טלפוניקה וחברת ההנדסה GKN. דובר הממשלה אישר כי היא שוקלת להוסיף 30 חברות לתוכנית. "הן ייבחרו על בסיס מגוון קריטריונים, כולל תרומתן לכלכלה הבריטית", הוא אמר.

ניתוח של רישומים רשמיים חשף כי 38 החברות בגל הראשון של המיזם - שיותר משני שליש מהן הן חברות זרות - נפגשו 698 פעמים פנים אל פנים עם שרים המכהנים בממשלה הנוכחית. המיזם עורר טענות כי מדובר ביחסי נוחות קרובים מדי בין המגזר העסקי לבין הממשלה. רישומי השיחות, האימיילים והפגישות בין הצדדים לא תועדו.

ארגונים שונים הביעו דאגה מרמת הגישה הישירה שיש לכמה אינטרסים עסקיים לשרים בממשל בריטניה. להערכת "גרדיאן", שבחן את הפגישות בין חברות לבין ראש הממשלה ושלושה משרדים המעורבים בתוכנית "החברות" - עסקים, תרבות, אנרגיה ושינוי אקלימי - הסיק כי לחברת הנפט של היתה הגישה הרבה ביותר לשרים. לחברת הנפט היו 56 פגישות פנים אל פנים מאז מאי 2010.

גרינפיס טענה כי היחסים ההדוקים משתקפים במדיניות הממשלה. "תוכנית 'חבר שר' של הממשלה גורמת להטיה לטובת אינטרסים עסקיים צרים ולא לטובת הציבור הרחב", אמר מנכ"ל גרינספיס, ג'ון סובן.

דוגמא נוספת היתה בהודעתו של שר האוניברסיטאות, דיוויד וילטס, שקרא לגורמים רשמיים בשבוע שעבר לרשום יותר מתרופה מתוצרת אסטרהזנקה, יצרנית שוודית-בריטית. בנובבר נפגש השר עם נוברטיס, חברת תרופות אחרות, לדון בייעול והאצה של אישור מחקר ופיתוח וניסויים קליניים בבריטניה.

כמה מהחברות הבולטות ברשימה הן חברות שמשלמות מס זעום או אפסי בבריטניה, כולל גוגל ו-וודאפון. "קבינט של מיליונרים מתעלם מדרישתם של מיליוני אנשים שמתנגדים לקיצוצי המסים לחברות ולהפרטות שהורסים את חיינו", אמר דוברת UK Uncut, ארגון שיצא נגד השתמטות מתשלום מס וקיצוץ בתקציבי הממשלה.

צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker